JORDAN 1 BATELIŲ ISTORIJA

Daugybei sneakerheadų visame pasaulyje egzistuoja vienintelis gamintojas – Jordan Brand, o šio vardo nebūtų be vieno geriausių krepšininkų istorijoje Michael Jordan.

Kuomet 1984 metais Michael Jordan trečiuoju šaukimu NBA naujokų biržoje pasirinko Chicago Bulls komanda, Nike dėjo visas pastangas, kad pasirašytų sutartį su šiuo jaunu talentu. Visgi pats Michael labiau domėjosi adidas ir Converse gamintojais, kurių kedus avėjo žaisdamas koledže. Nike tai netrikdė ir nestabdė net tai, jog Michael atvirai sakė, jog nemėgsta Nike gaminamos avalynės. Jam Nike batai atrodė per storo pado, su kuriais neįmanoma jausti krepšinio aikštelės parketo. Nike pažadėjo, jog sukurs visą brand apie jį ir avalynė bus tokia, kokios tik jis norės. Po ilgų derybų, Nike pasiekė savo – Michael Jordan tapo Nike veidu ir tai tapo diena, kuri iki šiol keičia visą kedų kultūrą.

Nike paskyrė kūrybos direktorių Peter C. Moore sukurti pirmuosius Jordan vardinius batelius, o Michael nurodė jam kūrybinę kryptį – „noriu, kad batai būtų išskirtiniai ir nepamirštami, taip pat jų padas turi būti arčiau žemės, kad jausčiau parketą“. Kurdamas naujuosius batelius, Peter panaudojo įvairius elementus iš tuo metu jau buvusių Nike modelių bei įpynė unikalių savybių ir dizainą su plonu padu pristatė MichaelMichael reakcija buvo trumpa ir stebinanti Peter – „Aš neavėsiu šitų batų. Su jais atrodysiu kaip klounas.“ Visgi po kurio laiko nuomonę pakeitė ir Nike pradėjo gamybą.

Viskas nevyko taip sklandžiai kaip norėjosi ir sezono pradžiai bateliai dar nebuvo paruošti, tad laukdamas savo avalynės, Jordan sezoną pradėjo su kitu 
modeliu – Nike Air Ship, kurie buvo vizualiai panašūs į naujai kuriamus ir dėl tuo metu buvusių prastų nuotraukų bei video kokybės, Nike neabejojo jog niekas jų neatskirs, todėl juos nudažė juoda/raudona spalvomis ir pradėjo jų, kaip pirmųjų Jordan batelių, reklaminę kampaniją, kurios epicentre atsidūrė NBA komisaro draudimas žaisti su šių spalvų kedais, kurie prieštaravo tuometiniam NBA aprangos kodeksui ir už kiekvienas rungtynes Jordan turėjo mokėti $5000 baudą. Juoda/raudona spalvų bateliai iškart gavo Banned pavadinimą, o Nike greit sureagavo ir sukūrė turbūt žymiausią reklamą batelių istorijoje, kurioje sakoma – „Spalio 15 dieną Nike sukūrė revoliucinius krepšinio batelius. Spalio 18 dieną NBA išmetė juos iš žaidimo. Laimei, NBA negali uždrausti tau juos avėti. Jordan, kuriuos pagamino Nike“. Tai viena žymiausių sportinių batelių istorijų, kuri prisimenama iki šių dienų. Visgi iš tikrųjų nėra jokių įrodymų, jog Michael Jordan ar Nike būtų bent kartą mokėję baudą, o archyvuose nėra nė vienos nuotraukos, kuriose Michael žaidžia NBA rungtynes su Banned spalvų Jordan bateliais, išskyrus jo dalyvavimas NBA dėjimų konkurse bei vieną kartą avėti priešsezoninėse rungtynėse juodai raudoni Air Ship kedai.

Visgi istorija lieka istorijai, o faktai faktams, bet kad ir kaip būtų, laiškas iš NBA, kuriuo Nike įspėjama apie batelių draudimą ant NBA aikštelės parketo, sukūrė tuo metu dar nematytą hype ir $65 kainavę bateliai tiesiog buvo iššluoti iš lentynų. Be populiariosios „Banned“ spalvos, tais pačiais metais Nike išleido dar 13 spalvų, kurių tarpe buvo „Chicago“, „Black Toe“, „Royal“, „Shadow“ bei „Carolina Blue“. Kartu su aukšto profilio bateliais, taip pat pasirodė ir žemo profilio kedai.

Tai buvo žaibiška sėkmė. Prieš pasirašydami sutartį su MichaelNike planavo, jog bus didelė sėkmė, jei pardavimai sieks $4 mln. per tris metus. Praėjus dviem mėnesiams po batelių pristatymo, pardavimai perkopė $70 mln. ribą.

Matydami tokį beprotišką susidomėjimą, Nike pasielgė kiek lengvabūdiškai ir pradėjo gaminti batelių tiek, kad rinkoje jų atsirado ženkliai per daug ir susidomėjimas pradėjo slūgti. Nebeliko juos perpardavinėjančių už aukštesnę kainą, parduotuvių savininkai nebegalėjo jų parduoti net už rekomenduojamą pardavimo kainą ir bateliai pradėjo keliauti į išparduotuves, kuriose pradėjo dulkėti lentynose vos už $20 kainą ir būtent dėl šios priežasties, iki šiol aukcionuose dar vis galima įsigyti 1985 metais išleistus Jordan 1 batelius, tik žinoma už gerokai didesnę kainą, kuri gali siekti net keliasdešimt tūkstančių dolerių.

Visgi kas tuo metu atrodė saulėlydis, laikui bėgant tapo platesne rinka. Nebrangiai kainuojančius batelius atrado riedlentininkai, kurie iki šiol šiuos batelius vertina kaip vienus labiausiai tinkančių riedlenčių sportui.

Praėjus aštuoniems metams po pirminio išleidimo, Nike kompanija išleido batelius vėl. Šiais laikais esame įpratę, jog retro modeliai išleidžiami beveik kas savaitę, tačiau tuo metu tai buvo nauja. Jordan bateliai dar nebuvo numeruojami ir visi Jordan serijos modeliai buvo tiesiog Air Jordan, tačiau pirmųjų batelių grąžinimas į rinką sunumeravo modelius ir padėjo pirmuosius žingsnius tikrajam kedų hype, kuris auga kiekvienais metais ir prie to turbūt daugiausiai prisidėjo Air Jordan 1 batelis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *