ADIDAS STAN SMITH KEDAI BEI JŲ ISTORIJA

Kai kurie žmonės mano, jog aš esu batas! – taip buvęs tenisininkas Stan Smith atsiliepia apie save šiais laikais.

Šnekėdami apie tikrąsias ikonas, mes turime nusikelti dešimtmečius į praeitį, kuomet sneaker‘ių kultūra tik pradėjo formuotis.

60-ųjų pradžioje tenisas buvo žaidžiamas su medžiaginiais kedais, kurie nepakankamai saugojo nuo traumų, todėl adidas sukūrė revoliuciją – odinius teniso batelius, kurie gerokai labiau prilaikė pėdą nei medžiaginiai ir populiarindami naująjį gaminį, 1965 metais pasirašė sutartį su vienu populiariausiu to meto tenisininku, prancūzu Robert Haillet

Kedai buvo pagaminti minimalistinio dizaino su trimis perforuotomis eilėmis skylučių ant batelio šono, taip imituojančiomis adidas tris juosteles. Virš jų puikavosi tenisininko vardas ir pavardė, batelio gale buvo naudojamas odos paminkštinimas apsaugantis užkulnio dalį, o batelio padas pritaikytas žaisti ant grunto dangos. Bateliai tapo žinomi adidas Robert Haillet vardu.

Didžioji dauguma to meto tenisininkų pripažino, jog tai geriausi tuo metu rinkoje buvę teniso bateliai, todėl jų populiarumas pradėjo greitai augti. Visgi niekas nesitęsia amžinai ir 1971 metais Robert Haillet paskelbus apie karjeros pabaigą, adidas pradėjo ieškoti naujo vardo, kuris taptų populiariųjų kedų įpėdiniu.

Teniso populiarumui augant JAV, adidas vis dažniau dairėsi į šią rinką ir kaip tik tuo metu teniso agentas Donald Dell pasiūlė savo atstovaujamą amerikietį tenisininką Stan Smith, kuris greit kopė į teniso aukštumas. Stan buvo ramaus būdo ir dažnai laimintis tenisininkas kuris tuo metu žaidė avėdamas medžiaginius Pro-keds Uniroyal kedus. adidas kompanijai jis tapo puikus pasirinkimas, galintis pakeisti pasitraukusį Robert

Nors ir pasirašė sutartį, tačiau adidas neskubėjo susaistyti batelio su Stan SmithStan žaidė su bateliais, kurie ir toliau vadinosi adidas Robert Haillet vardu, visgi ant liežuvio atsirado ir šiuo metu matoma ta pati Stan Smith nuotrauka bei parašas.

Bėgant metams ir Stan Smith žaidžiant bei laimint vis daugiau turnyrų, gerbėjai jo nešiojamus kedus pradėjo vadinti jo vardu. Ir nors ne vienus metus tie patys kedai buvo su dviem vardais, visgi 1978 metais adidas oficialiai išbraukė Robert Haillet vardą ir kedai tapo žinomi iki šių dienų kaip adidas Stan Smith.

Pardavimai boomino ir iki 1988 metų buvo parduota net 22 milijonai porų, visgi tobulėjant technologijoms jų vietą sporte pradėjo užimti naujesni ir technologiškai pažangesni modeliai, tad Stan Smith kedai pasitraukė iš teniso aikštelių. Visgi minimalistinio dizaino ir lengvai pritaikomi prie įvairių rūbų kedai naują kvėpavimą įgavo gatvėse.

Mes esame įpratę, kad retro modeliams pasitraukus iš sporto, gyvybės jiems įpučia gatvės kultūra – getai, hip-hop‘as, kalėjimai, riedlentininkai ar kiti maištaujantys jaunuoliai. Visgi Stan Smith‘ai niekada nebuvo tapatinami su blogiukais. Dėl savo minimalistinio dizaino jie tapo labiau mėgiami priemiesčiuose ar miesto centruose gyvenančių žmonių pasirinkimu, o naują boominimo audrą šie kedai sukėlė 2011 metais, kuomet Phoebe PhiloCeline kūrybos direktorė, po pasirodymo pražingsniavo podiumu avinti baltus Stan Smith‘us. Kedų populiarumas į viršų šovė kaip raketa, visgi daugelis parduotuvių pervertino paklausą ir prigrūdę pilnus sandėlius Stan Smith‘ų gerokai viršijo paklausą, todėl greit iššovę į viršų, taip pat greit atsidūrė outletuose.

adidas į tai sureagavo ir nenorėdami pražudyti ikoninio modelio net dviems metams sustabdė jų gamybą. Nelikus Stan Smith‘ų parduotuvių lentynose ir vėl pradėjus augti jų paklausai, adidas juos grąžino 2014 metais ir tai tapo pamoka visiems brand‘ams, jog pasiūlą būtina riboti, kad nebūtų nuvalkioti net ir ikoniniai modeliai.

Per dešimtmečius besitęsiančią Stan Smith‘ų istoriją, kedai buvo išleisti įvairių spalvų derinių, naudojant skirtingas technologijas bei keičiant batelio išvaizdą ar darant daugybę bendrų collab‘ų su kitais brand‘ais ar atlikėjais, tačiau kedai iki šių dienų išliko geidžiama stiliaus ikona, kurią dažnai galima sutikti ir miesto gatvėse ant skubančių žmonių į susitikimus kojų, ir ant moksleivių pėdų einančių į mokyklą, ir ant raudono kilimo per iškilmingus pasirodymus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *