Istorijos

Kuomet 2012 metais pasirodė Nike Flyknit Racer kedai – jie akimirksniu tapo number 1 tiek tarp bėgikų, tiek tarp patogių laisvalaikio batelių beieškančių žmonių. Tačiau ne tik Flyknit, bet ir Air Max technologija yra tikrose populiarumo viršūnėse, todėl nenuostabu, kad kažkada turėjo ateiti laikas, kai šios dvi technologijos darniai susilies į visumą.

Nike itin vertina klasikinį stilių, bet niekada nepamiršta ir naujų technologijų savo gaminiuose. Taip atsirado naujieji Nike Air Max Flyknit Racer kedai. Žvelgiant į juos aiškiai matyti puiki modelių Flyknit Racer bei Air Max Pre Day kombinacija. Naujieji Nike Air Max Flyknit Racer turi itin lengvą Flyknit technologiją ir nerealią Air Max amortizaciją. Rodos, ko daugiau gali reikėti?

Nors gaminti kedus su oro pagalvėmis Nike pradėjo dar 1978 metais, tačiau tik 1987 - brand‘as jas tiesiog atvėrė bei parodė pasauliui. Tada buvo pradėti kurti iki pat šių dienų mylimi Nike Air Max‘ai. Nuo tada keduose buvo galima jau ne tik justi ypatingą oro pagalvių komfortą, bet ir vizualiai matyti jas. Tai sukėlė tikrą Nike stiliaus revoliuciją.

Šiomis dienomis įvairūs Nike Air Max modeliai skina savo pardavimų aukštumas, kadangi yra ne tik patogūs, bet ir labai stilingi. Vieni jų – tai 2021 metais išleisti Nike Air Max Dawn. Tai kedai sukurti atsižvelgiant į retro bėgimo batelių grožį ir šiuolaikinių detalių svarbumą.

Lengvos ir patogios Nike Oneonta Sandal basutės pasirengusios su jumis leistis į smagius nuotykius. Ir visiškai nesvarbu, ar keliausite į miestą, ar į gamtą, ar avėsite jas po treniruočių. Jos tokios universalios bei komfortiškos, jog prisitaikys prie įvairių kelionės sąlygų.

Basučių pavadinime žodis Oneonta parinktas tikrai neatsitiktinai. Oregono Valstijoje, JAV, prie Kolumbijos upės veši labai unikali gamta ir labiausiai čia išsiskiria Oneonta tarpeklis, kuriame galima pamatyti nuostabą keliančius krioklius, miškus bei kitas gamtos grožybes. Na, o Oregonas – tai gimtoji Nike brand‘o valstija. Tampa akivaizdu, kaip iš šio pavadinimo gražiai išsirutulioja nuostabi Nike istorija bei nuoroda į gamtos jėgą.

Converse brand‘o istoriniai vingiai visais laikais traukė didelį dėmesį, todėl ir dabar smalsu išgirsti, kaip atsirado vieni ar kiti jų modeliai. Converse tikru simboliu laikomi All Star kedai, kurių debiutas įvyko dar 1920 metais. Tačiau labai įdomu, kaip prie šios kolekcijos prisidėjo dar ir Chuck Taylor?

1920 metais Charles Hollis Taylor žaidė krepšinį Cleveland Firestone Non-Skids komandoje, bet vėliau ją paliko ir ketino pradėti profesionalo karjerą. Gaila, bet nesulaukęs pakankamai susidomėjimo iš rimtų krepšinio klubų, nusprendė ieškotis kitos veiklos. Kadangi Chuck Taylor labai mėgo Converse avalynę, tai įsidarbino šio prekinio ženklo pardavėju. Ir dievai kaip ši veikla jam tiko!

Converse prekinis ženklas yra neatsiejamas nuo ikoninio modelio Converse Chuck Taylor All Star. Tai subtilus modelis jau senų seniausiai tapęs daugelio gatvių puošmena. Taigi natūraliai atsirado poreikis panaudoti visus šio modelio klasikinius bruožus bei sukurti naujo prototipo Converse kedus. Taip gimė naujieji Converse Run Star Hike kedai.

Converse Run Star Hike modelis turi visus klasikinius šio brand‘o bruožus, bet dizainas jau papildytas moderniomis detalėmis. Tai klasikinės Chuck Taylor All Star mados perteikimas naujame amplua. Iš klasikinių bruožų puikiai atpažįstame drobinį kedų batviršį, guminę batų noselę bei Cuck Taylor All Star įspaudą vidinėje batų pusėje ties kulkšnimi, o štai suapvalintas kulnas ir dantytas platforminis padas – tai jau futuristiniai mados atspalviai.

Converse Aeon Active Ox – naujieji kedai, kuriuos jau spėjo pamilti nemaža dalis futuristinio dizaino gerbėjų. Šis modelis siūlo dar neregėtą komforto bei saugumo lygį, persipynusi su ateities dizaino mada.

Kai Aeon Active Ox pirmą kartą debiutavo rinkoje, iškart dar nesulaukė tiek daug dėmesio. Tačiau, kai prie modelio rankas pridėjo Samuelio Rosso prekinis ženklas A-Cold-Wall, kedai sukėlė tikrą ovacijų bangą tarp visų Converse gerbėjų. Jau vien dėl itin tamprios batviršio konstrukcijos ir išskirtinio pado dizaino, nebūtų įmanoma taip lengvai pro akis praleisti tokio kosminio modelio.

Kaip atrodo jūsų žvilgsnis į ateitį? Galbūt galvojate apie tai, kokie nauji technologiniai išradimai ar super automobiliai atsiras? Ateitis visus mus palies labai stipriai ne tik technologiniais progresais, bet ir naujomis, dar nematytomis drabužių bei avalynės stiliaus išraiškomis. Dauguma avalynės prekinių ženklų jau dabar orientuojasi į futuristinius dizaino sprendimus, todėl ir Converse brand‘as nė už ką nenori atsilikti nuo naujausių, į ateitį orientuotų, madų.

Kas jau nuo seno pamilę Converse kedus, beveik visada juos įsivaizduoja, kaip jaukius inkariukus, bet metai bėga ir šis prekinis ženklas vis dar moka mus visus pradžiuginti neeiliniais dizaino perliukais.

Atėjo metas atsinaujinti savo avalynę? Trūksta ugnelės stiliaus variacijose? Nike yra didžiausia sportinės moteriškos avalynės bei drabužių įmonė pasaulyje, todėl welcome - esate kaip tik čia, kur ir reikia. Nike brand‘as niekada nepalieka savo gerbėjų nusivylusių, todėl ir dabar galite greitai bei išties klasiškai atsinaujinti savo kedų kolekciją, papildydami ją naujausiu Nike Spark modeliu.

Šis modelis buvo kuriamas, atsižvelgiant į tai, kokios šiuolaikinės moterys yra užimtos bei aktyvios, dėl ko jų kojos greitai pajunta nuovargį. Didžiausias dėmesys buvo skiriamas komfortui, kuris toks reikalingas kiekvienai dailiosios lyties atstovei. Apgalvotas naujųjų Nike Spark kedų dizainas ne tik apgaubs jūsų pėdas prabangiu komfortu, optimaliu stabilumu, bet ir įneš naujos kibirkšties stiliaus savitumui pabrėžti.

Vardinė Michael Jordan kedų linija sėkmingai gyvuoja jau nuo pat 1985 metų, kai pasirodė pats pirmasis Jordan 1 modelis. Eilę metų legendiniai kedai buvo labai paplitę ne tik krepšinio pasaulyje, bet ir tapo tarsi žmonių gyvenimo būdu, renkantis kasdienį garderobą.

Tarp daugybės legendinių Jordan modelių, gamintojai atrado vietos ir išskirtinio stiliaus asmenybėms, sukurdami šiuolaikinius, labai stilingus kedus Jordan Series Es. Jie tapo tikru avalynės topu – kedai puikiai tinka tiek sportuojant, tiek ir aktyviai ar pasyviai leidžiant laisvalaikį.

Kaip ir 1978 metais, kai tik atsirado revoliucinė Nike Air technologija, kaip ir 1987, kai tą technologiją buvo galima ne tik justi pėdomis, bet ir matyti plika akimi, taip ir šiomis dienomis Nike Air Max kedai laikomi vienais populiariausių šio brand‘o ir ne tik rinkoje. Gamintojas siūlo ne tik įspūdingus Air Max‘ų spalvų derinius, bet ir itin lengvą bei idealią amortizaciją.

Per daugiau nei 30 metų gyvavimo erą, Nike gamintojas tik stiprėjo ir šiuo metu atsirado dar viena puiki kedų naujovė, skirta šiuolaikinei - veržliai kartai. Susipažinkite su nauja stiliaus ikona – Nike Air Max Terrascape 90 modeliu.

Jordan prekinis ženklas kiekvienais metais džiugina savo brand‘o gerbėjus kokybiška avalyne. Gamintojas siūlo įsigyti ne tik profesionalams skirtų krepšinio ar laisvalaikio kedų, bet ir itin patogių šlepečių.

Jordan Play Slide – naujas šių metų topas šlepečių rinkoje. Tai labai universali avalynė, nes su ja galima eiti į baseiną, naudoti duše po įvairių treniruočių ir net važiuoti į gamtą.

Taigi, baseinas, pliažas ar buvimas sode, whatever - su šiomis šlepetėmis visur būsite madingas. Jos tokios praktiškos ir patogios, jog karštomis vasaros dienomis net ir į miestą išeiti nebus gėda.

Atšilus orams ir kasdien vis dažniau besimėgaujant saulės spinduliais, reikia nepamiršti atsinaujinti savo garderobą. O ypač avalynę. Kaip žinia, Nike gamina ne tik vienus populiariausių kedų rinkoje, bet ir siūlo nemažai kitų, laisvalaikio stiliaus batų.

Vasaros sezonu dailiosios lyties atstovės, kurios dievina atviro tipo basutes, mielai renkasi naująsias Nike Icon Classic Sandal. Jos tiesiog alsuoja vasaros gaiva, trykšta lengvumu ir yra labai stilingos.

Dabar kaip tik ant bangos įvairios platforminės basutės, tad, jei nenorite atsilikti nuo paskutinio mados klyksmo, drąsiai čiupkite šias Nike basutes.

Išgirdus Converse pavadinimą, daugeliui prieš akis iš karto iškyla inkariukų vaizdinys. Deja deja, šis brand‘as dar kartą įrodė, kad gali kaip reikiant nustebinti savo gerbėjus su visiškai savo stiliui nebūdingais sprendimais. Pristatome naujuosius Converse Sponge Crater Slip. Tai super futuristinio stiliaus batai, kurie atnešė dar nematytą, naujos kartos komforto bangą.

Naujieji Converse Sponge Crater Slip peržengė visas įprastas šio brand‘o stiliaus ribas. Batų siluetas nė kiek nepanašus į bet kurį iš ankščiau sukurtų. Jie pasižymi tikrai netipiška šiuolaikine estetika, skleidžia labai gerą vaibą ir tiesiog yra sukurti drąsioms asmenybėms.

Nike Waffle serijos kedai gali pelnytai didžiuotis savo turtinga istorija, kurios pradžia skaičiuojama net nuo 1974 metų. Metai iš metų Nike kūrė puikius bėgimo batelius su vafliniu padu, kuris labiausiai išsiskirdavo iš kitų puikiu sukibimu su bet kokiomis dangomis. Labai smagu stebėti, kai senosios vintažinės detalės atvaizduojamos ir šiuolaikiniuose keduose. Štai naujieji Nike Fontanka Waffle kedai moterims turi ne tik retro, bet ir modernaus dizaino užuominų. Jų stiliaus pradininku laikomas Nike Fontanka Edge modelis.

Naujieji Nike Fontanka Waffle kedai leis pasiekti naujas stiliaus bangas. Aptakios formos dizainas, kuris tarsi apjungia mados bei sportinio gyvenimo būdo aspektus, klasikinės detalės bei žymusis Nike vaflinis padas – visa tai sudaro idealią stiliaus harmoniją. Šie laisvalaikio stiliaus kedai tiks išskirtinėms moterims, kurios ypač mėgsta pabrėžti savo originalų dizaino pojūtį. Modelis labai universalus: puikiai dera tiek prie džinsų, tiek prie sportinės aprangos.

Su šiltojo sezono vėjais tikrai neprošal atnaujinti tiek savo aprangos, tiek avalynės stilių. Nike tikrai neapsiriboja tik sportinių kedų gamyba, tačiau siūlo ir daugybę kitos puikios avalynės, pavyzdžiui, šlepečių ir basučių. O vienu iš šio sezono mados trendu be krislelio abejonės taps naujosios basutės moterims Nike Vista Sandal.

Nike brand‘as išties moka kurti puikią bei komfortišką avalynę, todėl ir šios basutės anokia išimtis. Nike Vista Sandal, visų pirma, pasižymi tokiomis savybėmis, kaip patogumas, lengvumas ir kokybiškos medžiagos, kas ypač svarbu vasarą. Tekstilinės medžiagos leis pėdoms kvėpuoti, todėl galėsite pamiršti prakaitą.

Kas seka naujienas apie Puma, tas neabejotinai žino, kokia brand‘ui svarbi Puma Rider kedų kolekcijos šeima. Nuo tada, kai 1980 metais pasirodė pirmasis šios šeimos narys – bėgimui skirti Puma Fast Rider, tapo aišku, kad Puma visada stengsis orientuotis į visų savo pirkėjų kojų patogumą bei užtikrins tik aukštos kokybės gaminius.

Puma nepailsta net ir šiais laikais ir toliau tęsia savo Rider kedų kolekcijos plėtrą. Šiuo metu jums pristatomi naujieji, šiuolaikinio silueto Puma Kosmo Rider kedai. Jie skirti moterims, kurios vis dar yra ieško unikalaus stiliaus saviraiškos būdo.

Žinote, kaip atsiranda populiarūs kedai bei kokiais požymiais jie dažniausiai pasižymi? Taip taip, norint gauti tikrą stiliaus hitą, dažniausiai pakanka sujungti klasikinius stiliaus elementus bei panaudoti šiuolaikines gamybos technologijas. Bet Puma šį kartą žengė dar toliau.

Stiliaus įkvėpimo pasisėmė iš 80 - taisiais populiarios Kalifornijos kedų kolekcijos, pridėjo šiandieninį mados trend‘ą, patogumą ir tvarumą. Būtent taip atsirado naujieji Puma Ca Pro Re.Gen kedai, kurie ne tik turi klasikinę išvaizdą, dabartinius gamybos standartus atitinkančius reikalavimus, bet ir yra tvarūs – naudingi žmonijai.

Tikriausiai nėra tokio žmogaus, o juo labiau sportininko, kuris nieko nežinotų apie New Balance prekinį ženklą. Per daugybę metų jų kuriami gaminiai pelnė didžiulį pripažinimą, nes visada tiko tiek profesionaliems sportininkams, tiek asmenims, ieškantiems išskirtinių bei patogių laisvalaikio kedų. Bet, ar kada susimąstėte, kokį ilgą kelią nuėjo New Balance brand‘as, kol pasiekė visas šias aukštumas?

New Balance savo karjerą pradėjo dar 1906 metais, kai bendrovę įkūrė britų emigrantas William J Rile. Tiesa, tuomet kompanija vadinosi „New Balance Arch Support Company“. Tuo laikmečiu ji gamino tik priedus, pagerinančius batų tinkamumą avėti, pavyzdžiui, specialias atramas, kurios užtikrindavo geresnį komfortą ir pusiausvyrą kojoms. Kompanijos produkcija buvo orientuota į žmones, darbo metu ilgai stovinčius ant kojų.

Nike ir vėl pasistengė bei nudžiugino brand‘o gerbėjus šaltajam sezonui skirtais kedais. Tai Nike Air Max Infinity Winter išleisti 2020 metais. Su šiais kedais turėsite ne tik jau visiems puikiai žinomą ir gyvai matomą Nike Air Max oro pagalvių amortizaciją, bet ir daugybę kitų, žiemos sezonui pritaikytų, privalumų. Nike Air Max Infinity suteiks jums progą ne tik drąsiai žengti slidžiais šalitgaviais, bet net ir bekele.

Savo savybėmis kedai šiek tiek primena Nike Air Terra Antarktik modelį, tačiau stiliumi – tai visiškai nauja ir dar neregėta bomba! Nike Air Max Infinity Winter kedai pasižymi jaukiu komfortu, nes turi paminkštinta kulkšnies apykaklę ir malonų putplasčio padą su maksimaliai patogia Air amortizacija. Šis modelis sugeria smūgius, tolygiai paskirsto kojoms tenkančią apkrovą, todėl kiekvienas jūsų žingsnis eina koja kojon su maksimaliu komfortu jausmu.

Sukurti pagal panašius dizaino principus, kaip ir Nike Air Force 1 Experimental, bet jau turintys į ateitį koncentruotos estetikos, naujieji kedai Nike React Live pamažu užkariauja visų širdis.

Mišrios kokybiškos medžiagos, funkcionali kedų suvarstymo sistema bei šiuolaikinė Nike React amortizacija – visa tai naujajį modelį iškelia į tikras populiarumo aukštumas. Su Nike React Live kedais kiekvienas pajus nenuginčijamą komfortą. Kedai kurti galvojant apie bėgikus, tačiau tiks ir jūsų įprastam laisvalaikio leidimui mieste.

Nike React Live kedai labai mėgstami dėl savo super lengvo svorio. Net ir avint juos visą dieną, užmirštamas bet koks diskomfortas ar kojų nuovargis. Kedų dizainas be galo stilingas, madingas, bet tuo pačiu ir išlaikantis savo eleganciją bei estetiką. Jų išvaizda šiek tiek primena Nike React Element 55 modelį, tačiau modelio pirmtaku laikomas Nike React Vison. Tiesa, pastarąjį Nike React Live ženkliai aplenkė savo tvirtumu.

Originalieji Air Max Plus debiutavo 1998 metais ir paliko didelį istorinį pėdsaką kedų kultūros pasaulyje. Modelis buvo ypač populiarus tokiose šalyse, kaip Prancūzija ir Australija, nes skirtingos subkultūros kaip mat pamilo karingą šių kedų išvaizdą. Ilgą laiką jie buvo laikomi kultiniais, bet labiausiai išpopuliarėjo 2010 metų pabaigoje, kuomet Nike brand‘as kedų gamyboje įnešė daugiau spalvų ir kūrybinės gyvybės. Nuo tada šie kedai itin pamėgti ir Šiaurės Amerikoje bei Europoje.

Naujasis Nike Air Max Terrascape Plus modelis – tai ikona, kuri buvo perkurta ir pritaikyta šiuolaikinei maištaujančiai visuomenei. Kedai turi visiems puikiai atpažįstamą Air Max amortizacinę technologiją, kuri yra labai dinamiškai įsprausta į šiuolaikinės mados dizaino prototipą. Nike Air Max oro pagalvės savo puikia amortizacija pasitarnauja ne tik bėgimui, bet ir visiems kitiems laisvalaikio leidimo būdams.

Mūsų pasaulis kiekvieną dieną akis į akį susiduria su didelio masto aplinkos užterštumu. Visi puikiai supranta, kad gamtą reikia saugoti ne tik dabar, bet ir galvojant apie ateities kartas. Būtent todėl kedų gamybos gigantas Nike taip pat negalėjo likti nuošalyje ir surado optimalius taršos mažinimo sprendimo būdus.

Taip gimė naujoji Nike Space Hippie kedų linija. Už šį kūrybos projektą buvo atsakingas Nike inovacijų ir tvaraus dizaino vadovas Noah Murphy Reinhertz. Nustatyta, kad šių modelių gamybos palikti anglies dvideginio pėdsakų rodikliai patys žemiausi. Iš pačių paprasčiausių šiukšlių ir atliekų pagaminti kedai spinduliuoja ne tik ekologija, bet ir stulbinančia bei savita dizaino išraiška. Kaip teigė pagrindinis Nike brand‘o dizaineris John Hoke: ši kolekcija išties maištinga, tačiau nusiteikusi labai optimistiškai.

Sulaukus naujo metų sezono, visada kyla didelis poreikis atsinaujinti savo avalynę patogiais ir kokybiškais batais. Tada pats tas laikas prisiminti Nike brand‘ą, kuris pasižymi išradingumu, todėl kuria ne tik aukščiausios kokybės kedus, bet ir kitą patogią avalynę.

Nike Offline Pack – tai laisvalaikio šlepetės, savo išvaizda veikiau primenančios kedus. Tai puikus pasirinkimas šiltuoju sezono metu, ieškantiems patogios ir funkcionalios avalynės, kuri dar ir pasižymi originaliu stiliumi.

Kai gamtos užterštumas tiesiog bado akis, nenuostabu, jog ne tik eiliniai planetos gyventojai, bet ir didžiosios pramonės gamyklos negali likti nuošaly. Būtent todėl Nike atrado ekologiškus bei drąsius kedų gamybos būdus.

Nike Space Hippie kedų kolekcija – tai naujas bei drąsus žingsnis tvaresnio gyvenimo link. Vyriausias Nike dizaineris John Hoke šios kolekcijos atsiradimą apibūdino kaip avangardišką, maištingą ir optimistišką sprendimą. Kuriant šią kedų liniją, pagrindinis siekis buvo sunaudoti kuo mažiau medžiagų, energijos ir taip palikti kuo menkesnį anglies dvideginio pėdsaką aplinkoje. Naujieji Space Hippie kedai pagaminti iš perdirbtų atliekų, todėl labai ženkliai prisideda prie gražesnio ateities pasaulio.

90-tųjų laikmetis amžinai įeis į kedų istoriją. Dabar juk irgi kiekvienais metais yra išleidžiama daugybė naujų modelių, tačiau meilė klasikai, rodos, niekada neišblės. O gal ir nereikia? Juk tuomet buvo sukurta tiek daug puikių, kokybiškų, patogių bei stilingų kedų.

Kedų dizaineriai, kurie semiasi įkvėpimo iš praeities, praktiškai niekada neprašauna. Lygiai taip pat sėkmingai nutiko ir pasirodžius naujajam modeliui – Nike Air Max Ivo. Pirmą kartą dienos šviesą kedai išvydo 2013 metais.

Ištikimi Nike gerbėjai be jokios abejonės pritars, jog 9 - tasis dešimtmetis buvo tikrų tikriausia kedų era. Ypač krepšinio kedams tai buvo pats šlovingiausias metas. Tada kedų kūrybos filosofijos buvo paremtos pačiais įvairiausiais stiliais, pradedant klasikinėmis natomis, o baigiant - įvairiais masyviais dizaino elementais.

Žinoma, 9- tąjame dešimtmetyje buvo ypač populiari Air Jordan linija, bet nuo jos per daug neatsiliko ir Charleso Barkley firminiai kedai. Tiesa, tarp visų šių kedų taip pat iškilo ir dar viena kultinė klasika, kurią per 1996 metų NBA čempionatą ir tų pačių metų Olimpines žaidynes avėjo Scottie Pippen. Tai Nike Air More Uptempo krepšinio kedai. S. Pippen turėjo ir savo vardinių kedų liniją (pvz. Nike Air Pippen), tačiau kai pasirodė su Air More Uptempo, kedai liko amžinai susieti su šio krepšininko asmenybe.

Ištikimiausi Converse kedų gerbėjai tikrai neleis sumeluoti, kad būtent šis brand‘as mėgsta pasižymėti nestandartiniais dizaino sprendimais, tačiau niekada toli nenukrypsta ir nuo savito klasikinio stiliaus, iš kurio Conversus gali atpažinti kiekvienas.

Šį kartą prekinis ženklas triuškinamai sulaužė bet kokius nusistovėjusius standartus ir pristato jums naujieną – Converse Run Star Motion kedus, kuriuos galima įsigyti tiek žemo, tiek aukšto modelio. Run Star Motion labai aiškiai pastūmėjo brand‘ą į naują gatvės stiliaus amžių. Vien tik pažvelgus į šiuos naujuosius kedus, matome puikiai atsispindinčią miesto gatvių energiją. Žaismingo dizaino elementai bei linijos nukelia mus tiesiai į ateities judėjimo kultą.

Puma Suede kolekcijos kedai skaičiuoja jau 50 metų gyvavimą. Metai iš metų jie pelnė daug dėmesio, tad ir šiuolaikiniame kontekste brand‘as siekė ne tik neatsilikti nuo mados, bet ir užtikrinti tik pačios aukščiausios kokybės modelius.

Štai naujieji Puma Suede Mid aulinukų tipo kedai – tai pats ryškiausias boyfriend ir gatvės stiliaus mišinys, kurį sėkmingai avi daugelis pasaulio ikoninių veidų. Šis modelis buvo pristatytas kaip klasikos proveržis šiuolaikinės eros kontekste. Sakoma, kad šie masyvaus stiliaus kedai skirti pasinerti į šiandienos ir rytojaus miesto džiungles.

Puma Rider kolekcijos kedai buvo sukurti pasisėmus įkvėpimo iš devintojo dešimtmečio estetikos. Šių sneaker‘ių forma tai bėgimo batelių ir gatvės aprangos stiliaus mixas. Vieni unikaliausių šios kolekcijos kedų yra Puma Cruise Rider, kurie kaipmat išsiskyrė iš visų, nes atsisakyta ryškių ir pasirinktos tik gaivios pastelinės spalvos. Kedai gana sparčiai skina populiarumo vaisius, nes kai kuriems žmonėms tų ryškių spalvų jau yra tiesiog too much.

Naujuosius Puma Cruise Rider moteriškus kedus būtų galima apibūdinti gana paprastai. Tai New age kedai, kurie yra vienu žingsniu toliau už kitus vien dėl savo išskirtinio dizaino. Jaukios pastelinės spalvos, kurios asocijuojasi su retro stiliumi, dinamiškos medžiagos ir masyvus padas, kuris atrodo tiesiog kosmiškai.

Daug ir uoliai treniruojatės sporto salėje, o gal dažnai lankotės baseine? Viskas ko reikia po įtemptų treniruočių – tai komfortiškai nusiprausti duše. O tam puikiai pravers kokybiškos bei patogios dušo šlepetes.

Kaip jau žinoma, Nike brand‘as kuria ne tik vienus kokybiškiausių kedų rinkoje, bet ir siūlo nemažą šlepečių pasirinkimo spektrą. Vienos jų – tai Nike Victori One modelis. Jas labai dažnai renkasi ne tik sportininkai, bet ir aktyvaus laisvalaikio mėgėjai.

Akylai naršantys Nike kedų istorijos vingius, tikriausiai jau puikiai žino, kad revoliucinė Air technologija Nike avalynėje pirmą kartą atsirado dar 1978 metais. O nuo 1987 metų oras buvo ne tik jaučiamas, bet ir vaizdžiai matomas kedų dizaine. Air Max kedai nuo pat tada ir iki pat šių dienų yra populiariausi ne tik tarp sportininkų, bet ir tarp kolekcionierių. Modelių pasirinkimas labai platus ir visi jie užtikrina puikią amortizaciją.

Vienas iš pavyzdžių, tai naujieji Nike Air Max Interlock Lite kedai. Jie turi šiuolaikiškai atnaujintą amortizacijos technologiją, todėl užtikrina nepriekaištingą atšokimą nuo žemės kiekviename jūsų žingsnyje.

Sklandus ir lengvas bėgimas be jokių kliūčių, tarsi sklandytum ore? Įmanoma? Tikrai taip ir būtent su naujai atgimusiais Nike Air Pegasus 83 kedais. Bet, ar kada susimąstėte, kokie istorijos vingiai gaubia Nike Air Pegasus 83?

O viskas prasidėjo 1983 metais, kai Nike brand‘as pristatė Pegasus kedus, skirtus visiems bėgikams. Juos kūrė generalinis Nike vadovas Mark Parker ir dizaineris Bruce Kilgore, kartu su kitais įmonės dizaineriais. Iš pirmo žvilgsnio šie kedai gal ir neatrodė ryškūs ar kažkuo ypatingi, bet būtent paprastas jų dizainas nulėmė tokią didelę sėkmę ir tapo puikiu ateities stiliaus komponentu. Metams bėgant Nike Air Pegasus vis kūrė naujus šios serijos kedus, kurie, beje, buvo laikomi geriausiai parduodamais visų laikų bėgimo kedais istorijoje ir išsilaikė Nike kataloguose ilgiau, nei bet kuris kitas modelis.

Ar jus visada traukė minimalistinio stiliaus, grakštūs, patogūs, bet tuo pat metu ir be galo jaukūs kedukai? Tuomet naujasis Puma kūrinys skirtas kaip tik jums!

Puma Suede Mayu slip – on kedai – tai išskirtinis ir vienetinis brand‘o modelis, kuris išsiskiria savo žaisminga išvaizda. Tai tarsi prisilietimas prie minkšto meškiuko.

Moteriški Puma Suede Mayu slip – on kedukai išsiskiria vidutinio aukščio guminiu platforminiu padu. Pagrindiniu stiliaus akcentu čia yra minkštas meškiuko kailio kedų viršus.

Jeigu visada įsivaizdavote, kad Nike kedai būna išskirtinai tik sportinio stiliaus, tai oi oi kaip labai jūs klystate. Nike yra šiuolaikiškas ir atviras naujovėms brand'as ir visada siekia suteikti pirkėjams kuo platesnę modelių įvairovę. Taip atsitiko ir su naujausiais Nike Air Max Goaterra batais, kuriuos jau veikiau būtų galima pavadinti žygio batais, aulinukais ar kerzais.

Stilingi žmonės vertina įdomius batų dizainus ir visada ieško naujoviškų stiliaus detalių, tačiau tuo pačiu nori ir nepriekaištingos kokybės. Todėl naujieji Nike Air Max Goaterra kaip mat išpopuliarėjo tarp stilingųjų. Šis modelis - tai sportinio ir karinio stiliaus mišinys. Aulinukai puikiai tinka avėti mieste, pritaikius atitinkamą aprangą. Taip pat jie idealiai prisitaiko gamtoje ir ypač laukinėje gamtoje, nes batai yra visiškai atsparūs vandeniui ir drėgmei. Jie tinkami bet kokiomis oro sąlygomis.

Net jei ir nelabai domitės kedais bei naujai kuriamais modeliais, bet kuriuo atveju vis tiek puikiai atpažįstate New Balance prekinį ženklą. O išgirdus šio brando pavadinimą, prieš akis daugumai iškyla būtent New Balance 574 kedų modelis. Jis, ko gero, yra pats žinomiausias iš visų NB.

New Balance 574 buvo laaaaabai populiarūs ne tik 1990, bet ir 2000 metais. Juos žinojo ir įvertino praktiškai visi: pradedant mažo Amerikos miestelio gyventoju ir baigiant madingos ir ektravagantiškos gatvės Tokijuje stileiva. New Balance 574 modelis buvo visų laikų must have. Toks masinis pasaulinis populiarumas ženkliai prisidėjo prie to, jog šie kedai net ir po daugiau nei 20 metų išliko populiarumo viršūnėje.

Aštuntajame dešimtmetyje New Balance brand'as visiems puikiai įrodė, kad yra tikrų tikriausias tekstilės technologijų lyderis. Nuo to laikmečio iki pat dabar kedų batviršių gamybai vietoj itin sunkios odos pasitelkė lengvą zomšą ir nailoną. Toks sprendimas prekinį ženklą pakėlė į nerėgėtas šlovės aukštumas. Buvo pradėti kurti įvairūs minkštučiai, lengvučiai ir kokybiški NB kedai. Vieni jų stūkso jums tiesiai prieš akis – New Balance 237...

Meilė ir pagarba praeičiai - ar teko kada girdėti, kad ją išreikšti galima net per kedus? New Balance brand'as kuo puikiausiai pagerbė prabėgusius 70-uosius metus ir klasikinius to laikmečio bėgimo batelius, sukurdamas naujuosius New Balance 237 kedus. Kaip kad kadaise Bob Marley dainavo, jog „šioje puikioje ateityje tu negali pamiršti savo praeities“... Jautrūs dainos žodžiai lyg netyčiom persikelė ir į naujuosius NB 237.

Kai ateina metas išsirinkti naujus kedus, dažnas tiesiog pasiklysta gausioje pasiūloje. Rodos ir šie gražūs ir anie, o įdomu dar, ar patogūs bus? New Balance kedai visada pasižymėjo ne tik aukšta kokybe, bet ir meile klasikai bei didžiuliu dėmesiu jūsų pėdų patogumui. Taigi tas pats pasakytina ir apie New Balance 373.

Jeigu jums kada nors iškils klausimas, kuris gi NB modelis yra vienas universaliausių ir perkamiausių, tai čia vienareikšmiškai galima atsakyti, kad būtent New Balance 373. Tai tie kedai, kuriuos mielai avės net ir skirtingam stiliui prijaučiantys entuziastai.

Nedažnai pasitaiko, jog naujai išleistas kedų modelis sulauktų iš karto tiek daug susidomėjimo, kaip, kad nutiko su New Balance 327. Šie kedai pirmą kartą debiutavo 2020 metų pradžioje, bendradarbiaujant su prancūzų ir marokiečių prekiniu ženklu „Casablanca“ (savininkas - mados dizaineris Charaf Tajer).

Reakcijos internete, socialinėje žiniasklaidoje buvo kaip niekada teigiamos ir kupinos spirgančio laukimo, kada gi bus galima įsigyti naujuosius New Balance 327. Įdomi detalė ta, kad kedų pristatymas Paryžiaus mados savaitėje įvyko net 4 mėnesiais ankščiau, negu buvo paskelbta oficiali batelių išleidimo į rinką data! Nekantrumas pasiekė max levelį...

Šiuo metu tikriausiai nerastume nė vieno žmogaus žemėje, kuris nežinotų, kaip atrodo populiarieji New Balance kedai. Nors vizualas kaip ir aiškus, tačiau kedų istorija daugeliui vis dar nežinoma...Šį kartą apžvelgsime legendinį New Balance 997 kedų modelį...

Iki pat devinto dešimtmečio kedai buvo laikomi preke, skirta tik sportininkams. Ir tada, atsižvelgus į klestinčią Amerikos ekonomiką ir bėgimo batelių populiarumą, tas požiūris ryškiai pasikeitė. Sportinė avalynė pripažinta aukštųjų technologijų prabangos preke, kurią gali avėti tikrai ne vien tik aukšto meistriškumo sportininkai. Ir būtent New Balance prekinis ženklas tai aiškiai įrodė. Nors NB bateliai atrodydavo gana kuklūs, tačiau jų išskirtinai paprastas stilius buvo glaudžiai susietas su aukšta kokybe. Modeliai buvo pritaikyti kone visiems žmonėms, nepaisant jų sportinio intereso.

Dešimtasis dešimtmetis buvo laikomas auksine kedų era. Tuo laikotarpiu prie žmonių nuomonės formavimo, stiliaus, mados tendencijų pasirinkimo ženkliai prisidėjo garsūs sportininkai ir žvaigždės, pavyzdžiui, M. Jordan. Jei tais laikais jau būtų buvęs facebookas ir instagramas kaip dabar, neabejojame, kad kai kurie kedai būtų buvę dar populiaresni.

Nike Air Tuned Max – tai modelis, pasirodęs 1998 metais ir vis atgimstantis naujai šiuolaikiniame kontekste. Visi puikiai žinote, apie neblėstančią Nike meilę klasikai, todėl nenuostabu, kad ir šie kedai buvo vis tobulinami.

Žvelgiant į pastaruosius keletą metų, moteriški Nike kedai labai ryškiai stebino savo dizainu ir užsitarnavo daug dėmesio visoje rinkoje. Čia mes tikrai nekalbame apie lengvų formų, panašius į vyriškus ar unisex tipo modelius. Kai kurie Nike moteriški kedai yra visiškai unikalūs, tiesiog nepakartojamo dizaino.

Peržvelgus paskutinius Nike moteriškos linijos kedų pavyzdžius, po truputį kirba mintys, kad būtent Nike Fontanka Edge gali pretenduoti tapti metų kedais!

Įdomūs techniniai dizaino sprendimai, futuristinės nuotaikos ir extreme išvaizda siejama su Sankt Peterburgo reivo scena, o pavadinimas kilo iš būtent šiame mieste tekančia upe – Fontanka. Būtent todėl šis žodis ir imponuoja kedų pavadinime.

Revoliucinė Nike Air technologija džiugina mus jau nuo pat 1978 metų. O nuo 1987 metų išskirtinio Air pado privalumus galima ne tik pajausti kojomis, bet ir išvysti savo akimis. Buvo siekiama atvirai rodyti masyvų Air kedų padą, taip suteikiant ne tik išskirtinį patogumą, bet ir ryškią modelio išvaizdą drąsiems bei veržliems žmonėms.

Kas mėgsta Nike Air Max kedus, tikriausiai jau puikiai žino apie jų privalumus ir su nekantrumu laukia vis naujai bepasirodančių modelių. Nike komanda, tęsdama puikias technologines tradicijas, 2021 metais paskelbė apie naujuosius Nike Air Max 2021.

Nuo tada, kai 2017 metais pasirodė pirmieji Nike Air Varpomax kedų modeliai, gamybos linija ženkliai išplėtė ribas ir vis daugiau dėmesio skyrė oro bloko pade tobulinimui. O štai pastaraisiais metais buvo stengtasi maksimaliai padidinti dar ir kedų tvarumą. Naujausio modelio Nike Air Vapormax 2021 kedai turi abi šias savybes – optimalų Air unit pade bei tikrai išskirtinį tvarumą.

Nike Air Vapormax 2021 kedų amortizacijos elementai susideda iš dviejų nemažų ir aptakių dalių: viena yra gaminio priekyje, o kita - kulne. Guminis padas yra perdirbtas ir sutvirtintas lygiai taip pat subtiliai perdirbtais TPU spaustukais. Kedų viršutinė dalis pagaminta iš elastingo Flyknit pluošto ir išsiskiria įdomia detale – tinklelio raštu su miniatiūriniais oro tarpeliais. Taigi šie kedai kuo puikiausiai leidžia jūsų pėdoms laisvai kvėpuoti.

Nike Air Max 96 kedų modelis buvo išleistas 1996 metais. 2021 metais pasirodė ir atnaujinta versija – Nike Air Max 96 II.

Kalbant apie šio modelio pirmtaką, vienareikšmiškai jį vadiname ikoniniu. Jis paliko labai ryškų pėdsaką viso pasaulio gatvėse. Nors per tiek daug metų mūsų aplinka stipriai keitėsi, technologijų revoliucija amžiams pakeitė gyvenimo, mąstymo būdą, tačiau naujieji Nike Air Max 96 II išliko lyg ir nepakitę, išlaikydami savitą stilių daugiau nei du dešimtmečius.

Tiesa, pats pirmasis Nike Air Max 96 modelis buvo tarsi įspraustas tarp dviejų kultūrinių ikonų: Air Max 95 ir Air Max 97. Air Max 96 kedai buvo tam tikros techninės gamybos linijos pereinamasis variantas. Nors buvo mėginimų modelį atgyvinti ir 2016 metais (vadinosi Air Max 96 XX ir turėjo pakeistą batų pado dekorą), tačiau tik 2021 metų Air Max 96 II yra daug artimesni tikrajam originalui.

Air Max visada išsiskyrė savitu stiliumi, kūrybiškumu ir naujomis technologijomis. Kedai su šia technologija tapo be galo populiarūs ne tik tarp sportininkų, bet ir tarp kolekcionierių.

Kaip ir kiekvienais metais, taip ir 2021 metais buvo minima Air Max Day šventė, kurios metu ir buvo pristatyti naujieji Nike Air Max Genome kedai. Kiekvienas Air Max modelis yra labai įdomus, tą galima pasakyti ir apie naujuosius kedus Nike Air Max Genome, kurie labiausiai išsiskiria savo fresh išvaizda.

Nike Air Max Genome kedai pasižymi kokybiškais medžiagų deriniais, aerodinaminiu tinkleliu ir patvariu TPU aplink kulną. Viršutinėje dalyje panaudoti skirtingų medžiagų deriniai yra orientuoti į dizaino ateitį (panašus derinys buvo pasirodęs ir 2012 m. Air Max‘uose).

Nike šeima savo batelių liniją papildė dar viena naujove – Nike Free Terra Vista kedais. Žymus brandas ir toliau tęsia Move To Zero kampaniją, todėl ir naujasis modelis pagamintas iš perdirbtų medžiagų. Nike Free Terra Vista kedai pagaminti iš mažiausiai 20 procentų perdirbamų medžiagų. Kaip žinia, Nike pažadėjo kiek tik įmanoma skatinti tvaresnį gyvenimą ir gamybą bei panašu, kad savo įsipareigojimų puikiai laikosi.

Nike Free Terra Vista išsiskiria originaliu stiliumi bei patogumu. Įvairios medžiagos čia persipina su kvėpuojančiu tinkleliu. Jis randamas ant liežuvėlio, kedų viršutinėse ir šoninėse dalyse.

Niekam ne paslaptis, kad Puma be galo vertina klasiką ir visada stengiasi atrasti naujus modelius, kurie ne tik atspindėtų retro palikimą, bet ir būtų išties pažangaus futuristinio stiliaus. Vedini šių planų, kūrėjai į platųjį pasaulį išleido Puma Hedra kedus. Juos galima įvardyti paprastai: tai klasikinio stiliaus įkvėpimo bei pažangios šiuolaikinės technologijos derinys ir, žinoma, pats naujausias mados klyksmas.

Puma Hedra modelio pirmtakas buvo Puma Kyron kedai. Hedra gali pasigirti ta pačia vaizdinga dizaino koncepcija, kaip ir Kyron, nes kuriant kedų formą ir dizainą taip pat buvo panaudota aliuzija į tokias mitines būtybes, kaip Grifas ir Kentauras.

Kalbant apie jaukumą, kaip apie jausmą, daugeliui gali kilti skirtingos asociacijos ar vaizdiniai mintyse. Jeigu vienam jaukumas yra būti vakare prie ežero, sėdėti prie laužo ar kitaip linksmai vakaroti, tai kitam šis pojūtis gali asocijuotis tiesiog su šiltu buvimu namie.

Namų komfortas labai svarbus kiekvienam žmogui. O kad jį padidinti, reikia ne tik sukurti jaukumą erdvės interjere, bet ir pačiam dėvėti patogius drabužius bei avalynę.

Nike Burrow – tai šlepetės, kurios išsiskiria, pirmiausia, savo jaukumu. Be galo minkštas ir patogus gaminys jau palenkė ištikimų Nike gerbėjų širdis. Jos ne tik labai jaukios, bet ir itin universalios. Pakanka tik apsiauti ir pasidarius kavos ar arbatos, jaukiai įsitaisyti ant sofos bei mėgautis namų šiluma bei ramybe.

Dar iki tol, kai NBA pradėjo dominuoti Nike kedai, šalimais krepšinio aikštelėje buvo populiarūs ir kiti kedai. Vieni jų Converse Weapon, o jų sukūrimo metais žymimi 1986. Dažniausiai juos nešiojo Magic Johnson ir Larry Bird. Bet iš esmės 80 – tųjų pabaigoje juos tikrai pamėgo ir dažnai avėjo beveik visos NBA žvaigždės.

Tada Converse Weapon kedai buvo masyvūs, odiniai ir aukšta keltimi. Paminkštintas kulnas suteikė ypatingą komfortą, jie atspindėjo naujausią Converse brand'o evoliuciją krepšinio pasaulyje. Tuo metu kedai buvo pelnytai laikomi pažangiausiu Converse modeliu.

1986 metais žaidėjai Magic ir Bird sudarė nemenką tarpusavio konkurenciją, o abi žvaigždės dėvėjo Conversus, todėl taip tik buvo dar labiau padidintas gaminio populiarumas bei pardavimai.

„Lengviau žemei ir mūsų akims“ – šiais žodžiais apibūdinami naujieji Nike Crater Impact kedai. Niekam ne paslaptis, kad Nike stengiasi prisidėti prie gamtos išsaugojimo. Mūsų mama žemė ir taip jau pakankamai užteršta, o masinė prekyba bei gamyklos tik dar daugiau prisideda prie užterštumo, todėl verta ieškoti sprendimų, kad tam bent kažkiek būtų užkirstas kelias.

Nike kelionė tvaresnės ateities link prasidėjo nuo kedų gamybos iš perdirbtų medžiagų. Kas kažkam jau buvo tik šiukšlė, kitam - grynas atradimas, nes tinkamai perdirbus, galima išgauti net ir puikius kedus. Nike Crater Impact – vienas iš pavyzdžių.

Kuriant Nike Offline 2.0 šlepetes, įkvėpimo semtasi iš vieno iš Nike įkūrėjų Billo Bowermano tarnybos per II pasaulinį karą. Karinis dalykiškumas ir to meto aprangos detalės – tai jau išbandyti dalykai. Todėl buvo siekta visa tai parodyti per šiuolaikinės visuomenės madą. Taip jau žinomas dizainas buvo sujungtas su Nike brand‘o naujovėmis ir užtikrintas puikus stilius ir patogumas.

Unisex šlepetės Nike Offline 2.0 – tai įdomių techninių detalių ir komforto mišinys. Šių Nike šlepečių modelis rinkoje pasirodė tikrai pačiu laiku ir prisijungė prie tokių mados asų, kaip Birkenstock, Suicoke ir Crocs.

Ankstesni Offline modeliai sumušė pardavimo rekordus ir buvo tiesiog šluojami nuo lentynų, todėl gamintojams teko greitai suktis ir sukurti daugiau galimų šlepečių versijų. Nike Offline 2.0 modelis yra labiau techniškai atnaujintas, pridėtas tinklelis, įvairūs paminkštinimai, kryžminiai raišteliai ir apskritai pats dizainas yra labiau palytėtas estetikos.

Jeigu vyktų geriausių Nike Air Max kedų apdovanojimų renginys, ant scenos neabejotinai išvystume tokius modelius, kaip Air Max 90, Air Max 93, Air Max 96 II, Air Max Plus, Nike Tunded Max, Air Max Solas, ir Air Max 180+... Visi jie per daugybę metų ryškiai įsiliejo į Nike kedų istoriją. Tada ir kilo idėja visus šiuos kedų modelius kažkaip atvaizduoti naujame amplua.

Taigi, kai Nike kūrėjai siekė something new ir something different, tai pasistengė kaip reikiant perpasakoti visą Air Max istoriją ir įkūnyti ją vienų kedų dizaine. Istorijos gaivinimas prasidėjo jau 2017 metais ties Nike Air Vapormax kedų išleidimu. Tai buvo revoliucinis modelis, kadangi jiems sukurti buvo naudojama nauja stiliaus technika (išskirtinis padas su daug oro).

Kaip gi Nike Retro GTS kedai atsirado ir užkariavo stylish people širdis?

Iki šių kedų atsiradimo, tie, kurie negalėjo įpirkti tokių brangių Nike serijų, kaip Air Max ar Air Jordan, dažnai rinkosi Nike Tanjum kedus. Na sutikite, ne kiekvienam lyja pinigais, o patogumo kojoms tai reikia čia ir dabar. Daugelį metų Nike Tanjum buvo vieni perkamiausių kedų, nes buvo nebrangūs ir gana patogūs kasdienai. Vis dėlto jiems šiek tiek trūko prestižo, kurį turėjo kiti jo brangesni Nike kolegos.

Taip atsirado puikus aukso viduriukas – Nike Retro Gts kedai. Jų kaina tokia, kaip ir Tanjum modelio, bet štai kokybė, išvaizda ir prestižas jau aukštėlesnio lygio. Kuriant Nike Retro Gts kedus, Nike glaudžiai bendradarbiavo su Supreme ir taip padidino šio modelio populiarumą.

Kai krepšininkas Scottie Pippen 1987 metais ėmė žaisti Bulls, jis vis keitė kedus ir nenusprendė, kuris brand'as geriau: Avias ar Nike... pasirodo Nike nugalėjo be didelio vargo.

Pats pirmasis Nike Air Flight kedų modelis pasirodė dar 1991 metais. Nike Air Flight Lite buvo patys pirmieji kedai, kuriuos Scottie Pippen nuolat avėjo po sutarties su Nike brand'u. Netrukus buvo pristatyti ir Air Flight Huarache bei Air Max Uptempo modeliai.

1992 metais kedus visi pastebėjo per Barselonos Olimpines žaidynes. O nuo 1996 metų buvo išleista atskira šių kedų linija su Scottie Pippen inicialais. Visi kedų modeliai buvo išleisti dar prieš jam baigiant karjerą NBA. Kedus labai dažnai avėjo ir NBA žvaigždė Chrisas Mullinas.

Techniškai netradicinė Nike Zoom Air Fire išvaizda primena mums sportinių bėgimo kedų istoriją, tačiau sodrios medžiagos, tekstūros ir kai kurie naujoviški elementai pade – grynų gryniausias šiuolaikinio dizaino topas. Nike šį kartą ir vėl nepasikuklina, o tikrai didžiuojasi naujaisiais Nike Zoom Air Fire kedais.

Pagrindiniai šių kedų privalumai:

• optimalus pralaidumas, maksimaliai kvėpuojančios pėdos;
• nepriekaištinga amortizacija dėka Zoom Air pagalvėlių, tvirta kulno atrama;
• universalumas. Šiuos kedus galima drąsiai autis ne tik sporto salėje, bet ir einant pasivaikščioti ar dalyvaujant kitoje svarbioje kasdienėje veikloje. Šiuos kedus vertina bėgikai – tiek mėgėjai, tiek profai.
• dinamiški medžiagų persipynimai, ryški išvaizda;
• kaip niekada išskirtinis kedų padas su keliais įdubimais, kurie aštresnės akies savininkus priverčia įžvelgti ugnies ir nesustabdomo veržlumo žinutes;
• Nike nepamiršta ir gamtos: šie kedai pagaminti iš mažiausiai 90 % perdirbto turinio, todėl daugelis džiaugiasi ir remia šią Nike viziją.

Puma brand‘as jau ne kartą įrodė, kad sugeba kurti išskirtinius kedus ne tik atsigręždamas į praeities elementus, bet ir į ateities mados tendencijas. Tą patį galima pasakyti ir apie naujuosius kedus Puma Pwrframe, kurie žengė ant podiumo 2021 metais, iš karto po Puma Wild Rider modelio pasirodymo.

Vien tik išgirdus šį liežuvį laužantį kedų pavadinimą, prieš akis iš karto iškyla futuristinės detalės, tam tikra nuoroda į kibernetiką, gal net ir terminatorių gamyklą (žiūrint, kiek išsibujojusi jūsų fantazija). Tikrai nereikia išsigąsti šio keisto ar bauginančio pavadinimo, nes dizainas kilęs iš utopinių romanų apie ateities vizijas.

Puma Pwrframe kedai neatsiejami nuo filmų apie kibernetiką, postapokaliptinį „Neo Tokiją“, „The Bladerunner“ ir „Akira“. Kas ten žino, gal šie filmai apie ateitį įkvėpė Puma kūrėjus ieškoti naujo ir progresyvaus stiliaus? Jeigu dar vaikystėje mėgote žiūrėti filmus apie ateitį ir spėlioti, kokios mados gali būti ateityje, tai štai šie kedai kuo tikriausias ateities pavyzdys tiesiai jums prieš akis.

Ką bendro turi Vokietija ir Norvegija? Gal susitikęs skandinavas bei europietis ir neturės apie ką papliurpti, bet šias dvi šalis nenuginčijamai vienija viena svarbi stiliaus pergalė – Puma Oslo kedai. Klausiate, kodėl juos gali vienyti būtent kedai?

Visiems iki skausmo pažįstami Puma Oslo kedai skaičiuoja jau ilgus gyvavimo metus. Jie pagaminti Vakarų Vokietijoje ir pirmą kartą pasirodę 1952 metais per žiemos Olimpines žaidynes Osle, Norvegijoje, sukėlė daug triukšmo teigiama prasme. Juk made in Germany ne veltui visiems asocijuojasi su kokybiškais gaminiais.

Puma Oslo kedų modelis šlovės piką pasiekė 1968 metais. Iš pradžių kedai buvo skirti sporto šakoms uždarose patalpose. Tačiau modelio paprastumas ir patogumas nulėmė, kad juos ėmė dėvėti daugelis žmonių tiesiog kasdienai.

Puma Mirage kedai debiutavo dar aštuntajame dešimtmetyje, kaip lengvajai atletikai skirti bateliai. O jau nuo 1990 metų išpopuliarėjo kaip laisvalaikio ir bėgimo kedai. Sportininkai greitai įvertino jų stabilumą, patogumą ir easy dizainą. Mirage priklauso Puma šeimai jau beveik pusę amžiaus.

2020 metais Puma Mirage kedai atsinaujino, perteikdami užuominas, kad tai vieni geriausių bėgimo batelių su šiuolaikinio stiliaus elementais, tokiais, kaip Mirage Mox ir Mirage Tech.

Nuo 2021 metų kedai debiutuoja su vis šiuolaikiškesniu stiliumi. Be viso to, čia originaliai susipina klasikos siluetas su ateities dizaino poskoniu. Būtent toks ir buvo tikslas – perkonfigūruoti kedus taip, kad jie atitiktų šių dienų stilių.

Jei jūs visada siekiate būti dėmesio centre ir spindėti - turite didelį dėmesį skirti savo aprangai ir avalynei. Siekiantys išskirtinumo ir žvaigždiško spindesio, neabejotinai pasirinks avėti naujuosius Puma Mayze kedus. Tai kedai ne tik žvaigždėms, esančioms scenoje, bet ir už jos ribų.

Šiek tiek pavadinimo istorijos...

Puma, rinkdama pavadinimą šiems kedams, sujungė kelis įdomius niuansus. Mayze – tai dalis Pumos „She moves us“ judėjimo, kuris skirtas pagerbti moteris, įkūnijančias pasaulio kultūros plėtrą, sportą ir apskritai įkvėpti kitas pasaulio moteris siekti mados per kultūros prizmę. Viena iš tu moterų tai Nomzamo Mbatha iš Pietų Afrikos Respublikos.

Susipažinkite su nauju progresyviu Puma Rider kolekcijos šeimos nariu – kedais Puma Wild Rider Layers. Šie kedai sukurti iš didelio įkvėpimo ir prijautimo miesto gyvenimo tempui ir judesiui. Šis modelis – tai tarsi stilistinis koliažas, kuriame galima matyti nuorodas į praėjusį dešimtmetį ir šiuolaikinio gyvenimo futuristines savybes. Taigi, kaip jau turbūt supratote, naujieji Puma Wild Rider Layers – tai šių metų must have kedų modelis!

Prijaučiantys Puma prekiniam ženklui, tikriausiai jau ir taip žino, kad kūrėjai kiekvienais metais sugeba nustebinti savo kuriamų gaminių išvaizda ir kokybe. Ir prie viso to, turime puikų surprise: šių kedų dizainas apjungia praeitį ir dabartį, todėl puikiai tinka ir jaunajam verslininkui Tadui ir net tam keistam Antanui, gyvenančiam gretimoje namo laiptinėje. Žodžiu, universalūs kedai.

Kiekvieno pavasario kovo 26 diena skelbiama Nike Air Max diena. O naujieji Air Max Pre – Day kedai ne veltui atstovauja posakį: jog su jais jūsų kojos atgims kaip pavasario žaluma po niūrios žiemos!

Nike niekada nesidrovėjo pabrėžti savo Air Max kedų privalumų, netgi priešingai - vadina juos Nike dizaino filosofijos įsikūnijimu. Tokį drąsų teiginį puikiai patvirtina viena naujovė po kitos. Pradedant pirmuoju Air max debiutu 1987 metais. O baigiant...

Nike Air Presto kedus sukūrė legendinio Nike dizainerio Tinker Hatfield brolis Tobie Hatfield kartu su komanda ir šis kūrimo procesas užtruko net keturis metus. Viskas prasidėjo nuo naujų Nike batelių bandymų 1996 metais, kuomet Tobie juos apsiavęs nepajautė jokio malonumo – kedų šonai atvėpo, o batelis neprisitaikė prie jo pėdos. Taigi Tobie rado problemą, kurią trūks plyš panoro išspręsti, nors jo brolis Tinker, tą pačią problemą sprendė sukurdamas Huarache modelį. Visgi Huarache Tobie taip pat neatrodė idealus pasirinkimas. Jis neabejojo, jog gali padaryti geriau.

Po ilgų braižymų, dizaineris padarė V formos įpjovą prie kauliuko, taip pagerindamas batelio prisitaikymą prie pėdos. Batelis ne tik maloniai prigludo prie kulno, tačiau tapo tiek tamprus, jog juos pirmą kartą išbandęs Tobie bendradarbis net nesuprato, jog bėgo su 42,5 dydžio kedais, nors įprastai nešioja 45 dydį. Kedai iš tiesų prisitaikė prie pėdos formos ir dydžio! Tai buvo WOW akimirka, atvėrusi tolimesnį kedų bandymų etapą.

Oro niekada nebus per daug!

Oras ir Nike yra lyg sinonimai, kurie susiję ypač stipriai. Jei Nike siekia komforto, beveik visada gaminyje bus oro pagalvė. Bet kuomet atrodo viskas pasiekta, Nike sugalvoja ką nors naujo ir beprotiško. Būtent tokie yra Nike Air Max 2X kedai, kurių net pavadinime užkoduota, jog jiems sukurti panaudota dviguba Air Max pagalvė.

Galbūt iš pirmo žvilgsnio atrodytų, jog kedų kulne panaudota įprasta oro pagalvė, tačiau pažvelgus atidžiau, galite pastebėti, jog išskaptuotame lange patogiai įsitaisiusios net dvi, viena ant kitos gulinčios oro pagalvės. Daugiau pagalvių - daugiau oro – daugiau komforto jums.

Po Pearl Harbor atakos, vienas iš Nike įkūrėjų, Bill Bowerman, užsirašė į karinę tarnybą antrajame pasauliniame kare ir buvo paskirtas į dešimtąją kalnų diviziją (10th Mountain Division). Ši divizija 1944 metais gruodžio 23 dieną atvyko į Italiją ir buvo paskirta saugoti Brenerio perėją Šiaurės Italijoje. Atlikdamas tarnybą, Bill Bowerman užsitarnavo vieną Sidabrinę bei keturias Bronzines žvaigždes.

Pagerbdama vieno iš Nike įkūrėjų dalyvavimą mūšiuose, Nike kompanija 2019 metais įkūrė atskirą kategoriją pavadinimu „THE10TH“. Po šios kategorijos vardu kuriamoms prekėms įkvėpimo semiamasi iš karinių simbolių bei supinamas naujų technologijų funkcionalumas kartu su rankų darbo kokybe.

Bill Bowerman, vienas iš Nike įkūrėjų, dirbo Oregono koledže bėgimo treneriu ir 1970-ųjų pradžioje ieškojo sprendimo, kaip sukurti bėgimo batelius, kurie būtų tinkami bėgiojimui skirtingais takų paviršiais. Vieną rytą, pusryčiaudamas ir stebėdamas kaip jo žmona Barbara kepa vaflius, pasakė “žinai, jei šį vaflių raštą panaudočiau ant pado, galbūt būtų geresnis bato sukibimas su paviršiumi?”, tuomet atsistojo nuo stalo, nuėjo į savo laboratoriją, pasiėmė kažkokio skysčio iš kurio gaminamas padas ir visa tai supylė į vaflinę. Tai tapo jo “eureka” momentu, kuris užregistruotas JAV patentų biure, numeriu #3,793,750.

Pirmieji Waffle Trainer rinkoje pasirodė 1973 metais ir greit sužavėjo daugybę bėgikų. Iki to laiko, visa sportinė avalynė buvo gaminama plonu ir lygiu padu, tačiau Waffle Trainer nebuvo tik pado raštas, tačiau tai taip pat pakeitė patį požiūrį, jog smūgius gali absorbuoti tik puta esanti tarp pado ir batviršio, bet tai gali daryti ir pats padas. Pade esantys kvadratėliai viršuje turi nedidelius burbuliukus, kurie skirti tam, kad papildomai pagerintų sukibimą. Kadangi kedų paliekami įspaudai žemėje turėjo panašumų su ne per seniausiai mėnulyje nusileidusiais ir ten palikusiais pėdų įspaudus Apollo 11 misijos astronautais, tad Waffle Trainer įgavo Moon Shoes pravardę.

1979-ieji metai padėjo ypač tvirtus pamatus Nike kompanijai. Šiais metais Nike pasauliui pristatė Nike Air Tailwind kedus su oro kapsule pado viduje, tais pačiais metais pasirodė ikoniniai Nike Daybreak kedai bei tais pačiais metais buvo pristatyti ir šiuo metu gal kiek rečiau prisimenami, tačiau tuo metu kupini naujovių – Nike Challenger bėgimo bateliai.

Turbūt viena svarbiausių šio modelio inovacijų, kuri galbūt šiais laikais atrodo gana įprasta, tai zig-zag tipo batraiščių užsivarstymo sistema, kuri pasižymi tuo, jog batraiščių skylės yra skirtingais atstumais bei dėl šios priežasties kedus galima labiau pritaikyti prie pėdos linkių. Tai ypač patiko to meto bėgikams, kuriems Challenger leido pajusti maksimalų kedų avėjimo malonumą.

Nike šūkis Just do it prasidėjus karantinui vis dažniau perfrazuojamas į Just do nothing. Žmonės turi laikytis socialinio atstumo, nesibūriuoti, nevyksta daugelis sporto renginių bei negalima sportuoti patiems. Daugeliui viena didžiausių pramogų liko išėjimas pasivaikščioti į netoli namų esantį parką, o visą likusią laiko dalį praleidžiame namuose keliaudami iš vieno kambario į kitą. Nike į šią situaciją pažiūrėjo su optimizmu bei kuomet visi skubėjome ir kasdien siekėme aukštesnių rezultatų, taip dabar turime kiek nurimti, pailsėti, leisti kūnui atsigauti ir pasiruošti naujiems startams.

Turbūt daugumai mūsų šis periodas yra gana panašus, bet tuo pačiu ir skirtingas. Skirtingai jį priimame bei skirtingai išgyvename. Tačiau poilsis ir buvimas namuose asocijuojasi su žodžiu jaukumas. Taigi Nike dizaineriai, kurdami naujo koncepto Offline šlepetes jas kūrė taip, kad jos būtų jaukios ir malonios avėti. Panaudotos ypač minkštos ir komfortiškos medžiagos bei prie to sukurti net du keičiami padeliai maloniai masažuosiantys jūsų pėdas.

Kuomet pirmą kartą oro pagalvės buvo panaudotos 1978 metais Nike Air Tailwind bėgimo bateliuose, avalynė kardinaliai pasikeitė ir didžiuliais šuoliais nušuoliavo nuo to kas buvo, iki to, ką galime apsiauti šiandien. Oro pagalvės pradžioje buvo slepiamos batelio viduje. Vėliau, 1987 metais, pirmą kartą Air Max 1 modelyje jos buvo atvertos ir jas išvydo visas pasaulis. Bėgant metams oro pagalvės nesustojo tobulėti. Jos keitė formą ir didėjo kol galiausiai atrodo viskas tapo pasiekta ir galime vaikščioti ant didelių ir komfortiškų oro pagalvių. 

Nors daugumai atrodytų jog Nike pasiekė galimybių ribas su oro pagalvės tobulinimu, tačiau ši kompanija toliau stebina ir perkelia savo siekį sukurti galimybę vaikščioti ant oro į kitą lygį, kuomet 2020 metų pabaigoje pristatė naująjį modelį Nike Air Max ZephyrAir Max Zephyr modelyje be šiuo metu pačios didžiausios Air Max 720 oro pagalvės panaudotos net trys kitos oro kapsulės ant bato paviršiaus – po vieną iš abiejų batelio pusių bei dar vieną ant liežuvio. Taip po truputį siekis vaikščioti ant oro tampa siekiu apsiauti oru. 

Nedažnai pasakojant apie kedus, turime pirmiausiai pradėti nuo kompiuterinių programų problemų. Visgi Puma kompanija, kurdama Puma RS-2K laisvalaikio batelius, įkvėpimo sėmėsi iš 2000-ųjų metų pirmomis dienomis visą pasaulį sukausčiusio pasaulio pabaigos laukimo dėl galimo visų planetos kompiuterinių sistemų gedimo, sutrumpintai vadinamo Y2K. Tai buvo kompiuteriuose ir elektroniniuose prietaisuose iškilusi datos keitimo problema, kuri atsirado dėl metų rašymo dviem skaitmenimis vietoje keturių. Pavyzdžiui, daug kompiuterinių programų 1983 m. žymėjo tiesiog kaip 83. Tokiose programose negalėjo kisti pirmi du metų datos skaitmenys. Dalis tokių programų negalėjo atskirti 2000 m. nuo 1900 m. 2000 m. sausio 1 d. (perėjus iš 1999 m. į 2000 m.) tai galėjo sukelti programų klaidų ir buvo baiminamasi, kad dėl tų klaidų sutriks komunalinių paslaugų ir kitų svarbių infrastruktūrų darbas. Valstybės išleido daugiau nei 300 milijardus dolerių problemos sprendimui ir dėl to nieko labai baisaus nenutiko, tačiau jau tada privertė susimąstyti daugelį žmonių kaip mūsų gyvenimai priklauso nuo kompiuterinių sistemų bei Puma 2020 metais nusprendė tai paminėti sukurdama 2000-ųjų pradžios bei numatomos ateities įkvėptą naują laisvalaikio kedų siluetą Puma RS-2K.

Besikeičiantys vaizdai, gaivus oras, unikali gamta ir daugybė kitų pojūčių. Bėgimas bekele yra unikalus potyris, tačiau bėgdami miškais ar laukais, turėtume nepamiršti ir specialios avalynės, kuri sukurta būtent tokioms sąlygoms. Šie batai pasižymi tvirtesniu padu, gilesniu pado raštu ir tvirtesnėmis medžiagomis, o dizaino sprendimai dažnu atveju stipriai apribojami reikalavimais skirtais batams, kurie naudojami ant įvairių žemės paviršių. Todėl nors į laisvalaikio kategoriją patenka daugelis siluetų sukurtų tokiems profesionaliems sportams kaip krepšinis, tenisas ar bėgimas, bet iš bekelės kategorijos avalynė į aukštąją madą patenka labai retai. Ir tai nėra nuostabu, nes be daugybės techninių reikalavimų, bėgiojama gamtoje dažniausiai pavieniui ar mažais būreliais, todėl avalynės dizainas tampa nebe toks svarbus nei bėgant miesto gatvėmis, kuriose dažnai skenuoja nepažįstamųjų žvilgsniai.

Devyniasdešimtieji yra tarsi lobių skrynia daugeliui sportinės avalynės gamintojų. Tuo metu sukurti modeliai yra prikeliami, jie modifikuojami arba pagal tų laikų stilistiką sukuriami visiškai nauji siluetai.

2017 metais prasidėjęs dad-shoes stiliaus batų bumas po poros metų pradėjo slobti ir pirkėjai vis dažniau pradėjo ieškoti vėl ko nors naujo. Nors naujas trendas dar nesusikūrė, tačiau gamintojai ieško būdų kaip įtikti ir vis dažniau pastebime perėjimo etapą, kuomet naudojami devyniasdešimtųjų modeliai, tačiau jie adaptuojami su šiuolaikinėmis technologijomis ar šiuolaikinėmis mados kryptimis. Būtent taip nutiko su 1994 metais pristatytais adidas Lexicon (arba trumpiau Lxcon) bėgimo bateliais. 

Daugybė šiuo metu nešiojamų kedų laisvalaikiui kažkada buvo sukurti profesionaliems krepšininkams - su jais žaisdavo garsiausi atletai, o pasikeitus technologijoms, šie modeliai užkariavo gatves. Krepšinis turi savitą ir išskirtinį stilių, todėl tai ypač svarbi sporto šaka sneaker‘ių kultūroje. Netgi dizaineriai, kurdami kedus laisvalaikiui, kartais įkvėpimo semiasi būtent krepšinio kategorijoje ir sukuria siluetus, su kuriais krepšininkai niekada nežaidė, bet turi visas krepšinio batelių savybes. Būtent tokie yra vieni naujausių adidas kedų, sukurtų 2020 metų antroje pusėje – adidas Originals Niteball.

adidas Originals Niteball laisvalaikio kedai, nors ir sukurti 2020 metais, tačiau persmelkti devyniasdešimtųjų krepšinio dvasia – daugybė detalių sukuria išskirtinį masyvumą. Batviršio šone matomos trys adidas juostos, kurios tuo pačiu atlieka raištelių laikiklių funkciją bei tokiu būdu susiveržiant kedus, jie apglėbia visą pėdą. Prie šių kedų komforto ypač prisideda minkštos Lightstrike putos esančios po visu padu. 

adidas turi vieną ilgiausių istorijų tarp visų sportinės avalynės gamintojų, tad nenuostabu, jog pasakojant apie daugelį adidas modelių turime nusikelti atgal ne vieną dešimtmetį. Iki šių dienų leidžiami ZX serijos kedai gimė dar 1984 metais bei buvo skirti įvairaus meistriško sportininkams. 

adidas kompanija nepasižymi istorijomis apie dizaino sukūrimą kaip kas nors įkvėpė kurti būtent tokį ar kitokį dizainą. adidas kūrė batus, kurie atliktų užduotis. Būtent tokie yra ir pirmieji ZX serijos kedai adidas ZX 500. Šiuos kedus kūrė dizaineriai Jacques Chassaing ir Markus Thaler, o jų pagrindinis tikslas buvo sukurti bėgimui skirtus batus, kuriuos galėtų nešioti ir profesionalūs, ir mėgėjai sportininkai. Kuriuos būtų galima avėti ir bėgant plentu, ir bekelėje. Tai buvo kedai, kurie tiko visiems.

Odell Beckham Jr. yra ne tik vienas populiariausių amerikietiško futbolo žaidėjų, tačiau ir dėl savo laukinio mados skonio tapęs tikru fashion'istu kurį seka daugybė gerbėjų visame pasaulyje. Jis ne tik avi butsus perdarytus iš garsiausių laisvalaikio ar krepšinio kedų siluetų bei modifikuoja ir spalvina juos pagal savo norus, tačiau ir ypač dažnai pastebimas avintis gatvėje labiausiai trendinančius modelius. Būtent toks artimas ryšys su populiariąja mada (žinoma nepamirštant ir jo laimėjimų amerikietiško futbolo aikštelėje) nieko turbūt nenustebino, kuomet 2020 metais kartu su juo Nike pristatė bendrą darbą perdarant Nike Air Max 720 kedų siluetą.

1987 metais Nike pirmą kartą keduose panaudojo Air Max pagalvę, kuri tuo metu buvo revoliucinė ir kėlė nuostabą daugeliui žmonių. Vieni juokais, o kiti rimtai klausinėjo – „negi dabar vaikščiosime ant oro?“ Nike link šio tikslo artėjo kiekvienais metais. Kiekvienais metais oro pagalvė didėjo, plėtėsi, kol 1997 metais pagamino pirmuosius kedus su oro pagalve esančia per visą padą. Tuo metu atrodė, jog siekti daugiau nėra ko ir lubos pasiektos – mes turime galimybę vaikščioti oru! Visgi Nike nesustojo ir toliau stebino savo išradingumu, kol 2019 metais pristatė pačią didžiausią oro pagalvę Nike Air Max 720 keduose. Dabar tikrai galime sakyti, jog turime galimybę pajausti visus oro amortizacijos teikiamus malonumus. Oras ir Nike tapo tikrais sinonimais.

Sporte dažniausiai visas dėmesys skiriamas lyderiams. Kuriami bateliai greičiausiems bėgikams, šokliausiems krepšininkams, atletiškiausiems futbolininkams bei kitiems –iausiems, tačiau tokių atletų pasaulyje yra vienetai, o didžiąją dalį žmonių sudaro net ne mėgėjai sportininkai, tačiau tie, kurie retkarčiais nueina ilgesnę distanciją, kurie laisvalaikiu pamėto į krepšį ar paspardo kamuolį. 

Nike įkūrėjas Phil Knight jaunystėje aktyviai sportuodavo, todėl net ir perkopęs aštuoniasdešimties metų ribą jis kasdien nubėga po 8 mylias. Na, žodis nubėga gal kiek per drąsus ir labiau tiktų nueina, tačiau kaip pats Phil sako, jis bėga, tik labai labai lėtai. Apie šį jo bėgimą sužinojo legendinis Nike dizaineris Tinker Hatfield per vieną iš jų pokalbių 2018 metų spalio 16 dieną bei tai jį privertė susimąstyti kaip mes keičiamės bėgant metams - išliekame kovotojais, tačiau to siekiame naujais būdais.

1995 metais pristatyti Nike Air Max 95 kedai vėl grąžino Air Max seriją į kedų Olimpą. Nestandartinis dizainerio Sergio Lozano požiūris kardinaliai pakeitė batelių išvaizdą ir nors kedai buvo kurti bėgimui, tačiau nuo pat pirmų dienų pritapo prie gatvės stiliaus aprangos, o kaip geriausiai brand‘ui pažymėti modelio dvidešimt penktąjį gimtadienį? Pristatyti naują siluetą, kuris būtų lyg vizija, kaip galėtų atrodyti Air Max 95 jei būtų kurti 2020 metais. Būtent taip gimė Nike Air Max ZM950.

Viena iš Air Max 95 dizaino inspiracijų tapo pro Sergio langą matomas ežeras ir kaip sako pats dizaineris “vieną lietingą dieną stebėjau kaip bėgant metams erozija keičia kraštovaizdį. Pamaniau, jog būtų įdomu tai atvaizduoti ant batelių.” Įsivaizduodamas Didžiojo kanjono sienas su jose matomomis skirtingų laikmečių atidengtomis uolienomis kurios brėžė unikalius raštus, Sergio greitai nupiešė pirmąjį batelio eskizą, kuris tapo pagrindu kuriant galutinį dizainą. Šie šone esantys rėžiai nors ir kiek modernizuoti, bet išliko ir naujajame modelyje ZM950.

Air Max 270 oro pagalvė buvo sukurta dar 2018 metais, tačiau savo populiarumo nepraranda iki šiol ir 2020 metų pabaigoje pristatytuose vėsesniam orui skirtuose batuose Nike Air Max Vistascape už amortizaciją atsakinga būtent ši pagalvė kartu į pagalbą pasitelkusi dar ir minkštas react putas. Air Max 270 pasižymi tuo, jog yra pirmoji Nike gaminama pagalvė, kuri sukurta atsižvelgiant ne į sporto kategorijos avalynę kaip buvo įprasta, tačiau būtent į laisvalaikio kategoriją ir tai leido pasiekti jog 2018 metais ji tapo pačia didžiausia pagalve kokią Nike tik buvo sukūrę. O dydis yra svarbu! Kaip ir svarbu balansas, todėl kuriant kuo didesnę pagalvę suteikiamas didesnis komfortas, tačiau per didelė pagalvė gali nesuteikti stabilumo, bet Air Max 270 pavyko visa tai suderinti ir tai leidžia šiai technologijai ir 2020 metais toliau karaliauti rinkoje.

Be oro pagalvės, minkštumą suteikia po visu padu esančios minkštos react putos, o kadangi šie batai sukurti rudeniniam ir drėgnam orui, tai pado guma sukurta atsižvelgiant būtent į tokias oro sąlygas bei užtikrins komfortišką pasivaikščiojimą net ir drėgną bei apniukusį rudens vakarą.

Kedai, sukurti Supermenui.

Tikru Supermenu ir vienu geriausiu atletu istorijoje iki šiol minimas amerikietis sportininkas Bo Jackson, kuris vienu metu žaidė ir amerikietiškąjį futbolą komandoje Los Angeles Raiders, ir beisbolą Kansas City Royals. Jis ne tik žaidė, tačiau abiejose lygose buvo renkamas į visų žvaigždžių komandas bei pasižymėjo ypač dideliu greičiu bei fizine jėga. Tai buvo unikalus sportininkas, kuris galėjo žibėti bet kurioje sporto šakoje, todėl Nike sukūrė jam skirtus treniruočių kedus Nike Air Trainer SC, o jų reklamoje skelbė: „Jei Bo Jackson atras naujų hobių – mes esame pasiruošę“.

„Kas sakė, kad Bo turi pasirinkti tarp beisbolo ir futbolo?“ – toliau reklamoje rašė Nike. „Mes skatiname jį išbandyti viską nuo krepšinio iki dviračių sporto bei treniruotis su Nike Air Trainer SC. Tai treniruočių batai su gera amortizacija bei tinkantys daugybei sporto šakų. O gal turėtume sakyti tinkantys daugybei hobių?“. 

React putos vis labiau įsitvirtina Nike avalynės kategorijoje bei tampa žinomos ne tik dėl savo minkštumo, tačiau ir dėl išskirtinumo, dėl ko jos sutinkamos vis daugiau skirtingų modelių, o naujausias jų – išskirtinai moterims sukurti Nike React Art3mis laisvalaikio batai.

Viršutinė Nike React Art3mis kedų dalis pasižymi sportiškai lygiu batviršiu, kurį dengia nemažai detalių, suteikiančių modeliui išskirtinę laisvalaikio batelių išvaizdą. Prie patogumo prisideda tokios detalės, kaip kilpos už kulno bei ant liežuvio, palengvinančios batelių apsiavimą, o viską vainikuoja ypač daug putų pade, kurios pridės be galo daug malonumo kasdieniniams pasivaikščiojimams po miestą. 

Dizaineris Tinker Hatfield, prieš kurdamas penktuosius Jordan serijos kedus, skyrė daug laiko analizuodamas Michael Jordan žaidimo stilių. Jį žavėjo tai, jog MJ puolimo arsenalas atrodė neišsenkantis bei nenuspėjamas – jis atakavo priešininkų komandas ir iš dešinės aikštelės pusės, ir iš kairės, ir iš po krepšio, ir iš vidutinio nuotolio – atrodė jo niekas neriboja bei tokį universalų krepšininką ypač sunku sustabdyti. Žavėdamasis šiuo universalumu bei agresyvumu, Tinker Hatfield MJ žaidimo stilių susiejo su Antrajame pasauliniame kare JAV naudotais vienais sėkmingiausių ir žinomiausių naikintuvų P-51 Mustang. Šie naikintuvai užtikrino visišką Europos oro erdvės užvaldymą 1944 m., o jų versija „The Shark“, kuri pasižymėjo priekinėje lėktuvo dalyje išpiešta pražiota ryklio burna, įkvėpė Tinker susieti šiuos lėktuvus su MJ puolimo arsenalu bei jie tapo įkvėpimo šaltiniu kuriant penktuosius Jordan kedus ir dėka jų išorinėje pado dalyje buvo panaudota ryklio dantų imitacija.

Converse Pro Leather, debiutavę krepšinio aikštelėje dar 1976 metais bei avėti daugelio superžvaigdžių, tokių kaip Julius "Dr. J" ErvingMagic JohnsonLarry Bird ar Michael Jordan, tapo stiliaus ikonomis, kuriuos nešioja daugybė žmonių visame pasaulyje iki šių dienų. Kedams, kurie turi tikros ikonos statusą, Converse kompanija skiria išskirtinį dėmesį bei šiuos batelius ir toliau leidžia įvairių spalvinių derinių, įvairių modifikacijų bei kuriama daugybė bendrų collab‘ų su kitais brand‘ais, dizaineriais ar menininkais. O jų naujausias modelio patobulinimas yra Converse Pro Leather X2 Hi batai, kurie skirti avėjimui vėsesniems orams.

Converse Pro Leather X2 Hi batai išlaiko ikoninio silueto dvasią, nors šiame modelyje pokyčių atlikta tikrai daug. Labiausiai pasikeitė padas, kuris išsiskiria masyvumu ir grubiu raštu, dėl ko jausitės gana saugiai net ir tada, kai grindinys pasidengs ledu. Įprastai minimalistinis kedų batviršis šiame modelyje sukurtas išties išskirtinai ir lyg po šaliku įvyniotas vidinis batviršis slepiasi po papildomos odos sluoksniu apvejančios visą lygios odos kedų siluetą. Dvigubos medžiagos idėja perkelta ir į liežuvį, kuris taipogi sukurtas iš dvigubo sluoksnio.

Visi puikiai žinome Converse Chuck Taylor All-Star kedus, kurie sukurti prieš šimtmetį ir vis dar yra populiarūs iki šių dienų, tačiau jų šešėlyje kartais lieka kitas ikoninis siluetas sukurtas 1976 metais ir avėtas daugelio superžvaigždžių - Converse Pro Leather.

Kalbant apie Converse Pro Leather, neįmanoma apie juos šnekėti nepaminint kitos legendos. Krepšinio legendos Julius „Dr. J“ Erving. Žaisdamas lengvojo krašto pozicijoje, Dr. J keitė krepšinį kiekvieną akimirką. Jis buvo lyg Thomas Edison, kuris išrasdavo kažką naujo kiekvieną vakarą. Visgi jo karjeros pradžia nebuvo tokia lengva ir nors 1972 metais naujokų biržoje dvyliktuoju numeriu jį pasirinko NBA komanda Milwaukee Bucks, tačiau dėl įvairių kontrakto sutarčių tarp ankstesnių komandų, iki 1976 metų jis žaidė ABA lygoje už Virginia Squires ir New York Nets komandas bei NBA duris pravėrė 1976 metais būdamas dvidešimt šešerių, kuomet persikėlė į Philadelphia 76ers komandą.

Viskas prasidėjo dar 1989 metais pasirodžiusiame filme „Atgal į ateitį 2“, kuriame Marty McFly persikėlė laiku iš 1985 metų spalio 26 dienos į 2015-uosius metus ir apsiavė savaime užsiveržiančius Nike batelius.

Realiame pasaulyje ši pranašystė tapo tikru iššūkiu ir Nike kompanija įdėjo daugybę pastangų, kad pavyktų tai įgyvendinti. O kas stengiasi – tam sekasi, todėl 2015 metų pabaigoje pirmasis savaime užsiveržiančius Nike MAG’us išbandė Marty McFly įkūnijęs aktorius Michael J. Fox, o pirmoji ypač limituota serija buvo parduota eBay aukciono būdu ir visos surinktos lėšos skirtos Michael J. Fox įkurto fondo, tiriančio Parkinsono ligą, rėmimui. Kedai buvo išparduoti įspūdingomis sumomis, siekiančiomis net $100 000 už porą, todėl didžioji dauguma įsigijusių batelius, juos padėjo prie savo kolekcijų ir sutikti gatvėje ką nors juos avint beveik neįmanoma..

Nike dizaineriai paskutiniu metu ypač daug dėmesio skiria moteriškos avalynės kategorijai bei ne per seniausiai buvo pristatyti tik moterims skirti tokie modeliai kaip Nike Air Max Dia ar Nike Air Max Verona, o 2020 metų pabaigoje jų gretas papildė dar vienas siluetas – Nike Air Max Up.

Sukurtas pagal moterišką pėdą, Nike Air Max Up modelis išsiskiria iš kitų kedų turinčių Air Max pagalvę tuo, jog šį kartą Nike išbandė kai ką naujo ir šioje pagalvėje yra panaudotas nesuslėgtas oras kas leido pagalvę išformuoti kiek kitaip nei buvo įprasta ir ji tapo kampuotų formų. Atsiradusi ryški linija ant pagalvės prasitęsė iki minkštų putų priekinėje batelio dalyje, taip suteikiant elegantiškam modeliui šiek tiek šiurkštaus grubumo. 

2018 metais Nike pristatė Air Max 270 kedus, kurie pasižymėjo ne tik tuo, jog buvo panaudota tuo metu didžiausia Air Max oro pagalvė, tačiau ir tuo, jog jie tapo pirmaisiais laisvalaikiui sukurtais kedais, kuriuose buvo ši oro pagalvė. Bateliai tapo ypač populiarūs bei lengvai derinami prie įvairaus stiliaus rūbų, todėl net ir praėjus dviem metams po modelio pristatymo, Nike ir toliau kuria šių kedų modifikacijas bei džiugina savo gerbėjus.

2020 metų antroje pusėje Nike nustebino pristatę naujausią Air Max 270 atnaujinimą, kuris skirtas tik moterims bei tapo žinomas Nike Air Max 270 XX vardu. Lyginant pirmtaką bei naująjį siluetą, turbūt galima įžvelgti daugiau skirtumų nei panašumų, bet visgi 270 oro pagalvė nors ir modifikuota, tačiau liko bato kulne ir ją iš viršaus bei apačios dengia minkštos putos suteikdamos dar daugiau komforto.

Prabangūs automobiliai, namai ar viešbučių kambariai atspindi NBA superžvaigždės LeBron James gyvenimo būdą. Superžvaigždė turi žibėti visur ir visada, todėl 2009 metais dizainerio Jason Petrie buvo pristatyti septintieji LeBron vardiniai krepšinio bateliai, kurie sukurti atsižvelgiant į krepšininko stilių bei jo pomėgius.

„Pirmiausiai aš noriu atrodyti gerai!“ Atkreipiant dėmesį į šiuos James žodžius, Nike LeBron VII kedai nuo pradžių buvo kuriami galvojant apie stilių – jie turi būti ne tik patogūs aikštelėje, tačiau ir stilingi už jos ribų. Todėl prieš kuriant septintuosius LeBron kedus buvo atsižvelgta į visus ankstesnius jo modelius, tačiau tuo pačiu viskas pradėta nuo naujo balto lapo kuriame dizaineris ir pats krepšininkas daug diskutavo bei žingsnis po žingsnio kūrė visiškai naują siluetą. Siluetą, kurio esminė detalė tapo pirmą kartą LeBron serijoje panaudota 360 laipsnių kampu per visą padą esanti didžiulė Air Max oro pagalvė, tapusi net 80% didesnė nei bet kuri kita iki to laiko buvusi. Toks gausus oro padidėjimas leido bateliams tapti ne tik vienais minkščiausių kedų, tačiau ir tokiam atletiškam krepšininkui kaip LeBron James užtikrino komfortą visų rungtynių metu, o Nike kompanija šią oro pagalvę tease‘ino dar netgi prieš kedų pristatymą bei jie buvo vaizduojami pritemdytoje aplinkoje kur ryškiai švytėjo tik padas su Air Max pagalve. Ši kampanija buvo aliuzija į pačius pirmuosius Nike sukurtus kedus, kuriuose pirmą kartą buvo parodytas oras – Nike Air Max 1.

Pasaulyje sparčiai gausėjant vartojimui, tokiu pačiu tempu daugėja ir šiukšlių, kurios keičia net pačių gražiausių pasaulio kampelių peizažą. Ne vienoje šalyje tai tapo ekologine katastrofa, o vandenynuose susidarė netgi atskiros didžiulės šiukšlių salos. Į kovą su užterštumu įsijungė daugelis kompanijų ir viena jų tarpe yra NikeNike jau nuo 2008 metų perdirba plastiką ir jau nuo tada bent 50% perdirbtų medžiagų yra naudojama kuriant Nike Air inovacijas. Visgi 2020 metais Nike sukūrė kai ką dar įspūdingesnio – Nike Air Vapormax 2020.

Tai yra šiukšlės! Tokiu skambiu ir netgi atstumiančiu šūkiu Nike pristatė naujuosius Nike Air Vapormax 2020 kedus, kurie pagaminti iš daugiau nei 50% perdirbtų medžiagų. „Mes norėjome pažvelgti ne tik į Nike atliekų srautus, tačiau ir į kitų įmonių ar kitų pramonės šakų sukuriamas šiukšles bei ieškojome būdų kaip tai sumažinti arba perdirbant panaudoti iš naujo.“ – sako Nike produktų dizaino vadovė Jesi Small. „Ši mintis mus varė į priekį ir laikydamiesi jos sukūrėme Nike Air Vapormax 2020 batus.“

Didžiausius pardavimus skaičiuoja kedai, kurie yra gana paprasti ir įtinka daugumos žmonių skoniui. Su tokiais kedais niekada neprašausi ir juos lengva pritaikyti prie įvairaus stiliaus rūbų. Visgi ne visi mes esame vienodi ir ne visiems tai kas paprasta ir populiaru yra tinkama. Juk kartais norime būti išskirtiniais, kartais norime kažko kas nematyta ir kartais norime apsiauti kažką, kas nėra lengvai pritaikoma prie outfit‘o, tačiau jei pavyksta viską suderinti - jautiesi lyg ant sparnų. Būtent tokie ir yra Nike Air Foamposite One, kuriuos nėra lengva priderinti prie kasdieninės aprangos, tačiau tai kedai su gilia istorija, kuriuos pasirinks tik išskirtinio skonio savininkai, nebijantys gatvėje atrodyti išskirtinai ir ryškiai.

Ar Nike Manoa yra žieminiai batai? Jie nebuvo kurti kaip skirti tik žiemai, tačiau tinka ir žiemos sezonui.

Kaip ir klasikiniai Timberland 6 Inch batai, taip ir Manoa, buvo kurti kaip darbo batai, kurie skirti dirbti įvairiomis oro sąlygoms. Taigi pasauliui keičiantis, kaip ir Timberland batai tapo laisvalaikio batų pasirinkimu, taip ir Nike Manoa atkeliavo į laisvalaikio kategoriją bei naudojami laisvalaikio praleidimui. Visgi išlaikant Manoa vardą, juos vis dar dažnai galime matyti ir ant įvairių specialybių žmonių kojų kur nereikia batų su pakietintu priekiu, tačiau reikia batų tinkančių įvairioms oro sąlygoms bei skirtingoms darbo aplinkoms – apsaugininkams, kurjeriams, sandėlių darbuotojams, medikams vykstantiems į iškvietimus ar kitų specialybių atstovams.

Po Pearl Harbor atakos, vienas iš Nike įkūrėjų, Bill Bowerman, užsirašė į karinę tarnybą antrajame pasauliniame kare ir buvo paskirtas į dešimtąją kalnų diviziją (10th Mountain Division). Ši divizija 1944 metais gruodžio 23 dieną atvyko į Italiją ir buvo paskirta saugoti Brenerio perėją Šiaurės Italijoje. Atlikdamas tarnybą, Bill Bowerman užsitarnavo vieną Sidabrinę bei keturias Bronzines žvaigždes.

Pagerbdama vieno iš Nike įkūrėjų dalyvavimą mūšiuose, Nike kompanija 2019 metais įkūrė atskirą kategoriją pavadinimu „THE10TH“. Po šios kategorijos vardu kuriamoms prekėms įkvėpimo semiamasi iš karinių simbolių bei supinamas naujų technologijų funkcionalumas kartu su rankų darbo kokybe. Nike React Sertu, kuris neša „THE10TH“ kategorijos vėliavą, tuo ir pasižymi, jog jiems įkvėpimo semtasi iš mokasinų stiliaus batų, pridedant karinių elementų.

Įkvėptas naujųjų technologijų funkcionalumo ir rankų darbo meistriškumo, Jordan Delta Breathe modelis sujungia ilgą Jordan brand istoriją kartu su šių laikų modernumu. To pasekoje gautas rezultatas - tai lengvi, gerai kvėpuojantys bei minkšti laisvalaikio bateliai.

Jordan Delta Breathe sukurtas naudojant praėjusio sezono modelį Jordan Delta SP kaip pagrindą, todėl tarp šių abiejų siluetų galima įžiūrėti nemažai panašumų, tačiau taip pat atsirado ir skirtumų. Vienas didžiausių Delta Breathe išskirtinumų, tai nors kedai sukurti po Jordan ženklu, tačiau gerokai ryškiau nei Jumpman logotipai, esantys kulno srityje ir ant pado, yra matomi Nike Swoosh‘ai iš abiejų batelio pusių. Kitas akcentas, leidžiantis kurtis kedų stilių pagal save, tai batų šonuose ir priekinėje dalyje panaudota permatoma medžiaga, dėl kurios nešiodami skirtingų spalvų kojines tuo pačiu susikursite ir skirtingai atrodančius savo kedus.

Ne paslaptis, jog tokią ilgą istoriją turinti kompanija kaip Nike, dažnu atveju naujiems modeliams įkvėpimo semiasi iš savo archyvo bei tai ką juose randa sumaišo su naujais elementais ir sukuria visiškai naujus siluetus. Taip nutiko ir su naujai išleistais kedais Nike Air Max Exosense.

Kuriant šiuos kedus, Nike dizaineriai įkvėpimo sėmėsi iš 1998 metais sukurtų Nike Air Max Plus batelių, sujungė juos su 2019 metais sukurtais Nike Air Max 200, viską atnaujino bei 2020 metais turime naują ir išskirtinį siluetą – Nike Air Max ExosenseNike Air Max Exosense pasižymi ypač raiškiu batviršio dizainu, kuriam sukurti panaudotas tinklelis, o jį dengia įvairiais raštais išpjaustinėta medžiaga. Dėl daugybės naudojamų detalių, kai kurios kedų versijos dažomos su daugybe atspalvių, dėl ko kedai bus pastebėti iš labai toli.

Hip-hop du tūkstantaisiais buvo real thing, o hip-hop'o karalienės vis labiau užsitarnavo savo vardą kaip nepriklausomų, savimi pasitikinčių ir nekreipiančių į kitų nuomonę moterų vardą. Jos repavo apie viską ir dažnai tai būdavo lyg atkirtis vyrams, kurie merginas savo dainų žodžiuose vadino ne ypač gražiai. Su šiomis karalienėmis merginos rado savo balsą tuo metu buvusiame vyrų pasaulyje.

Tokios atlikėjos, kaip Missy Elliot ar Lil‘ Kim buvo girdimos ne tik dėl savo dainų žodžių, tačiau ir dėl savo išskirtinio stiliaus, kurį tuo metu retai kas drįsdavo kopijuoti, tačiau bėgant metams pasaulis keitėsi ir Puma naujajam Pulsar Wedge Tech modeliui įkvėpimo sėmėsi būtent iš 2000-ųjų hip-hop'o eros. 

Kaip žmogui, taip ir kedams - kuo daugiau metų, tuo daugiau istorijų jie turi.

Jei tik Puma Suede galėtų kalbėti, tai jie tikrai turėtų ką papasakoti. Kedai, kurių gamyboje Puma pirmą kartą panaudojo verstą odą, savo istoriją pradėjo dar 1968 metais ir beveik iškart pateko į viso pasaulio laikraščių pirmuosius puslapius. Tais metais vykusiose Olimpinėse žaidynėse Meksikoje, 200 metrų bėgimo rungtyje, amerikietis Tommie Smith pasiekė pasaulio rekordą, nubėgęs distanciją per mažiau nei 20 sekundžių. Ne, jis nebėgo su Puma Suede kedais, tačiau jais nešinas žengė ant apdovanojimų pakylos kartu su trečiąją vietą užėmusiu kitu amerikiečiu John Carlos ir jie abu paskelbė tylų protestą prieš rasinę nelygybę Jungtinėse Amerikos Valstijose. Apsiavę juodomis kojinėmis, kurios simbolizavo juodaodžių skurdą ir skambant JAV himnui, jie nulenkę galvas į viršų iškėlė ranką su juoda pirštine, kuri simbolizuoja juodaodžių stiprybę ir vienybę. O šalia jų, visos apdovanojimų ceremonijos metu, liko gulėti juodi Puma Suede kedai ant kurių puikavosi juodosios panteros simbolis. Jų elgesys apdovanojimų ceremonijos metu sukėlė daugybę aršios kritikos bei po keletos dienų jie buvo pašalinti iš Olimpinio miestelio, tačiau tuo pačiu susilaukė ir daugybės palaikymo, o Puma Suede tapo svarbia judėjimo už juodaodžių teises dalimi.

adidas Ozweego galėtų būti neblogas lakmuso popierėlis nustatyti kiek senas sneakerhead‘as esi. Šis modelis išgyveno bent keletą pakilimų, todėl jei juos pameni kaip „Weegz‘us“ – tau jau turbūt bus per keturiasdešimt ir šiuos kedus avėjai bėgiodamas kieme ar mokyklos stadione. Jei šiuos kedus pameni kaip belgų dizainerio Raf Simons ir adidas bendrą collab‘ą iš 2013 metų, tuomet turbūt esi naujos kartos sneakerhead‘as kuriam dabar per dvidešimt metų ir hype‘ini daugelį šiuolaikinių modelių, tačiau po truputį jau pameni ir istoriją bei dar retai, tačiau atsiranda tavo žodyne tokie žodžiai kaip: „o tu pameni...“. Ir jei tau Ozweego kedai tiesiog pigesnė Yeezy 500 versija, tai sveika(s) atvykęs į kedų pasaulį! 

Masyvių kedų eroje, adidas turi visas galimybes pasikapstyti auksiniame devyniasdešimtųjų periode ir prikelti kurį nors seniai pamirštą modelį, tačiau kartais jie pasirenka sudėtingesnį ir įdomesnį kelią – dizaineriai, vartydami senus katalogus, sukuria visiškai naujus siluetus, įkvėptus viso periodo.

Būtent taip nutiko su adidas Originals Magmur Runner bateliais, kuriems lyg pagal receptą dizaineriai ėmė masyvų padą, į kurį įmaišė adiPrene amortizacinę technologiją, viską išminkė ir pade įspaudė ryškias bei įsimenamas linijas. Prie stambaus pado dizaineriai priderino tinklelį, juo padengė beveik visą paviršių ir kaip įprasta devyniasdešimtiesiems, keliais sluoksniais ant viršaus prisiuvo odos gabalėlius. Kad kedai būtų tinkami ne tik dienomis, tačiau ir naktimis, batuose įmontavo šviesą atspindinčias medžiagas, o šone pridėjo tris adidas juosteles.

adidas kompanija, turinti ypač ilgą istoriją, pergyveno daugybę stilių pasikeitimų, todėl net ir besikeičiant madoms šiais laikais, jiems dažnai pakanka pasikapstyti savo istorijoje bei su šiek tiek update‘ų prikelti kažkurį senokai primirštą modelį. Šį kartą taip nutiko su adidas SL, kuris pirmą kartą buvo sukurtas dar 1972 metais Miunchene vykusioms Olimpinėms žaidynėms, o jie buvo pristatomi kaip bėgimo bateliai, kurių paskirtis greitis ir sukibimas. Nors istorijoje nėra išlikę aukštų sportininkų pasiekimų avėjusių šiuos bėgimo batus, tačiau šie kedai pateko į adidas istoriją kaip pirmieji batai ant kurių buvo pavaizduotas adidas trilapio (Trefoil) logotipas.

Kuomet naktį miestas užmiega, prasideda naujas gyvenimas. Ir šio gyvenimo žmonėms adidas sukūrė batelius Nite Jogger

Nors pirmą kartą Nite Jogger kedai buvo sukurti dar 1979 metais, visgi naujoji versija yra visiškai unikali ir net negalėtume vadinti, kad tai prikeltas retro modelis. adidas sukūrė visiškai naują siluetą ir kaip sufleruoja pats batelių pavadinimas bei ant pado ir liežuvio esantis Morzės abėcėle užrašytas užrašas „speed of nite“, šie kedai sukurti nakties bėgikams. Visgi tai įveda šiek tiek sumaišties, nes tai nėra bėgimo bateliai, o labiau bateliai, su kuriais galima judėti tamsiuoju paros metu. Nakties judėjimui jie priskirti todėl, kad nemažą batelio paviršių dengia šviesą atspindinti medžiaga, dėl ko jūs būsite lengviau pastebimi tamsoje, tačiau tai nereiškia, kad juos avėti galite tik naktį – tokio unikalaus ir išskirtinio dizaino kedus parodykite draugams ir saulėtą dieną!

Šiais laikais, kuomet visko pilna, retai kada atkreipiame dėmesį net į sudėtingiausias technologijas, kurios prisideda prie mūsų kasdieninio komforto. Dažnai tai mums atrodo kaip „aha, OK, fainai“ ir žingsniuojame toliau. To tikrai nebuvo prieš pusšimtį metų ir šiais laikais atrodytų tokie paprasti elementai, kaip verstos odos panaudojimas sportinėje avalynėje, tuo metu buvo revoliucija ir kėlė susižavėjimą ne minutę, ne dieną ar savaitę, o metai iš metų žmonės atkreipdavo dėmesį į naują detalę ir ja žavėjosi. Šis žavėjimasis buvo svarbus ne tik kaip susipažinimas su nauja technologija, tačiau tai kėlė ir emocinį ryšį tarp pirkėjo bei gamintojo, ir būtent dėl to daugybė istorinių modelių išliko iki šių dienų tokiose pačiose aukštumose, kadangi tai modeliai, kurie keitė pasaulį ir iš kurių kilo daugybė šiuolaikinių siluetų.

Jei esi tikras sneakerhead’as tu privalai žinoti kedų istoriją ir visus modelius kurie buvo išleisti! Yeah, right... Net jei gyveni vien istorijomis apie kedus, tu niekada nežinosi visų modelių, kurie kažkada buvo pagaminti.

Dažnai atrodo, jei kažkuris modelis prikeliamas naujam gyvenimui, tai vadinasi kažkada jis buvo populiarus ir daugelio mėgiamas. Atrodo, jog tuos kedus nešiojo pusė pasaulio, tie kedai buvo ant pjedestalo apšviesti prožektorių šviesų bei mėgavosi dėmesiu. 

Tikrai ne visada taip būna.

Per visą NBA istoriją ne vienam centrui buvo sukurti vardiniai krepšinio kedai. Visgi retai jie sulaukdavo pasisekimo ir dėl to aukščiausiems lygos žaidėjams bėgant metams sukuriama vis rečiau modelių su jų vardu. Tačiau to tikrai nebūtų galima pasakyti apie vieną galingiausių krepšininkų aikštelėje bei vieną vieną labiausiai charizmatiškų žmonių už aikštės ribų – Shaquille O‘Neal. Nors jo žvaigždė žibėjo devyniasdešimtaisiais, tačiau iki pat šių dienų yra daugybė šios asmenybės fanų, o jo vardiniai krepšinio kedai hype‘ina ir šiandien bei hype‘ins dar po dešimtmečio.

Turbūt patys išskirtiniausi bei įsimenamiausi Shaq‘o serijos kedai yra penktieji jam sukurti bateliai Reebok Shaqnosis, kuriuos beje ir pats krepšininkas įvardijo kaip jo pačius mėgstamiausius. O visas įdomumas yra tame, jog šie kedai buvo kurti netgi ne jam! Taigi kaip vienas ikoniškiausių modelių per visą istoriją tapo penktaisiais Shaquille O‘Neal vardiniais krepšinio bateliais?

Nėra dviejų vienodų pėdų. Net ir tavo abi pėdos nėra identiškos. Su tokia mintimi Reebok sukūrė Pump technologiją, kuri leidžia „prisipūsti“ kiekvieną batą atskirai pagal poreikį, kad kedas apspaustų koją. Pirmiausiai batai su šia nauja technologija buvo pristatyti krepšininkams ir tenisininkams, o kuomet 1991 metais NBA naujokas Dee Brown laimėjo dėjimų konkursą, prieš kiekvieną savo skrydį prisipūsdamas batus, daugelis klausinėjo ar čia jis toks atletiškas ar batai kuriuos minkė, leido jam taip kilti? Kedai su Pump technologija tapo tikra bomba. Klientai užplūdo parduotuves norėdami išbandyti ką šie kedai gali. 

Pump technologijai ypač išpopuliarėjus tarp krepšininkų, Reebok kūrė naujus modelius bei tuo pačiu ieškojo galimybių kaip dar labiau išpopuliarinti naująją technologiją, o natūralus kelias tapo sukurti bėgimui skirtus batelius.

Sneakerhead’ams devyniasdešimtieji yra tarytum neaprėpiama lobių skrynia. Kiek daug tą dešimtmetį buvo sukurta modelių, kurie iki šių dienų vyresniųjų prisimenami su didžiule nostalgija, o jaunesniesiems tai lyg nesibaigiantis nematytų modelių muziejus. Ką šiais laikais nešiojame laisvalaikiu, didelė tikimybė jog tai kažkada buvo sukurta profesionaliems sportininkams – bėgikams, tenisininkams ar krepšininkams. Gan gerai žinome didžiausias ikonas ir pačių garsiausių sportininkų vardinius batelius, tačiau buvo daugybė ir tokių sportininkų, kurie paliko ryškų pėdsaką savo srityje – laimėjo daugybę apdovanojimų, dalyvavo finaluose bei pateko į šlovės muziejų, tačiau juos prisimena tik kartu su jais užsaugę žmonės, o jaunesniesiems dažnai tai mistinės būtybės. Vienas tokių „mistinių“ atletų yra Shawn Kemp.

Seattle Supersonics krepšinio komandos žvaigždė Shawn Kemp būtent devyniasdešimtaisiais ryškiausiai švietė NBA lygoje, o Reebok 1995 metais jam sukūrė antruosius vardinius krepšinio batelius Kamikaze II ir būtent su jais Shawn sužaidė geriausią savo sezoną, kuomet Seattle komanda nukeliavo iki NBA finalų, kuriuose nusileido MJ vedamai Chicago Bulls komandai.

Converse yra viena seniausių sportinės avalynės gamintojų visame pasaulyje, kuri dar 1920 metais pagamino krepšiniui skirtus kedus Converse All Star. Su šiais bateliais žaidė visi NBA krepšininkai net pusę amžiaus, o net ir tuomet, kai krepšinio avalynė pradėjo evoliucionuoti bei All Star kedams vietos ant parketo nebeliko, jų populiarumas nė kiek nemažėjo, o kaip tik priešingai – šie kedai tapo gatvės stiliaus ikonomis. Converse All Star siluetas yra geriausiai atpažįstamas modelis tarp visų kedų, o Converse kompanija net ir praėjus šimtui metų po jų sukūrimo juos tobulina bei modifikuoja toliau.

Jei kedai yra svarbi jūsų garderobo dalis, tai šaltuoju metų laiku jūs nieku gyvu nenorėsite praleisti progos Chuck‘us avėti toliau. Converse modifikavo klasikinį All Star Chuck Taylor kedų siluetą bei pristatė atnaujintą, žiemai skirtą versiją – Converse Chuck Taylor All Star All Terrain High.

Turbūt ne vienam paaugliui teko išgirsti replikų iš savo tėvų apie jų nešiojamus batus: „Ai pas jus tai čia plastikas ir viskas daroma tik dėl mandrumo bet ne patogumo... O vat mūsų laikais tai buvo tikra kokybė!“.

Yeah, right. Ir tais laikais, ir ypač šiais laikais galima išsirinkti kedus pagal bet kokį skonį. Tokio kedų pasirinkimo koks yra dabar, niekada anksčiau nebuvo bei galima įsigyti pačius įvairiausius modelius, o tame tarpe ir tokius, apie kuriuos kalba tėvai. 

1992 metais visas pasaulis žavėjosi JAV Svajonių komandos skrydžiu Barselonos Olimpinėse žaidynėse. Tai buvo komanda, su kurios žaidėjais net ir varžovai po kiekvienų rungtynių ieškojo galimybių kartu nusifotografuoti. Tai buvo tikroji Svajonių komanda, kurie lyg Dievai mokė pasaulį kaip žaidžiamas krepšinis.

Olimpinėse žaidynėse be konkurencijos ryškiausia žvaigždė buvo Michael Jordan, kuris žaidė su septintaisiais savo vardiniais krepšinio bateliais Air Jordan VII. Šių batelių, bei dar dviejų išleistų tais pačiais metais – Nike Air Max 180 bei Nike Air Force 5 pagrindu, pagerbiant įspūdingus 1992-uosius, 2020 metais buvo sukurti Jordan Zoom 92

Kad ir kaip futuristiškai atrodantis modelis būtų, jo šaknys vistiek sieks gilią istoriją. Be istorijos nebūtų ateities. Taip turbūt būtų galima apibūdinti naująjį Nike modelį Nike Aqua Rift.

Paėmus į rankas Nike Aqua Rift kedus, turbūt daugelis pasakytų jog tai ką tik išleistas siluetas. Visgi Nike Rift šaknys siekia 1995 metus, kuomet bėgimo kategorijoje buvo siekiama sukurti kedus, kurie leistų bėgti panašiai kaip bėgama basomis kojomis. Šis noras neatsirado iš niekur, o tai norėta daryti dėl to, jog Kenijos bėgikai treniruodavosi bėgti basomis ir galiausiai pasiekdavo (ir vis dar pasiekia) įspūdingus rezultatus. Todėl Nike rinkai pristatė bėgimo batelius Nike Air Rift.

1996 metais bėgimo rinkoje jau karaliavo daugybė profesionalių bėgimo kedų, tokių kaip Air Max 95, todėl tais metais pristatyti Nike Air Max Triax kedai buvo skirti vidutiniams bėgikams, kurie ieškojo komfortiškos amortizacijos už prieinamą kainą. Air Max Triax kedus dažniausiai įsigydavo dirbantys žmonės, kurie po darbo norėdavo prasiblaškyti bėgdami savo malonumui, nesiekdami įspūdingų rezultatų, tačiau kuriems svarbu kokybės ir kainos santykis. Šiuos kedus Nike ir reklamavo kaip universalius treniruočių batelius su puikia amortizacija.

Net jei tai ir nebuvo elitiniai kedai, apie kuriuos būtų kuriamos įsimenamos istorijos, visgi jie buvo populiarūs ir net kelis metus po išleidimo šių kedų kaina nė kiek nemažėjo ir nekeliavo į išparduotuvių lentynas. Tai tik parodo, kiek daug žmonių jais domėjosi ir kiek daug žmonių juos norėjo įsigyti savo laisvalaikio praleidimui.

Nike Shox istorija prasidėjo dar 1984 metais Harvardo universiteto uždarų patalpų bėgimo manieže, kuriame buvo įrengtas bėgimo takas iš medienos padengtos poliuretanu. Nike dizaineris Bruce Kilgore, stebėdamas bėgikus bėgančius šiuo taku, pastebėjo kaip takelis sugeria ir grąžina energiją atgal bėgikui ir nuo tos dienos prasidėjo vienas ilgiausių projektų Nike istorijoje, kuriant sistemą, kuri atkartotų šio takelio veikimą.

Pirmuosius projekto metus Nike komanda bandė pritaisyti tikras metalines spyruokles prie kedų, tačiau tai nesukūrė norimo rezultato ir ieškojo sprendimo toliau, kaip sukurti technologiją, kuri ne tik turėtų užtikrinti stabilumą bei sumažintų riziką gauti traumą, tačiau ir nesugertų bei neišskirtų per daug energijos. Ieškant optimalaus derinio, jie keitė medžiagas ir sistemas, kol 1997 metais buvo pasiektas rezultatas, kurį iki šiol žinome kaip Nike Shox technologija.

Krepšinis tai viena svarbiausių sporto šakų šiuolaikinei sneaker‘ių kultūrų. Iš krepšinio kilo daugybė kedų modelių, kuriuos šiomis dienomis nešiojame kaip laisvalaikio kedus. Į krepšininkus visada būdavo nukreipiamos fotografų blykstės ne tik per rungtynes, tačiau ir už arenos ribų. Daugelį domino kaip jie rengiasi atvykdami į rungtynes, kaip apsirengę eina į treniruotę ar į vakarėlį. Krepšininkai visais laikais pasižymėjo kaip turintys išskirtinį mados skonį ir jų stiliumi sekė bei seka daugybė žmonių visame pasaulyje.

Todėl nenuostabu jog iš krepšinio kategorijos vis grįžta kuris nors modelis bei tai vieniems sukelia nostalgiją, jog kažkada su jais pats žaidė krepšinį arba galbūt jais avint žaidė mėgiamas žaidėjas. Kitiems tai klasika tapę kedai, kurie taip tinka prie šiuo metu vyraujančių kedų tendencijų.

1896 metais vykusiose Olimpinėse žaidynėse pirmuoju maratono nugalėtoju modernioje eroje tapo graikas Spyridon Louis, užfiksavęs 2:58:50 laiką. Tuo metu jis tapo tikra žvaigžde, o jį sveikino visi gyvenantys Graikijoje – nuo paprastų žmonių iki karaliaus. Tapęs pirmuoju maratono čempionu, Spyridon įsirašė savo vardą į istorijos metraščius, o jo vardu pavadintas netgi Atėnuose esantis Olimpinis stadionas.

Šis pirmasis Olimpinis maratono čempionas įkvėpė Nike pavadinti 1997 metais naujai kuriamus bėgimui skirtus kedus Nike Air Zoom Spiridon. Bateliai pasižymėjo lengvumu ir buvo vertinami daugelio bėgikų, todėl pasisekus pirmajam modeliui, 2003 buvo pristatytas antrasis – Nike Air Zoom Spiridon 2.

Šiais laikas žodis "ikona" vartojamas labai dažnai ir ne visada tai būna tiesa, visgi kalbant apie Nike Air Force 1 batelius ir nepaminėti žodžio "ikona" būtų tiesiog nuodėmė. Tai tikra IKONA tarp visų IKONŲ.

Šiuos batelius sukūręs dizaineris Bruce Kilgore įkvėpimo sėmėsi iš hiking batų ir kaip bebūtų keista (o gal kaip tik ne?) tai buvo pirmas jo prisilietimas prie krepšinio kedų. Pirmas bandymas ir dizaineris sukūrė tai, kas ant mūsų kojų nuo 1982 metų iki dabar, o batelių populiarumas ne tik nemažėja, tačiau išlieka tarp pačių perkamiausių.

Turbūt daugeliui malonu vasaros metu eiti per smėlėtą paplūdimį bei jausti kaip dedant žingsnį smėlio smiltelės apgaubia bei masažuoja kiekvieną pėdos linkį. Smiltelėms nesvarbu ar jūsų pėda plati, ar siaura, ar jūs esate moteris, vyras, vaikas ar senelis – visų pėdos vienodai apgaubiamos ir vienodai išmasažuojamos. O kaip jaustumėtės, jei jūsų pėda būtų apglėbiama kiekvieną dieną, net jei gyvenate didmiesčio centre, kur smėlėto paplūdimio nerastumėte net per dešimtis ar šimtus kilometrų?

Ne paslaptis, jog didžioji dauguma technologijų, kurios naudojamos laisvalaikio kategorijoje, patenka iš sportui kurtų kedų. Juk būtent profesionaliems sportininkams reikalingos naujausios ir geriausios inovacijos, padedančios siekti aukščiausių rezultatų. Taigi Nike visada siekia sukurti ką nors naujo, padedančio įvairiems žmonėms jausti kuo didesnį komfortą sportuojant. Būtent iš šio siekio per dešimtmetį buvo sukurta technologija Nike Joyride.

Nike Stefan Janoski serija tęsiasi jau nuo 2009 metų. Riedlentininkas nuo pradžių turėjo viziją kaip jo vardiniai kedai turėtų atrodyti, o pirmojo modelio pasirodymas vėlavo net visą sezoną, kadangi prototipai neįtiko Stefan‘ui

Nike dizaino komanda iš Stefan gavo įvairias nuotraukas su mašinomis, rūbais, batais, gėrimais ar muzikos grupėmis, kad turėtų viziją prie kokio stiliaus kedai bus nešiojami. Nuo pat pradžių jie buvo kuriami tik tam, kad juos būtų patogu avėti tiek važinėjant riedlente, tiek nulipus nuo jos. Stefan‘ui nerūpėjo čiurnos apsauga ir saugumas. Jis kartojo, jog šiame sporte traumos neišvengiamos ir batai nuo to neapsaugos. Jam rūpėjo tik tai, kad jų padas būtų kuo arčiau žemės, kad batai turėtų retro skeito kedų detalių, būtų panašūs į „boat shoes“ tipo batus ir kad batelio išvaizda būtų tokia, jog skeiteriui padėjus riedlentę į šoną ir norint nueiti kur nors pachillinti, nereikėtų keisti batų. Jis norėjo, kad tai būtų lyg Converse, kurie tinkami ir sportui, ir laisvalaikiui.

Dažnai pardavėjai jums sako, jog geriausia įsigyti tokius sportinius batelius, kurie atitinka jūsų poreikius. Jei juos perkate bėgimui – rinkitės bėgimo batelius, jei juos perkate krepšiniui – rinkitės krepšinio batelius, o jei perkate laisvalaikiui – rinkitės laisvalaikio kedus ir tik tuomet pajausite malonumą juos nešiojant. Visgi jei kedai jums daugiau nei tik eilinis apavas ir juos galite apsiauti ne tik eidami sportuoti, bet ir į verslo susitikimą, pasimatymą, šliūbą ar bet kuria kita proga, pardavėjų patarimus praleisite negirdomis ir laikydami rankose patinkančius bėgimo, krepšinio ar kitam sportui sukurtus kedus, mintyse galvosite: “Fuck patarimus, aš rinksiuosi tai, kas man gražu ir tebūnie jie nebus tokie pralaidūs orui, nebus tokie komfortiški laisvalaikio nešiojimui ar dar velniai žino kas bus, bet aš jų noriu ir juos turėsiu.” 

Devyniasdešimtaisiais JAV boomino fitnesas. Atletiški žmonės rinkosi į sporto sales ar grupines treniruotes pasipuošę ryškiaspalviais rūbais. Aerobikos pratimai buvo rodomi per televiziją. Daugybė žmonių net ir namuose atlikinėjo įvairius pratimus, kad sustiprintų savo kūną. Žmones buvo užvaldęs sporto kultas. 

Būtent su šiuo kultu į treniruočių rinką įžengė ir Nike bei pirmuosius kedus treniruotėms sukūrė ne kas kitas, o legendinis Nike dizaineris Tinker Hatfield, kuris 1987 metais pristatė Nike Air Trainer 1 kedus. Šis modelis padėjo pagrindus ilgai besitęsiančiai Trainer kedų serijai, o kadangi kedai buvo kuriami treniruotėms, vadinasi atsižvelgiant į labai skirtingus judesius, jie vis labiau populiarėjo ir už salių ribų bei juos išvysti buvo galima netgi teniso kortuose. Po tokios sėkmės kedai vis tobulėjo, o 1990 metais pasirodė Nike Air Cross Trainer 3 Low.

Nike kompanija yra kilusi iš meilės bėgimui. Jos įkūrėjas Phil Knight buvo bėgikas, o jo verslo partneris Bill Bowerman buvo bėgimo treneris. Todėl nenuostabu, jog bėgimas yra viena prioritetinių šios kompanijos kategorijų iki šiol. Nike kuria ir keičia ne tik rinką, tačiau taip pat suteikia galimybes geriausiems pasaulio atletams pasiekti atrodytų neįmanomus dalykus. Būtent taip įvyko 2019 metais, kuomet bėgikas Eliud Kipchoge, Vienoje, įveikė maratono distanciją per mažiau nei dvi valandas, o tai pasiekė avėdamas inovatyvius batelius Nike Air Zoom Alphafly NEXT%

Daugybė bėgikų užplūdo parduotuves ieškodami rekordą padėjusių pasiekti batelių. Visi šnekėjo apie Nike Zoom Alphafly NEXT%. O kadangi bateliai buvo tokie populiarūs ir geidžiami, nesinorėjo jų laikyti “uždarytų” vienoje bėgimo kategorijoje, todėl Nike N.354 kategorijos dizaineriai, kurių užduotis nesilaikyti nusistovėjusių normų, o kurti „crazy“ dalykus, perėmė Nike Air Zoom Alphafly NEXT% bėgimo batelius bei jų pagrindu pradėjo lipdyti naują siluetą, kuris tiktų kiekvienos dienos atletams, besisukantiems miesto šurmulyje.

Kedai su react putomis pastaruoju metu tiesiog boominaNike su šia technologija eksperimentuoja ir kuria išskirtinio dizaino batelius. Todėl nenuostabu, jog ir React Vision kedai susilaukė didelio dėmesio.

Nike React Vision yra tęsinys Nike React Element 87 modelio, todėl galima rasti nemažai panašumų tarp šių abiejų kedų, bet lygiai taip pat sukurti atnaujinimai šiuos modelius ir išskiria. Nike React Vision siluetui idėjų semtasi iš klasikinių bėgimo batelių Nike Air Span II bei Nike InternationalistUpdatinus šias idėjas, jas prijungus prie Nike React Element 87 silueto bei dizaineriams sukūrus unikalią užkulnio plokštelę, kuri šiek tiek išsikišusi už batelio ribų, taip pat pridėjus keliais sluoksniais sukurtas raišteliams įverti skirtas vietas, gauname išskirtinio dizaino laisvalaikio kedus, skirtus kiekvienos dienos atletams. Kiekvienos dienos atletai tai tu, aš ir mes visi, kurie kiekvieną dieną sukasi miesto šurmulyje ir tam reikalinga avalynė, kuri būtų ne tik patogi, tačiau ir būtų galima juos avėti prie formalių rūbų. Nike React Vision yra būtent tokie.

Ne paslaptis, jog Nike dizaineriai mėgsta jau sukurtus modelius perkurti iš naujo ar jungti vienus su kitais. Paimti vieno modelio kažkurią dalį ir pridėti prie kito modelio kitos dalies, tada įdėti ką nors unikalaus ir taip gimsta naujas modelis. Daugybė tokių modelių yra parduotuvių lentynose, bet turbūt dar didesnė gausybė tokių bandymų niekada ir neišvydo dienos šviesos, tačiau būtent bandymai, kad ir iš šimto ar tūkstančio kartų pasisekęs vos vienas, leidžia tobulėti ir judėti į priekį.

Taigi kas nutinka, kuomet dizaineriai sugalvoja sujungti šių dienų vieną estetiškiausių modelių Air Max 720 su devyniasdešimt aštuntųjų metų blogiuku Air Max 98? Gimsta Nike MX-720-818

Vienintelė Air Max taisyklė yra laužyti taisykles!

2020 metais sukako trisdešimt metų, kuomet pirmą kartą Air Max 90 kedai išvydo dienos šviesą ir be stabtelėjimų ryškiai šviečia iki šių dienų. Šie kedai tapo lyg tiltas, jungiantis keletą kartų, kuomet juos dėvi ne tik šiuolaikinis jaunimas, tačiau ir jų tėvai bei seneliai. Visgi stipriausią ryšį su šiais kedais jaučia devyniasdešimtųjų karta, kuomet Nike kedus nebuvo taip lengva įsigyti kaip šiomis dienomis. Air Max 90 buvo lyg vakarų pasaulio simbolis, kuriuos apsiavus pasijusdavai lyg persikeltumei į kitą žemės pusrutulį, kur spindi JAV didybė. Nike kedai nebuvo tik batai - jie buvo jausmas.

1980 metais iš NBA pasitraukus krepšininkui Walter "Clyde" Frazier, kurio vardiniai krepšinio kedai Puma Clyde buvo spėję tapti vienu populiariausiu modeliu, Puma ieškojo naujos žvaigždės, su kuria galėtų susieti savo vardą. Naująja žvaigžde tapo 1983 metais, pirmuoju numeriu NBA naujokų biržoje Houston Rockets komandos pakviestas, Ralph Sampson.

Ralph pasižymėjo ne tik aukštu ūgiu, kuris siekė net 224 cm, tačiau tuo pačiu ir kas tais laikas buvo gan neįprasta tokiam aukštam žaidėjui, gerais kamuolio valdymo sugebėjimais bei dideliu greičiu. Būdamas aukštas ir manevringas jis greit pritraukė krepšinio fanų dėmesį dar žaisdamas koledžo komandoje, o šis anksti užsižiebusios žvaigždės statusas jam leido pasirašyti tuo metu vieną didžiausių kedų sutarčių su Puma, pagal kurią jis per penkerius metus uždirbo $400,000. 

Mes tiek daug kartų esame girdėję, jog kažkurie kedai kainuoja per daug ir niekas nemokės kelių šimtų ar kelių tūkstančių eurų už porą batų. Kiekvienas turi savo prioritetus, kiekvienam rūpi skirtingi dalykai, todėl kedai kainuoja tiek, kiek kainuoja, bet visgi... O kiek tu pasiryžęs(-usi) išleisti už savo mėgstamus kedus?

Taigi kartais laikydami rankose naujai gautų kedų porą, stengiamės pamiršti visą informaciją, kurią žinome apie juos ir įvertinti kiek įmanoma neutraliau, kokią pinigų sumą galėtume už juos iškart pakloti atvėrę piniginę. Lygiai tą patį padarėme ir su Puma Alteration modeliu.

Tai kedai, kurie sukurti ne toms, kurios susidūrusios su problemomis nuleidžia galvą ir mandagiai pasitraukia iš kelio, tačiau toms, kurios spiria į duris ir pasiima tai, kas joms priklauso.

Turėdami ilgą istoriją sportinės avalynės kūrime, Puma ilgai šioje srityje ir fokusavosi, tačiau prieš keletą metų sutelkę dideles pajėgas į laisvalaikio kategoriją, pavergė daugelio sneakerhead‘ų širdis į savo pusę. Puma pradėjo asocijuotis su išskirtine, ryškia ir žavinčia gatvės stiliaus mada. Keduose persipina Puma klasikiniai siluetai su šiuolaikiniais elementais, tuo kedams suteikiant fresh look įvaizdį.

Tai kas sena, tampa nauja.

Reebok Aztrek serija grįžta iš laikų, kuomet Reebok kovojo su Nike, kas taps #1 sportinės avalynės gamintoja. Tad Nike pristačius atvirą Air Max pagalvę, Reebok atkirtis tapo Hexalite amortizacinė sistema atrodanti kaip bičių korys, o vieni pirmųjų bėgimo batelių, kuriuose ji buvo panaudota tapo dizainerio Christian Tresser 1992 metais sukurti Reebok Aztrek. Reebok Aztrek tapo savotiškas krikštas jaunam dizaineriui, kadangi tai tapo jo pirmaisiais kurtais kedais Reebok kompanijai.

Pirmieji iš Aztrek serijos kedai pasižymi taip būdingomis devyniasdešimtųjų detalėmis – persidengiantys odos ir tinklelio deriniai, ryškūs apsiuvimai bei gausybė detalių, iš kurių pati įsimintiniausia, tai batelio viršuje naudotas nesimetriškas X ženklas. Kedai pasižymi minkštumu bei maloniu prisitaikymu prie pėdos, o juos bėgikai daugiausiai naudojo bekelės bėgimui.

2013 metais Kanye West paskelbė apie savo sprendimą palikti Nike ir pereiti pas jų didžiausius konkurentus adidas. Tai sukėlė dideles apkalbas ir daugybė žmonių visame pasaulyje tai laikė kaip egoistiško, pasipūtusio ir save gerokai pervertinančio asmens eros pabaigą.

Niekas neabejojo, jog Kanye tikrai dar kažką sukurs, tačiau tai niekaip negalės būti kažkas pritrenkiančio ir panašaus į tai, ką jis kūrė po Nike ženklu. Iš Kanye beveik du metus buvo tyla, o pasirodžius pirmosioms prastos kokybės nuotraukoms Yeezy 750 batų, visiems pirma mintis buvo WTFKanye sukūrė kažkokią nesąmonę. 

Kodėl 2017 metais prisikėlė dad shoes stiliaus kedai? Kodėl daugybė žmonių visame pasaulyje jau kelis metus nesiskiria su masyviais snykeriais? Kodėl tobulėjant technologijoms, daugybė gamintojų atsigręžė į 90‘-uosius? Kas viso to kaltininkas?

Mada turi savybę keistis ratais vis prikeldama tai, kas atrodo seniai pamiršta. Taip nutiko ir su kedais. Po eros, kuomet populiariausi bateliai buvo minimalistinio dizaino, atėjo laikas pasikeisti. Daugybei žmonių pabodo tai kas buvo parduotuvių lentynose ir jie pradėjo ieškoti ko nors naujo. Kanye West tai pajautė ir 2017 metų rugpjūtį, visiškai netikėtai gerbėjams, pristatė naują Yeezy modelį – adidas Yeezy Boost 700.

Ką tau reiškia kedai? Ar juos perki tam, kad kažką sužavėti? Ar juos perki tam, kad būtų patogu vaikščioti? Ar juos perki tam, kad padėtumei į lentyną ir laikytumei kaip investiciją? O gal tiesiog mėgsti kedus ir kaskart ieškai kažko naujo?

Užsakinėdami kedus, kuriuos randate pas mus svetainėje, mes nekreipiame dėmesio į pardavimo kainas – ar jie brangūs, ar pigūs, ar trendiniai, ar visai nežinomi. Mus svarbu tik patys kedai ir ar juos mes nešiotume. Reebok Royal Pervader yra išskirtiniai batai, kurie savyje išlaiko retro bėgimo batelių aurą maišytą su futuristiniu žavesiu. Nors kedų kaina tikrai nesikandžioja ir jie nesitaiko į aukščiausias kategorijas, visgi tuo pačiu tai yra naujai išleistas modelis, kuris gatvėse matomas ypač retai, todėl net ir užkietėjusiam sneakerhead‘ui juos apsiauti nebus nuodėmė bei draugai tikrai paklaus koks tai naujas modelis.

Kai kurie žmonės mano, jog aš esu batas! – taip buvęs tenisininkas Stan Smith atsiliepia apie save šiais laikais.

Šnekėdami apie tikrąsias ikonas, mes turime nusikelti dešimtmečius į praeitį, kuomet sneaker‘ių kultūra tik pradėjo formuotis.

60-ųjų pradžioje tenisas buvo žaidžiamas su medžiaginiais kedais, kurie nepakankamai saugojo nuo traumų, todėl adidas sukūrė revoliuciją – odinius teniso batelius, kurie gerokai labiau prilaikė pėdą nei medžiaginiai ir populiarindami naująjį gaminį, 1965 metais pasirašė sutartį su vienu populiariausiu to meto tenisininku, prancūzu Robert Haillet

Kuomet kalba pasisuka apie ikonas, kedų pasaulyje tikrąsias ikonas galima suskaičiuoti ant pirštų. Jų tikrai nėra daug ir tikroji ikona, net ir nuėmus logotipą, pakeitus spalvas ar netgi išardžius, vistiek asocijuosis su tam tikru modeliu. Turbūt viena didžiausių ikonų per visą kedų istoriją tai adidas Superstar kedai.

Galbūt šiomis dienomis juos laikant rankoje keista pasakyti, kad tai kažkada buvo krepšiniui skirti kedai. Ir ne bet kokie, o kedai, kurie krepšinyje įnešė konkurenciją bei būtent nuo adidas Superstar pasirodymo, avalynė po truputį, žingsnis po žingsnio, metai po metų, bet nebestovėjo vietoje, o judėjo į priekį ir evoliucionavo iki to, ką matome šiomis dienomis.

“Mes nesame batų kompanija. Mes esame pėdų kompanija.” Taip 1999 metais adidas prisistatė reklamuodami maratonui sukurtus adidas Equipment Gazelle kedus. „Jūs jaudinkitės dėl treniruočių, atsistatymo laiko ar dietos, tačiau nesijaudinkite dėl pėdų. Tai mūsų darbas“ – skelbė adidas. Ir tam buvo pagrindo, kadangi šiems kedams buvo naudojamos tuo metu pažangiausios technologijos, tokios kaip Extended Torsion sistema (plokštelė, sujungianti priekinę ir galinę pėdos dalį bei leidžianti pėdai judėti laisvai ir natūraliai) ir adiPRENE+ amortizacinė technologija. 

Praėjus dvidešimt metų ir pasaulyje siaučiant retro kedų bumui, adidas grąžino Equipment Gazelle į šias dienas laisvalaikio kedų segmente. Kedai buvo modifikuoti ir pritaikyti naujai erai, tačiau išliko ir pradiniai kedų genai. Labiausiai akis patraukia batelio priekinėje dalyje ir per šoną einančios trys liepsnos (ar bangos) kurios yra aliuzija ir į tris juosteles, ir taip pat suteikiančios bateliams greičio pojūtį. Taip pat batviršyje išliko tinklelis, kuris padengtas oda bei viršutinėje bato dalyje atlikti tik minimalūs pakeitimai, kad bateliai šiek tiek prarastų kasdieninį sportiškumą, bet įgautų daugiau elegancijos.

Grįžkime į laikus, kuomet krepšinis nebuvo toks nudailintas ir geraširdiškas, koks yra dabar. Grįžkime į laikus, kuomet krepšinio kamuolio bumbsėjimas buvo girdimas kiekviename kieme. Nuo jaunų ir vyresnių krepšininkų sklido prakaito kvapas, buvo girdimi keiksmažodžiai, „trash talk“ buvo kasdienybė, o ir neretai įvykdavo pasistumdymai. Tai buvo kova kiekvienam už save ir tuo pačiu kiekvienam už savo komandą, savo kiemą, savo rajoną ar savo miestą. Gatvės krepšinyje kiekviena diena buvo lyg kova už būvį, tačiau po dienos kovų, vakarais, pilni emocijų visi kartu smagiai leisdavo laiką.

Gatvės krepšinis Europoje pradėjo ypač greit populiarėti po 1992 metų, kuomet JAV Svajonių komanda Barselonoje pasidabino aukso medaliais bei tais pačiais pasirodė filmas „White Men Can‘t Jump“. Iki tol krepšinis buvo lyg mokslas ir buvo žaidžiamas tik pagal brėžinius, o treneriai galėdavo išmesti iš treniruočių jei ką nors norėjai improvizuoti ar tiesiog pasimėgauti žaidimu. Visgi JAV žaidėjų dominavimas, kurie savo parkų aikštelėse augo laisvi ir siekdami ne tik efektyvumo, bet ir efektingumo, po truputį pradėjo keisti padėtį ir Europoje.

2019 metais Kanados verslininkas Miles Nadal tuo metu sumokėjo įspūdingą sumą - $437,500 už 1972 metais pagamintus vienus pirmųjų Nike kedų Nike Waffle Racing Flat "Moon Shoes". Tuo metu atrodė, jog šią sumą permušti bus be galo sunku ir jei tai ir bus padaryta tai užtruks daug laiko. Visgi, praėjus vos kiek daugiau nei pusmečiui, 2020 metų gegužės 17 dieną baigėsi dar vienas Sothebys aukcionas, kurio metu ši suma buvo gerokai pagerinta, o tai pasiekti padėjo ne kas kitas, o jo Didenybė Michael Jordan.

Įkvėptas “The Last Dance” bangos, privatus kolekcionierius Jordan Geller, iš kurio kolekcijos buvo ir Nike Waffle Racing Flat "Moon Shoes” nusprendė parduoti 1985 metais Michael Jordan avėtus ir pasirašytus Chicago spalvų Jordan 1 Mid PE kedus. Už juos buvo tikimasi sulaukti $100,000 - $150,000 sumos, visgi galutinė kaina gerokai viršijo visas prognozes ir bateliai buvo parduoti už įspūdingą $560,000 sumą.

Tėvo pėdomis. Turbūt toks apibūdinimas labiausiai tiktų Jordan Mars 270 kedams.

Nors Jordan Mars 270 yra naujas modelis, visgi tam kad jis atsirastų, buvo nueitas ilgas kelias, o šis kelias prasidėjo dar 1986 metais, kuomet Spike Lee sukūrė filmą „She‘s Gotta Have It“ bei įkūnijo pagrindinį personažą Mars Blackmon. Filmas laimėjo keletą apdovanojimų, tačiau turbūt didžiausiu įvertinimu tapo pakvietimas Spike Lee filmuotis Jordan kedų reklamose. Galbūt filmavimasis reklamose ir lyginimas su filmu, kuris laimi apdovanojimus, skamba keistai, tačiau būtent šios reklamos neleidžia iki šios dienos pamiršti personažo Mars Blackmon. Jis pasirodė pristatydamas net šešis Jordan modelius (Air Jordan III, Air Jordan IV, Air Jordan V, Air Jordan VI, Air Jordan IX, Air Jordan XX), o Mars Blackmon tapo svarbiu simboliu kuriant Jordan brand bei 2006 metais buvo sukurti pirmieji Mars įkūnijusio Spike Lee vardiniai kedai Jordan Spizike bei prabėgus dar šešeriems metams Jordan Son Of Mars.

1992 metais oras keduose jau nebuvo naujiena ir kultas su šia technologija vis augo, todėl Nike sukūrė pirmuosius kedus skirtus tik moterims kuriuose panaudota oro pagalvė ir jie iškilmingai buvo pristatyti kaip pilni dangaus. Pilni šviesos. Pilni vėjo. Ir pilni oro. Šie kedai tapo žinomi Nike Air Verona vardu.

Nike Air Verona buvo sukurti bėgimui (kaip tuo metu beveik visi kedai su Air Max pagalve), o jų siluete galima pastebėti anksčiau išleistų populiariausių kedų detales tokių kaip Air Max 90Air Max BW ar tais pačiais 1992 metais pristatytų Air Max 180. Nors Verona kedai pasisavino ikoniškiausių kedų DNR bei atitiko visas to meto tendencijas, visgi bateliai netapo bomba ir bėgant laikui nugulė į istorijos archyvus bei net didžiausi Air Max fanai šio modelio nebeprisimena.

Masyvūs adidas Originals Kiellor batai puikiai sujungia geriausias devyniasdešimtųjų kedų savybes su šių dienų tendencijomis.

Vidurinei pado daliai panaudotas adidas Originals Falcon kedų padas, kuris atkeliavo iš 1997 metų ir pasižymi daugybe detalių šonuose tuo sukurdamas masyvių ir išskirtinių batų įvaizdį. Šį įvaizdį sustiprina virš pado, aplink batviršį, esanti juosta kuri tuo pačiu sukuria ir optinę iliuziją dėl paaukštinto pado. Pridėkite dar batviršį, kuris gaminamas aukšto bei žemo profilio su daugybe neryškių persiuvimų, kurie išlaiko viduriuką tarp masyvių ir vientisų kedų bei gausite plačius adidas Originals Kiellor kedus kurie yra puikus pasirinkimas savimi pasitikinčioms miesto madistėms.

Moderniai atrodantys kedai su istorijos prieskoniu.
 
adidas Originals Haiwee yra naujai sukurtas modelis, kuris įkvėptas plačių adidas istorijos archyvų. Šiuose keduose panaudotas lengvų putų padas, kuris neleis pėdoms pervargti kasdieninių pasivaikščiojimų metu. Viršutinė batelio dalis pagaminta iš vientiso tinklelio, kuris dekoruotas ryškiomis juostomis bei išsiuvinėtas ryškiomis siūlėmis tokiu būdu suteikdamas bateliui daugiau detalių taip būdingų devyniasdešimtųjų adidas modeliams. Šone esančios trys juostelės panaudotos ne tik kaip dizaino elementas nurodantis gamintoją, tačiau taip pat atlieka svarbią funkciją surišdamos kedų padą kartu su raišteiais ir tokiu būdu bateliai gali idealiai prisitaikyti prie jūsų pėdos.
 
adidas Originals Haiwee kedai puikiai tinka kasdieniniams pasivaikščiojimams ar kelionių metu.

Kareiviški batai, kurie tiks ir į mišką, ir pa’swag’inti mieste šaltuoju metų laiku.

Nike SFB (Special Field Boot) serija yra skirta pagerbti vieno iš Nike įkūrėjo, Bill Bowerman, dalyvavimui antrajame pasauliniame kare, kuriame jis užsitarnavo net keletą apdovanojimų. Po šios serijos vardu sukurti batai pasižymi kareiviškiems batams būdingomis savybėmis.

Nors kixart yra stilingų kedų, o ne darbo ar kareiviškų batų parduotuvė, visgi neapsiribojame tik kedais ir pamatę siluetą, kuris galėtų būti puikiai derinamas su stilingais rūbais, negalėjome praleisti tokios progos nepasiūlius jų jums.

Kedai kasdienai.

Juk retai kas kiekvieną dieną vaikšto su išskirtiniais kedais. Niekas nenori „sudrožti“ juos per greitai. Taigi kasdienai naudojame „beaterius“, o Nike Alpha Lite būtent tokie.

Beaterius“ pasirenka kiekvienas skirtingai ir vieniems tiesiog prilimpa kažkuris modelis, kurį galbūt įsigijo kaip išskirtinį ir proginį, tačiau kažkurią dieną pastebi, jog jie taip patinka, kad be jų neįsivaizduoja savo dienos. Kiti ieško kedų su konkrečiu tikslu, kuriuos planuoja nešioti kasdieną.

Nors Nike Alpha Lite nepasižymi išskirtiniais dizaino sprendimais bei nėra gaubiami istorijos, tačiau renkantis kasdienai skirtus kedus vienas svarbiausių kriterijų yra komfortas, o Alpha Lite puikiai tai atitinka. Kedai yra lengvi, minkšti, kvėpuojantys tad greit prisitaikys prie bet kokios formos pėdos.

Nike Shox istorija prasidėjo dar 1984 metais Harvardo universiteto uždarų patalpų bėgimo manieže, kuriame buvo įrengtas bėgimo takas iš medienos padengtos poliuretanu. Nike dizaineris Bruce Kilgore, stebėdamas bėgikus bėgančius šiuo taku, pastebėjo kaip takelis sugeria ir grąžina energiją atgal bėgikui ir nuo tos dienos prasidėjo vienas ilgiausių projektų Nike istorijoje, kuriant sistemą, kuri atkartotų šio takelio veikimą.

Pirmuosius projekto metus Nike komanda bandė pritaisyti tikras metalines spyruokles prie kedų, tačiau tai nesukūrė norimo rezultato ir ieškojo sprendimo toliau, kaip sukurti technologiją, kuri ne tik turėtų užtikrinti stabilumą bei sumažintų riziką gauti traumą, tačiau ir nesugertų bei neišskirtų per daug energijos. Ieškant optimalaus derinio, jie keitė medžiagas ir sistemas, kol 1997 metais buvo pasiektas rezultatas, kurį iki šiol žinome kaip Nike Shox technologija.

Iš kartos į kartą.

Oro pagalvė pirmą kartą panaudota dar 1979 metais. Po aštuonių metų Nike ją atvėrė ir parodė pasauliui, pristatydama pirmuosius Air Max‘us. Oro pagalvė kiekvienais metais keitėsi ir tobulėjo, kol dar po devyniolikos metų, 2006 metais, Nike sukūrė oro pagalvę atvirą 360 laipsnių kampu ir modelį pavadino Nike Air Max 360.

Nike Air Max 360 be unikalios ir tuomet didžiausios oro pagalvės pasižymėjo tvirtu bei orui pralaidžiu batviršiu, o pasirinkta balta ir raudona spalvinė gama, tai lyg pagerbimas pirmųjų Air Max‘ų.

Kedai kasdieniniams pasivaikščiojimams.

Galbūt šiais laikais esame jau gerokai išlepę ir jei modelis yra įprasto leidimo bei apie jį nesukuriamas hype, mums jis nebeatrodo toks vertas dėmesio kiek galbūt kitas į jį panašus, tačiau labiau išreklamuotas. Taigi pirmą kartą pamačius Nike Ghoswift, didelės emocijos nebuvo ir būkim atviri jis ir ateity nesusilauks masinio populiarumo, tačiau juk ne visi kedai ir turi būti tokie, apie kuriuos plačiai kalbama. Kuomet viskas daroma dėl hype, kartais malonu atrasti paprastumą su kuriuo galima išsiskirti ne ką mažiau nei su top modeliais.

Taigi apie ką yra Nike Ghoswift? Šie kedai yra įkvėpti bėgimo modelių Swift Triax ir Ghost Racer bei turėdami savyje užkoduotą bėgimo batelių DNR pasižymi lengvumu, oro pralaidumu ir komfortu. Keduose panaudotos ypač lengvos ir minkštos putos, leidžiančios nepervargti pėdoms nešiojant juos kiekvieną dieną.

Vieni svarbiausių kedų ne tik Nike, bet ir visos sportinės avalynės istorijoje.

Septyniasdešimtųjų viduryje, NASA inžinierius Marion Franklin Rudy (Frank Rudy), atradęs būdą kaip dujas patalpinti guminėje talpoje, keliavo po sportinės avalynės kompanijas ir joms pristatinėjo savo išradimą. Šio išradimo esmė - tai lyg automobilio padanga, kuri pripildyta oro ir dėl šios priežasties automobilis gali važiuoti vientisiau nejaučiant grindinio nelygumų. Taigi jis tikėdamas jog padangos principas galėtų būti panaudotas ir batų paduose, manė kad tai pamatys ir sportinės avalynės gamintojai. Visgi ne viskas buvo taip paprasta.

Nors Frank aplankė ne vieną kompaniją, tačiau susitarimo nepasiekė nė su viena iš jų... kol nepravėrė vos kiek ilgiau nei penkis metus veikiančios Nike duris. Turbūt tai vienas geriausių start-up pavyzdžių, kuomet senieji rinkos dalyviai stengiasi nerizikuoti ir išlaikyti savo pozicijas, o ambicingi pradedantieji kaip tik ieško naujų iššūkių, kurie galėtų pakeisti rinką. Taigi kaip ir šiais laikais, taip ir septyniasdešimtaisiais, norėdamas ko nors pasiekti turėjai rizikuoti daugiau nei bet kuris tavo konkurentas. Nike tai suprato bei pastebėję Frank išradimo potencialą ilgai nedvejojo.

Išgirdęs du raktinius žodžius – devyniasdešimtieji ir kedai, ką išvysti prieš akis? Kokį modelį? Kokiomis savybėmis pasižyminčius kedus? O galbūt išvysti aplinką, kurioje tie kedai guli? Kokia ta aplinka? Kas išvis buvo kedai devyniasdešimtaisiais?

Šiais laikais kedus nešioja daugybė skirtingų žmonių kaip įvaizdžio detalę kuri tuo pačiu dar ir patogi. Jie derinami prie įvairių stilių ar outfit‘ų, juos nešioja nuo moksleivių iki prezidentų bei apie kedus rašoma net mados žurnaluose. Kedai vadinami must have garderobo dalimi ir skleidžia lengvumą bei pasitikėjimą savimi. 

Devyniasdešimtaisiais kedai dažniausiai buvo išskirtinai su sportu susijusių žmonių pasirinkimas. Retai kuris turėjo keletą porų ir jie buvo nešiojami kol visai susinešioja. Kedai buvo nešami į taisyklas, tvarkomi ir dažomi, norint pratęsti jų gyvavimą kol susitaupydavai pakankamai pinigų naujai porai batų. Todėl stebint devyniasdešimtųjų stilių bei lyginant su šių dienų žmonėmis, galima pastebėti esminį skirtumą – devyniasdešimtaisiais dauguma kedų buvo „drožiami“ iki galo. Jie dėl ilgo nešiojimo buvo nudaužyti, nublukę ir dažnai įsigėrę prakaito kvapu, kuomet dabar daugelis turi ne po vieną ir net ne po kelias poras kedų, kuriuos galima keisti įvairiomis progomis ir visada atrodyti fresh.

Nike Shox istorija prasidėjo dar 1984 metais Harvardo universiteto uždarų patalpų bėgimo manieže, kuriame buvo įrengtas bėgimo takas iš medienos padengtos poliuretanu. Nike dizaineris Bruce Kilgore, stebėdamas bėgikus bėgančius šiuo taku, pastebėjo kaip takelis sugeria ir grąžina energiją atgal bėgikui ir nuo tos dienos prasidėjo vienas ilgiausių projektų Nike istorijoje kuriant sistemą, kuri atkartotų šio takelio veikimą.

Pirmuosius projekto metus Nike komanda bandė pritaisyti tikras metalines spyruokles prie kedų, tačiau tai nesukūrė norimo rezultato ir ieškojo sprendimo toliau, kaip sukurti technologiją, kuri ne tik turėtų užtikrinti stabilumą bei sumažintų riziką gauti traumą, tačiau ir nesugertų bei neišskirtų per daug energijos. Ieškant optimalaus derinio, jie keitė medžiagas ir sistemas, kol 1997 metais buvo pasiektas rezultatas, kurį iki šiol žinome kaip Nike Shox technologija.

Jei esi dvidešimtmetis ar dar jaunesnis, Michael Jordan turbūt tau nelabai ką ir reiškia - po jo pasitraukimo iš NBA pasikeitė net kelios kartos ne prastesnių krepšininkų, todėl kai kuriems jauniesiems sneakerhead'ams Jordan dažniau asocijuojasi su brand pavadinimu nei su krepšinio legenda. Visgi jei nešioji išskirtinius kedus, seki naujienas apie YeezyOff-White ar kitus hype‘inius releasus, turėtumei žinoti kaip visa tai susikūrė.

Nors dabar pirmieji Jordan yra ypač vertinami, visgi tais laikais, kuomet jie pirmą kartą pasirodė, tai nė iš tolo nepriminė dabartinio hypeHype kūrėsi metai iš metų, modelis po modelio ir MJ pergalė po pergalės, kol 2003 metais Michael Jordan paskutinį kartą pasirodė ant NBA parketo. Per tuos aštuoniolika metų ir daugybės įsimintinų akimirkų, kiekvienais metais daugėjo MJ fanų ir kiekvienais metais ilgėjo eilės prie naujų vardinių jo kedų, o jam baigus karjerą, iškilo daugybė klausimų ar išvis bus tęsiamas Jordan brand ir leidžiami nauji modeliai.

Bad boys. 

Turbūt apie daugelį devyniasdešimtaisiais – du tūkstantaisiais sukurtų kedų modelius galima pasakyti jog jie turi tamsiąją savo pusę. Tais laikais kedai buvo tiesiog patogi avalynė, kurią nešiojo sportininkai, jiems prijaučiantys ar tie, kuriems greitai reikia dingti iš kažkurios vietos. Tai buvo avalynė, kuri kuriama greičiui, o Nike Air Max Plus III modelyje aerodinaminiai dizaino elementai užima pagrindinę vietą. Batelio paviršiuje ir kulne esančios plastikinės detalės sukuria iliuziją, jog bateliai tiesiog skrodžia atmosferą ir visu greičiu iriasi į priekį. O tam, kad galėtumei išties judėti greičiau savo galimybių ribų, prie to prisideda pade esanti Tuned Air (TN) technologija.

Tuned Air yra oro pagalvė, kurios didžioji idėja yra padidinti batelio stabilumą neprarandant oro suteikiamo komforto. Bateliuose su vientisa oro pagalve pėda kartais gali pakrypti į šonus, todėl Tuned Air pagalvė sudaryta iš atskirų kamerų su įmontuotomis plastikinėmis detalėmis. Dėl šio sprendimo bateliai tapo daug stabilesni ir daugelio ypač mėgiami, todėl lyg įvertindami šią technologiją, daugelis ir dabar Nike Air Max Plus III vadina tiesiog TN3

Ar kada pagalvojote kaip atrodytų ikonos, jei jos būtų sukurtos ne prieš dvidešimt, trisdešimt ar keturiasdešimt metų, tačiau šiomis dienomis? Turint visas naujausias technologijas, žinant kedų istoriją ir sekant naujausias mados tendencijas.

Jordan brand 2020 metais nusprendė kitaip pažiūrėti į Air Jordan IV. Ne tik pakeisti detales ar medžiagas, tačiau sukurti juos iš naujo nuo pagrindų. Air pagalvę pakeitė didelė Air Max pagalvė, kuri tokia pati kaip ir Nike Air Max 200 modelyje. Šoninį stambų tinklelį pakeitė permatomu smulkiu tinkleliu ir nuėmė šone esančius plastikinius raištelių laikiklius. Visgi liko ir įsimintina detalė - kulne esantis ikoninis Nike Air logotipas.

Kuomet norisi lengvumo ir kuklaus išskirtinumo.

Moterims skirti Nike Vista kedai, dizaino įkvėpimo sėmėsi iš prancūzų fotografo Laurent Kronental darbų, siekiant sukurti modelį, kuris būtų maištaujantis, tačiau tuo pačiu rafinuotas, sujungiantis modernumą su autentika ir tinkantis aukštajai madai bei kasdieniniam nešiojimui.

Pirmieji serijos kedai, Nike Vista Grind, sukurti sujungus ypač masyvų padą ir lengvą bei sportišką batviršį, iškart tapo fashionistų pamėgtu apavu, kuriuos apsiavus galima išsiskirti bet kurioje aplinkoje. Visgi šis modelis nemažai daliai moterų ir merginų tapo per daug iššaukiantis bei reikalaujantis išskirtinių progų apsiauti, todėl Nike nusprendė sukurti kasdienai skirtą siluetą, kuris išlaikytų pirmtako dvasią, tačiau tuo pačiu būtų labiau clean ir lengviau derinamas prie kasdieniškų rūbų.

Ar jūs ką nors kurdami tikitės jog tai išliks po dešimtmečių? Ar tikitės, jog tai, ką dabar darote, žmonės aptarinės po daugybės metų? Turbūt daugelis mūsų nori būti savo srities superžvaigždėmis, tačiau tik vienetai tokiais tampa, o tie kurie tokiais tampa, dažnai net nesijaučia kažką padarę, bet apie juos kalba kiti, o apie juos kalbėdami mes geriau žinome jų darbus, bet vargu ar atpažintume pamatę juos einant šalia gatvėje.

Turbūt vienas labiausiai neįvertintų dizainerių kedų istorijoje yra Peter C. Moore, apie kurį nedaug težino net ir žmonės besidomintys sneaker‘ių kultūra, o vienas iš didžiausių jo darbų yra 1985 metais pristatyti ikoniniai kedai krepšiniui Nike Dunk

Nike Dunk, kurie pirmiausiai buvo vadinami College Color High vardu, buvo skirti universitetų komandoms bei pasižymėjo spalvų gausa, kad universitetų krepšininkai bei šių komandų fanai galėtų pasirinkti kedus, derančius prie jų komandos aprangos. „Be True to Your School“ – tai šūkis, vedęs batelius į priekį.

Šalia NBA lygos 1967 – 1976 metais egzistavo dar viena krepšinio lyga pavadinimu ABA (American Basketball Association). Ši lyga daugelyje aspektų buvo inovatyvesnė nei NBA ir prie krepšinio populiarinimo prisidėjo labai daug, o kaip vieni svarbiausių sprendimų buvo tritaškio linijos įvedimas bei dėjimų konkursas ir tai vis labiau skatino žiūrovų norą domėtis krepšiniu. Visa tai matė ir NBA, kol abi lygos susijungė 1976 metais bei iki šiol išliko žinomos didesnės lygos vardu - NBA.

Sneakerhead‘ams ABA lygą turėtų priminti adidas sukurti ir 1971 metais pristatyti krepšinio bateliai adidas Americana, kurie neoficialiai buvo tituluojami lygos kedais. adidas pirmą kartą kedų šone esančias tris juosteles nudažė skirtingomis spalvomis, o visas kedų siluetas buvo pritaikytas prie lygos logotipo bei kamuolio su kuriuo buvo žaidžiamos rungtynės spalvų– balta, mėlyna ir raudona. adidas Americana buvo pristatyti dviejų profilių – žemo ir aukšto, o išskirtinumu tapo pirštų priekyje esantis iš verstos odos ar odos gaminamas sustiprinimas, dėl ko avalynė tapo patvaresnė ir nebeišlįsdavo pirštai per batelio priekį žaidimo metu.

Daugelis mūsų nori būti ateitimi, rodyti pavyzdį kitiems bei vesti minią į priekį, bet kartais ateitis tampa labai panaši į praeitį, o mada yra vienas geriausių visuomenės atspindžių sekti laiko tėkmę.

Kuomet 1997 metais adidas bėgimo komanda bėgiojo po Vokietijoje esančio miestelio Herzogenaurach apylinkes bei ieškojo idėjų pavadinimui naujai sukurtiems bėgimo bateliams ir bėgant pro netoliese esantį Falkendorf‘ą kilo mintis naująjį modelį pavadinti Falcon Dorf vardu, tais pačiais metais JAV gimė mergaitė, vardu Kylie Jenner ir lyg už devynių jūrų ir už devynių marių, skirtingose pasaulio pusėse prasidėjusios atskiros pasakos, praėjus 21 metams tapo viena bendra istorija.

Per dvidešimt vienerius metus Kylie Jenner tapo jauniausia pasaulyje self-made milijardiere bei viena garsiausių influencerių, o prisijungusi prie adidas kompanijos, ne ilgai trukus pristatė tais pačiais metais kaip ir ji gimusius, atnaujintus adidas Falcon Dorf tik moterims skirtus laisvalaikio kedus – adidas Falcon.

Klasika ir inovacijos. 

Vienas paskutinių modelių, prie kurio dirbo adidas kompanijos įkūrėjas Adolf “Adi” Dassler buvo adidas Marathon TR bėgimo bateliai, pasirodę rinkoje jau po Adi mirties. Šie kedai labai greitai rado pripažinimą tarp bekelės bėgikų ir 1979 metais buvo vienas populiariausių sportininkų pasirinkimų, o prie šio pripažinimo daug prisidėjo Bill Bowerman (vieno iš Nike įkūrėjų) asistentu Oregono universitete dirbęs bei vėliau iš jo bėgimo trenerio estafetę perėmęs Bill Dellinger.

Bill Dellinger, pats būdamas bėgiku bei 1964 metais Olimpinėse žaidynėse 5 kilometrų distancijoje laimėjęs bronzos medalį, o vėliau treniruodamas studentus, siekė rasti būdą kaip patobulinti bėgimo batelius, kad bėgikai pasiektų geresnius rezultatus. Sprendimu tapo pado įvyniojimas į tinklą, dėl ko bateliai sugeriamą energiją nebegrąžindavo tik ta pačia kryptimi atgal bėgikui, o paskirstydavo ją po visą batelio padą ir dėl to bendras energijos grąžinimas padidėjo net dešimčia procentų. Tai tapo visos adidas reklaminės kampanijos šūkiu, kuriuo drąsiai buvo skelbiama, jog paneigtas trečiasis Niutono dėsnis, o ši technologija pavadinta jos išradėjo vardu – Dellinger Web.

Jei bet vieną kartą į savo Instagram esi įkėlęs nuotrauką su kedais, tai tu jau prisidedi prie šios kultūros sklidimo ir didelė tikimybė jog didieji brandai atkreipė dėmesį į tave - kokie kedai tau patinka, kokiu kampu juos fotografuoji, kaip tie kedai atrodo nuotraukose ir kiek like‘ų jie surenka. Atsižvelgdami į daugybę socialiniuose tinkluose esančių nuotraukų, adidas sukūrė kedus, kurie ne tik patogūs, ne tik lengvi ir ne tik gerai atrodo gatvėje, tačiau ir tikrai gerai atrodys tavo Instagram profilyje.

Kažkas turbūt nusišypsojo, girdėdamas jog batų kompanija kurdama naujus kedus didelį dėmesį skiria ne kam kitam, tačiau kaip žmonės fotografuoja savo batus. Internetas seniai keičia pasaulį, o socialiniai tinklai kiekvienais metais užima vis didesnę dalį mūsų laiko bei kiekvieną dieną scrollindami telefone įvairias nuotraukas, mes patys juk taip pat nenorime matyti negražių vaizdų? adidas taip pat to nenori ir būtent dėl šios priežasties, brandams nebepakanka galvoti tik apie batų komfortą, kokybę ar gerą išvaizdą vaikščiojant – tai tapo privaloma, tačiau papildomu iššūkiu tampa tai, jog vienu kampu nufotografuotas batas neatrodo taip gerai kaip kitu, o prastesnis vaizdas nuotraukose nevilios ir tavo draugų įsigyti tokius pačius kedus. Todėl brandai naujas prekes kuria taip, kad mums pasidaryti gražią kedų nuotrauką būtų kuo paprasčiau, o su adidas Deerupt susimauti fotografuojant būtų sudėtinga.

Devyniasdešimtųjų viduryje adidas komanda sukūrė išskirtinius bėgimui skirtus kedus. Jie neabejojo jų sėkme, tačiau modeliui niekaip nepavyko rasti tinkamo ir įsimenamo pavadinimo, kas komandai kėlė didelį rūpestį. Sprendimu tapo asmeninė adidas bėgimo komandos patirtis, į kurios kasdieninę rutiną įėjo bėgimas po Herzogenaurach miestelio apylinkes, kuriame broliai Adolf ir Rudolf Dassler‘iai mamos namuose pradėjo gaminti batus bei tai vėliau tapo žinoma kaip adidas kompanija. Šis kelias driekėsi per netoliese esantį nedidelį miestelį Falkendorf‘ą, kurio pavadinimas galiausiai ir tapo įkvėpimu naujajam modeliui. Falkendorf pavadinimą sutarptautinus, 1997 metais gimė bėgimui skirti kedai vardu Falcon Dorf.

Praėjus 21 metams, 2018-aisiais pradėjus hypinti dad-shoes trenduiFalkon Dorf gimė antrą kartą su nedideliais dizaino pakitimais, tačiau su visiškai nauju pavadinimu, kuris labiau asocijuotųsi su nauju reperio vardu nei retro kedais. Falcon Dorf tapo žinomi kaip adidas Yung-1. Šiuo sprendimu adidas lyg sujungė praeitį su dabartimi ir pristatė super fresh atrodančius kedus tinkamu laiku ir tinkamoje vietoje, kurių pavadinimas skamba futuristiškai bei nekelia užuominų su vyresniuoju broliu, tačiau išlikęs tas pats kedo DNR supažindina naująją kartą su kedų istorija, kuri kupina skirtingų stilių bei turtinga savo siluetų gausa, dėl ko kartais ypač stebina, kokie inovatyvūs žmonės kūrė bei vis dar kuria kedų dizainus, kuomet prieš dešimtmečius sukurti modeliai net ir šiais laikais atrodo kaip kurti inovatyvių šiuolaikinių streetwear dizainerių. 

Ne paslaptis, jog daugelis sneaker'ių modelių, kuriuos dabar nešiojame laisvalaikiu, kažkada buvo skirti profesionaliems bėgikams. Juos kuriant, visas dėmesys buvo skiriamas sportininkams, traumų tikimybei mažinti bei siekti geresnių rezultatų. Tai buvo sportbačiai, apie kuriuos sunkiai kas galėjo įsivaizduoti, jog jie kada nors pateks į mados žurnalų puslapius.

Visų sporto kompanijų, gaminančių bėgimo avalynę, istorija prasideda ne nuo ko kito, tačiau nuo technologijų, o svarbiausia technologija yra pade, kuri padeda pėdai jaustis komfortiškiau. Būtent komfortas ir leido išplisti kedams už sportininkų treniruočių bazių, o Pumos istorijoje viena svarbiausių šių technologijų buvo Puma RS (Puma Running System), kuri pirmą kartą bėgimo keduose panaudota dar 1986 metais modeliuose Puma RS-100 bei Puma RS Computer. Šie batai buvo gerokai lenkiantys laiką. Puma RS-100 buvo ypač komfortiškas ir mėgiamas bėgikų modelis, tačiau labiausiai išsiskyrė RS Computer, kurį jau tais laikais buvo galima jungti prie kompiuterio bei bateliai rinko tokią informaciją, kaip bėgimo laikas, nubėgtas atstumas bei sudegintos kalorijos.

Michael Jordan pirmąjį NBA čempiono žiedą iškovojo 1991 metais, kuomet jo vedama Chicago Bulls komanda finale 4:1 įveikė Magic Johnson vedamus Los Angeles Lakers krepšininkus. Michael tapo finalo serijos MVP, o tame pačiame sezone jis rinko 31.5 taškų vidurkį, buvo išrinktas sezono MVP, šeštą kartą dalyvavo visų žvaigždžių rungtynėse, pateko į TOP lygos ir geriausiai besiginančių žaidėjų komandas. Tai buvo vienas geriausių ir įsimintiniausių Michael sezonų, o jis jį žaidė avėdamas šeštuosius Jordan kedus.

Jordan 6, kaip ir ankstesniuosius tris modelius, sukūrė legendinis dizaineris Tinker Hatfield. Kurdamas šį modelį, dizaineris atsižvelgė į krepšininko norą juos kuo lengviau apsiauti. Ieškodamas sprendimų, dizaineris sukūrė gana neįprastą guminį liežuvį su dviem didelėm skylėm, per kurias prakišus pirštus, galima lengvai susitvarkyti batelius ir pasiruošti “skrydžiui” krepšinio aikštelėje. Kitas unikalus elementas padedantis taip pat patogiau apsiauti, Tinker galvoje kilo stebint sportinius automobilius ir konkrečiai gale jų esantį “spoilerį”, kurį uždėjo batelio dalyje prie kulno. Šie du unikalūs elementai tapo Jordan 6 skiriamaisiais bruožais, kurie neleistų jų sumaišyti su niekuo kitu.

Žinai viską apie YeezyOff-White ar Retro Jordan release‘us? Lentynose turi daugybę kedų, o kas vakarą juos nuvalai ir kitą dieną eini tik su švariai nublizgintais batais? Turbūt save vadini sneakerhead‘u ir gali papasakoti istorijas apie mėgiamus kedus? Visa tai labai faina, tačiau dažnai pasitaiko, jog sneakerhead‘ai tampa kaip geri istorijos mokiniai ir pasakoja išmoktas datas bei populiarias istorijas, tačiau nebejaučia pačių kedų ir seka tik hype‘u. Ar tikrai tau patinka visi hype‘inami modeliai, kuriuos like‘ini Facebook ar Instagram? O galbūt jie tau patinka tik todėl, kad jų kaina didžiulė ir daugybė žmonių jų trokšta, tačiau siekdamas sunkiai pasiekiamų, nebepastebi aukso grynuolių?

Jei esi jaunas kedų mylėtojas, tai tau greičiausiai Nike Air Flight 89 nieko nesako. Jie nėra hype‘inami (nors juos nešiojo net Kanye West, bandydamas pristatyti jaunajai kartai). Jie nėra riboto leidimo - taigi ir jų resell kaina nekyla. Jie nėra taip apipinti istorijomis kaip daugelis kitų ikoninių modelių, tačiau jei kedai tau daugiau nei tik resell kaina, tai Flight 89 bent kartą turėtų atsidurti ant tavo pėdų.

Kuomet Nike dizaineris Tinker Hatfield 1991 metais sukūrė Huarache kedus, jų reklaminis šūkis skambėjo garsiai ir pasitikinčiai – „Ar šiandien buvo apkabinta tavo pėda?“. Šis šūkis kilo dėl to, jog dizaineriui wake‘inant ir atkreipus dėmesį į tuo metu avimus batus, kurie priglunda prie kojos, kilo mintis neopreno medžiagą perkelti į tuomet bėgimui skirtus Huarache batus. Neopreno medžiaga ypač gerai prisitaikė prie skirtingų pėdų, leisdama kiekvienam žmogui pajusti geriausias modelio savybes ir taip šie kedai tapo pirmuoju modeliu, kuris prisitaiko prie kojų.

Prabėgus beveik trisdešimt metų, 2019 metais, Nike į pėdos apkabinimą pažvelgė dar tiesmukiau ir pašalino visus raištelius, o vietoje jų įmontavo naujausią savo technologiją – FitAdapt. Dabar tiesiogine to žodžio prasme, apsiavus kedus, jūsų pėda bus apkabinta.

Dad shoes stiliaus kedų atgimimas, prasidėjęs 2017 metų pabaigoje – 2018 metų pradžioje, siejamas su Balenciaga Triple S ir adidas Yeezy Boost 700 pasirodymu. Šie modeliai išties perkėlė madą daugiau nei dvidešimt metų atgal į devyniasdešimtuosius, tačiau ar jų vienų būtų pakakę iš esmės pakeisti požiūrį į kedus, kuomet prieš jiems pasirodant, vyravo minimalistinio ir lygaus dizaino modeliai, tokie kaip Nike Roshe? Tikrai ne! Daugybė brand‘ų pradėjo gaminti masyvius kedus, kurie pradėjo pildyti rinką, tačiau vienas gamintojas tai nuspėjo dar prieš visam tam prasidedant. Ir tai buvo brand‘as, kuris miegojo beveik du dešimtmečius ir daugybė žmonių jį buvo tiesiog pamiršę ir galbūt tik mažuose susibūrimuose paspėliodavo – „Ar atsimeni Grant Hill vardinius kedus? Ar pameni kaip 2 Pac su tais kedais fotografavosi? Koks ten brand’as buvo? Kažkoks lyg ir Fila... O jis dar gyvas?“.

Fila buvo labai populiarus devyniasdešimtaisiais ir prie to daug prisidėjo krepšinis bei hip-hopas, tačiau vėliau brand‘as nebespėjo su laiku ir jo nebesimatė, kol 2014 metais nusprendė prikelti 1996 metais pirmą kartą išleistus Fila Disruptor kedus, o juos inspiravo tai padaryti metais anksčiau (2013) pristatytas adidas ir dizainerio Raf Simons bendras kūrinys - kedai Ozweego

Ar įmanoma aprašyti paveikslą? Ar įmanoma aprašyti skulptūrą? Kaip aprašytumėte Moną Lizą? Ką papasakotumėte apie Dovydo skulptūrą? Kodėl jie tokie populiarūs? Kodėl apie juos žino net žmonės nesidomintys menu?

Menininkų ir meno sričių yra kur kas daugiau nei tik dailininkai ar skulptoriai. Kiekviena sritis, kad ir kokia techniška ji bebūtų turi turėti savų menininkų, nes be jų nebūtų vizijos, nebūtų kūrybos ir nebūtų ateities. Kedai - ne išimtis.

XXI amžiuje, kuomet atrodo tiek daug visko sukurta ir net sukūrus ką nors naujo nebe tiek daug ir stebina, nes po kelių dienų bus pristatyta kas nors dar naujesnio, dar išskirtinesnio ir dar įdomesnio, sunku iškilti naujiems vardams ir kuo nors nustebinti, atkreipti dėmesį į save. Visgi naujų žvaigždžių atsiranda ir tos žvaigždės keičia visą kultūrą. Viena tokių žvaigždžių, kuri be jokios abejonės įrašė save į didžiųjų menininkų metraščius, yra Ilinojaus valstijoje (JAV) užaugęs Virgil Abloh.

Prieš kokius penkis ar dešimt metų daugybė žmonių įsigydami kedus nežinojo, jog jie turi pavadinimus, jog jie kuriami skirtingai ar juose yra skirtingos technologijos. Dažnai buvo pasakomas gamintojo pavadinimas su mintimi, jog iš esmės modeliai nesiskiria ir jie yra vienos kategorijos. Populiarėjant kedų kultūrai ir kedus pradėjus nešioti net tiems žmonėms, kuriems kedai anksčiau buvo atstumianti garderobo detalė, skirta tik sportininkams ar gatvės vaikams, apie kedus atsirado vis daugiau žinių. Juk įdomu žinoti daugiau apie tai, ką įsigijame ir su kuo praleidžiame kiekvieną dieną?

Jaunesni ar sekantys tendencijas žmonės kedų pavadinimus, jų kainas pradėjo greit įsiminti, nes į daugelį modelių pradėta žiūrėti kaip į išskirtinumo ar prabangos simbolį. Kiti į kedus pradėjo žiūrėti netgi kaip į investicinį pirkinį. Sparčiai augant sportinės avalynės populiarumui, anksčiau buvę aukščiausios kategorijos modeliai po truputį užleido vietą naujai atsiradusiems dar aukštesnės kategorijos kedams ir stebint trendinius modelius, kartais tampa įdomu, o kaipgi keičiasi kasdieninių kedų modeliai?

Kilę Naujojoje Anglijoje, Timberland batai tapo viena tų ikoninių detalių, kurios atspindi „Made in the USA“ dvasią. Batai, kurie sukurti darbui atšiauriomis oro sąlygomis, tapo vienais iš Amerikos simbolių skleidžiamų po visą pasaulį.

Skaitant istorijas apie kedus, dažnai randama romantinių istorijų, kaip dizaineriui kilo viena ar kita idėja sukurti tokį ar kitokį modelį. Kaip žiūrint pro langą į lietų kyla vienos idėjos, kaip stebint įvairius pastatus kyla kitos idėjos, o kaip vartant įvairius knygos puslapius dizaineriams kyla dar kitokios idėjos, tačiau Timberland batai visai kas kita. Tai batai sukurti atlikti tam tikrą funkciją ir tik vėliau jie paplito patiems jų kūrėjams niekada neplanuotu mastu po visą pasaulį. Timberland klasikiniai batai yra kurti vyrams, dirbantiems lauke kintančiomis oro sąlygomis, kur dažnai būna drėgna ir šalta. Taigi kodėl šiuos batus perka pasaulinės įžymybės, kodėl juos galima įsigyti madingose alėjose, kuriose šalia prekiaujama ir garsiais dizainerių rūbais bei avalyne? Kas šiuos funkcionalius batus iš miškų perkėlė į didmiesčių gatves?

Kartais norėdami ko nors išskirtinio, ieškome kedų tarp modelių, kurių kaina nebūna tarp pigesnių. Tai natūralu – kuo kaina aukštesnė, tuo mažesnė tikimybė, jog su kuo nors susitikę gatvėje, jausitės keistai avėdami identiškus drabužius ar kedus. Kartais tarp brangesnių modelių ieškome ir aukštesnės kokybės – tikrai dažnai būna, jog brangesnis modelis pagamintas iš geresnių medžiagų ar naujesnių technologijų, tačiau tai irgi nėra taisyklė. Visgi kartais mums ypač malonu pastebėti galbūt ne tokius iš'hyp'intus, ne tokius populiarius ar dar visokius ne tokius, tačiau unikalius kūrinius.

Nike RYZ 365 yra tas modelis, kuris turi visas savybes būti tikrų kedų mylėtojų grobiu. Turbūt bet kuris juos pamatęs, pirmiausiai atkreips dėmesį į storą padą, su kulne esančia lyg tilto konstrukcija, kuri laiko batelio viršų. Ši tilto konstrukcija perkelta ir į batviršį, kurio priekinė dalis panaši į vieną populiariausių Nike modelių Huarache, o šone per kelis sluoksnius atkartojamas pado zigzagas, kuris lyg tilto lynais sujungtas su batelio raišteliais.

Jei nesi tas sneakerhead‘as kuriam bėga nosis, galva karščiuoja, tačiau vistiek spaudi šypseną ir rodai aplinkiniams naujausią savo pirkinį ant kojų, tai vėsesnis oras daugumai žmonių reiškia ir besikeičiančią aprangą bei avalynę. Nors šioje srityje brand'ai sukuria išskirtinių modelių taip pat, tačiau didžiąją rinkos dalį užima klasikinio siluetai batai, o tarpe jų galima atrasti ir Nike Rhyodomo batus.

Nike Rhyodomo yra naujai išleisti batai, tačiau juose galima atrasti visas klasikiniams rudeniniams / žieminiams batams būdingas savybes.

Einant į bažnyčią apsiaunate gražiausius savo kedus, tačiau niekas į jus neatkreipia dėmesio? Visada sukote galvą, kaip patraukti tos pamaldžios močiutės iš trečios eilės dėmesį? Jokių problemų, pagaliau yra sprendimas!

Ar įmanoma ką nors dar labiau nustebinti, nei eiti vandeniu? Brukline įsikūrusi studija MSCHF sukūrė neoficialius Nike Air Max 97 kedus, kuriuose Air Max pagalvėje, vietoje oro, pripildė 60ml šventinto Jordano upės vandens, kedus pavadino „Jesus Shoes“ ir juos palaimino. Ant batų dėžės užrašė ištraukas iš Biblijos, o prie kedų prisegė kryžių bei pažymėjo skyrių pagal Matą, kuriame Jėzus eina vandeniu. Balti su melsvos bei raudonos spalvos motyvais kedai atrodo išties prabangiai ir puikiai atitinkantys sekmadienio šventiškumą, tik galbūt kaina ne visus žavi, kuri siekė $1 425 perkant iš jesus.shoes svetainės ir pas perpardavinėtojus perkopė netgi $10 000 ribą.

Tikėjimas kainuoja.

Šiais laikais, kuomet nauji modeliai išleidžiami kas keletą savaičių, o retro kedai kas savaitę vis įgauna naujas spalvas ar naujus siluetus, nieko nebestebina toks dažnas naujų modelių atsiradimas ir net besidomintiems kedų kultūra, tampa vis sunkiau susekti visas naujienas. Du tūkstantųjų pradžioje taip nebuvo ir kiekvienas naujas modelis susilaukdavo daugybės vertinimų. Tuo metu kaip tik keitėsi sneakerhead‘ų karta iš tos, kuri užaugo su Michael Jordan į tą, kuriems MJ buvo tik karjerą baigęs krepšininkas ir galbūt pervertinamas vyresniosios kartos, nes NBA lygoje jau žibėjo naujosios žvaigždės. Todėl Spizike atsiradimas 2006 metais įplieskė aistras tarp dviejų kartų.

Turbūt niekas nesiginčys, jog aktorius ir režisierius Spike Lee yra glaudžiai susijęs su Jordan kedų populiarinimu. Jo įkūnytas personažas Mars Blackmon iš filmo „She‘s Gotta Have It“, pasirodė Jordan III, IV, V, VI ir IX reklamose, o Jordan XX reklamoje Spike Lee įkūnijo Jordan istoriją pasakojantį išminčių. Iš visų šių modelių ir yra sulipdytas Jordan Spizike hibridas.

Bill Bowerman, vienas iš Nike įkūrėjų, dirbo Oregono koledže bėgimo treneriu ir 1970-ųjų pradžioje ieškojo sprendimo, kaip sukurti bėgimo batelius, kurie būtų tinkami bėgiojimui skirtingais takų paviršiais. Vieną rytą, pusryčiaudamas ir stebėdamas kaip jo žmona Barbara kepa vaflius, pasakė “žinai, jei šį vaflių raštą panaudočiau ant pado, galbūt būtų geresnis bato sukibimas su paviršiumi?”, tuomet atsistojo nuo stalo, nuėjo į savo laboratoriją, pasiėmė kažkokio skysčio iš kurio gaminamas padas ir visa tai supylė į vaflinę. Tai tapo jo “eureka” momentu, kuris užregistruotas JAV patentų biure, numeriu #3,793,750.

Pirmieji Waffle Trainer rinkoje pasirodė 1973 metais ir greit sužavėjo daugybę bėgikų. Iki to laiko, visa sportinė avalynė buvo gaminama plonu ir lygiu padu, tačiau Waffle Trainer nebuvo tik pado raštas, tačiau tai taip pat pakeitė patį požiūrį, jog smūgius gali absorbuoti tik puta esanti tarp pado ir batviršio, bet tai gali daryti ir pats padas. Pade esantys kvadratėliai viršuje turi nedidelius burbuliukus, kurie skirti tam, kad papildomai pagerintų sukibimą. Kadangi kedų paliekami įspaudai žemėje turėjo panašumų su ne per seniausiai mėnulyje nusileidusiais ir ten palikusiais pėdų įspaudus Apollo 11 misijos astronautais, tad Waffle Trainer įgavo Moon Shoes pravardę.

Kas kedus padaro sėkmingais? Kas žmones priverčia dėl jų atverti pinigines? Kodėl apie kai kuriuos modelius galime šnekėti ir praėjus dešimtmečiams po jų sukūrimo ir kodėl kai kurie modeliai pamirštami tik jiems pasirodžius? Turbūt neįmanoma į tai atsakyti ir vienos sėkmės formulės negali būti, tačiau jei būtų rengiama kedų konferencija, kurioje apie savo patirtį tampant legenda galėtų prabilti kedai, tai adidas Ultra Boost modelis būtų pagrindiniu konferencijos pranešėju bei į jo pasakojimus nespjautų ir laiko patvirtintos ikonos. adidas Ultra Boost viena ryškiausių XXI amžiaus žvaigždžių.

Iš technologinės pusės žiūrint, Ultra Boost keduose nebuvo panaudota nieko naujo. Visos technologijos jau buvo naudojamos anksčiau kituose modeliuose, todėl būtent šis faktas ir sukelia daugiausiai klausimų – kaip Ultra Boost tapo vienais geidžiamiausių?

Nors Nike Daybreak buvo pristatyti 1979 metais, tačiau jų istoriją norėtųsi pradėti nuo 1967 metų. Turbūt daugelis yra matę nuotrauką, kuomet Kathrine Switzerbėgančią Bostono maratoną, grubiai bando sustabdyti teisėjas. Maratono bėgimas buvo laikomas tik vyrišku užsiėmimu, kuriame nėra vietos moterims. Visgi tą dieną bėgikę apgynė jos treneris ir vaikinas, dėl ko ji turėjo galimybę tapti pirmąja moterimi, įveikusia Bostono maratoną ir įrodė, jog ir moterys gali bėgti tolimas distancijas. Praėjus penkiems metams po šio įvykio, moterims oficialiai buvo leista dalyvauti šiame bėgime, o dar vėliau, tik 1984 metais, moterų maratonas buvo įtrauktas į Olimpinę programą. Pirmąja Olimpine čempione tapo Joan Benoit Samuelson, kuri šiam istoriniam pasirodymui pasirinko ne ką kitą, tačiau Nike Daybreak bėgimo batelius.

Daybreak batviršiui buvo naudojamas nailonas, o verstos odos detalės sustiprino batelio priekinę dalį, kulną ir vietą apie raištelius. Tai buvo bėgimo batai kurie kurti tam, kad atletas galėtų kuo greičiau ir patogiau bėgti ir tai darė daugybė sportininkų visame pasaulyje. Ryškus ir didelis Swoosh'as batelio šone šmėžavo ne viename maratone. Visgi kad ir koks inovatyvus tiems laikams buvo šių batelių batviršis, sportininkus žavėjo Bill Bowerman sukurtas padas.

Japonijos aukštosios mados brandas sacai, kurį 1999 metais įkūrė Chitose Abe, jau anksčiau pasižymėjo savo išskirtiniais kūrybiniais sprendimais ne tik savo kuriamose kolekcijose, tačiau ir collab’uose su kitais brandais, tokiais kaip Beats by Dre ar The North Face, o 2018 metais vykusiame sacai SS19 naujosios kolekcijos pristatyme Paryžiuje, ant modelių kojų buvo galima išvysti ir naująjį bendrą kūrinį su Nike kompanija. Chitose Abe, siekdama sukurti kažką netikėto, savo kūrinyje norėjo perteikti dvi idėjas – stabilumą ir išdavystę.

Kolekcijoje buvo pristatyti du modeliai – sacai x Nike Blazer Mid, kurio pagrindu tapo vieni pirmųjų Nike sukurtų kedų Blazer‘iai ir sacai x Nike LDWaffle, kurie sukurti sujungus du modelius – Daybreak ir Waffle Runner. „Išdavystės“ idėją šiuose kūriniuose atspindi tai, jog viskas panaudota du kartus – du liežuvėliai, du raišteliai, du Swoosh'ai, du padai, o „stabilumas“ atsispindi spalvose, kurios panaudotos įkvėptos retro modelių.

Devyniasdešimtųjų era alsuojantys Nike Air Heights kedai puikiai apibūdina dad-shoes stiliaus batus ir tai vieni iš tų modelių, kuriuos pavadinus sportbačiais neprašausi pro šalį. Sportbačiai, kurie tinka einant ir į sporto salę, ir į parduotuvę, ir į mokyklą, ir pas kaimyną, o jei po visų vaikščiojimų pavyks gražiai nuvalyti nešvarumus, tai nepadarys gėdos ir išėjus į miestą, kol chunky kedai ant bangos.

Taigi kuo šis modelis išskirtinis ir kodėl jį turėčiau įsigyti? Pirmasis ir turbūt svarbiausias kriterijus yra kaina. Karaliaujantis retro kedų trendas, net ir nesekantiems mados žmonėms, suteikė galimybę susikurti išskirtinį ir mados viršelio vertą įvaizdį neišleidžiant didelės sumos pinigų. Antrasis kriterijus tai panaudotos medžiagos. Juk žinote kaip jūsų tėvams svarbu pirkti odinius kedus? Oda ir dad-shoes stilius tai lyg du sinonimai ir šiuose keduose odos yra daug, kuri po savimi slepia pėdai leidžiantį kvėpuoti tinklelį. Trečiasis kriterijus tai technologijos. Nors batelių kaina neturėtų labai kandžiotis, tačiau ir juose yra panaudota viena pagrindinių Nike amortizacinių technologijų – oro pagalvė kulne, kuri leis sumažinti pėdai tenkančias apkrovas.

Nike ir oras yra lyg du neatsiejami sinonimai. Ši istorija prasidėjo dar 1978 metais, kuomet Nike pristatė pirmuosius Tailwind‘us su pade esančiu oru. Oras tuomet buvo paslėptas, jo niekas nematė, kol praėjus devyniems metams Nike jį atvėrė, sukūrę pirmuosius Air Max‘us. Nuo to laiko Nike siekė, kad oro būtų kuo daugiau, kad galėtume vaikščioti oru ir oro pagalvė kiekvienais metais didėjo. Didėjo, didėja ir didės, tačiau tuo pačiu Nike atrado ir naują požiūrį – kaip maksimaliai išnaudoti orą.

Air Max pagalvė yra lyg čiužinys, kuris suteikia minkštumo. VaporMax pagalvė yra lyg variklis sukurtas iš oro. Kad sukurtų šį variklį, Nike kompanija naudojo pėdos spaudimo žemėlapius ir tokiu būdu galėjo tiksliai nustatyti kiek oro ir kuriose vietose reikia. Taigi padas tapo nebe vientisas, kaip įprastai Air Max pagalvėse, tačiau sudarytas iš atskirų pagalvėlių ir kuomet dedamas žingsnis, kiekviena jų plečiasi didėjant slėgiui, o pėdą pakeliant, jos grįžta į pradinę padėtį atiduodamos energiją atgal. Tokiu būdu sukuriamas ėjimo oru pojūtis, o permatoma oro pagalvė sukuria įvaizdį, jog einate neliesdami žemės.

Dažnai pardavėjai jums sako, jog geriausia įsigyti tokius sportinius batelius, kurie atitinka jūsų poreikius. Jei juos perkate bėgimui – rinkitės bėgimo batelius, jei juos perkate krepšiniui – rinkitės krepšinio batelius, o jei perkate laisvalaikiui – rinkitės laisvalaikio kedus ir tik tuomet pajausite malonumą juos nešiojant. Visgi jei kedai jums daugiau nei tik eilinis apavas ir juos galite apsiauti ne tik eidami sportuoti, bet ir į verslo susitikimą, pasimatymą, šliūbą ar bet kuria kita proga, pardavėjų patarimus praleisite negirdomis ir laikydami rankose patinkančius bėgimo, krepšinio ar kitam sportui sukurtus kedus, mintyse galvosite: “Fuck patarimus, aš rinksiuosi tai, kas man gražu ir tebūnie jie nebus tokie pralaidūs orui, nebus tokie komfortiški laisvalaikio nešiojimui ar dar velniai žino kas bus, bet aš jų noriu ir juos turėsiu.”

Birželio mėnesį Kanye West dukra North West, buvo pastebėta su išskirtinu apavu, o šią savaitę buvo paskelbta, jog šie Yeezy batai pasirodys prekyboje 2020 metais. Kol kas apie juos detalesnės informacijos dar nėra, tik tiek, jog jie kol kas pristatyti tik baltos spalvos versijos bei batai pagaminti iš vientiso putų sluoksnio su skylėmis paviršiuje, dėl geresnio oro prailaidumo. Taip pat pranešama, jog jų kaina neturėtų būti aukšta bei įperkama daugeliui.

Nike įkūrėjo Phil Knight memuaruose „Shoe Dog“, prisimenama ir Nike pavadinimo atsiradimo istorija. Kuomet Onitsuka Tiger (dabar asics) nutraukė bėgimo batelių tiekimo sutartį tuometinei Blue Ribbon SportsPhil Knight ir Bill Bowerman galėjo viską pabaigti arba sukurti kažką savo. Jie pasirinko antrąjį kelią ir taip atsirado tai, ką šiuo metu mes žinome Nike vardu. Visgi kas yra galvojęs pavadinimą, tikrai žino, kiek variantų tenka atmesti, kol lieka tas vienintelis. Su Nike nebuvo kitaip. Finišo tiesiojoje buvo likę trys pavadinimai – NikeFalcon ir Dimension Six. Nors buvo pasirinktas Nike vardas, tačiau Phil Knight buvo už Dimension Six pavadinimą, todėl 2019 metais Nike išleido seriją, pagerbiančią šį jo norą bei ją pavadino D/MS/X – DimSix arba dar kitaip Dimension Six.

Nike React Presto pavadinimas nepalieka vietos spėlionėms ar interpretacijoms. Šiam modeliui sukurti panaudoti ikoniniai Presto kedai, o padas pakeistas naująja Nike technologija – React.

Nike Air Presto kedus sukūrė legendinio Nike dizainerio Tinker Hatfield brolis Tobie Hatfield ir šis kūrimo procesas užtruko net keturis metus. Viskas prasidėjo nuo naujų Nike batelių bandymų 1996 metais, kuomet Tobie juos apsiavęs nepajautė jokio malonumo – kedų šonai atvėpo, o batelis neprisitaikė prie jo pėdos. Taigi Tobie rado problemą, kurią trūks plyš panoro išspręsti, nors jo brolis Tinker, tą pačią problemą sprendė sukurdamas Huarache modelį. Visgi Huarache Tobie taip pat neatrodė idealus pasirinkimas. Jis neabejojo, jog gali padaryti geriau.

Nike ir oras yra lyg du neatsiejami sinonimai. Ši istorija prasidėjo dar 1978 metais, kuomet Nike pristatė pirmuosius Tailwind‘us su pade esančiu oru. Oras tuomet buvo paslėptas, jo niekas nematė, kol praėjus devyniems metams Nike jį atvėrė, sukūrę pirmuosius Air Max‘us. Nuo to laiko Nike siekė, kad oro būtų kuo daugiau, kad galėtume vaikščioti oru ir oro pagalvė kiekvienais metais didėjo. Didėjo, didėja ir didės, tačiau tuo pačiu Nike atrado ir naują požiūrį – kaip maksimaliai išnaudoti orą.

Air Max pagalvė yra lyg čiužinys, kuris suteikia minkštumo. VaporMax pagalvė yra lyg variklis sukurtas iš oro. Kad sukurtų šį variklį, Nike kompanija naudojo pėdos spaudimo žemėlapius ir tokiu būdu galėjo tiksliai nustatyti kiek oro ir kuriose vietose reikia. Taigi padas tapo nebe vientisas, kaip įprastai Air Max pagalvėse, tačiau sudarytas iš atskirų pagalvėlių ir kuomet dedamas žingsnis, kiekviena jų plečiasi didėjant slėgiui, o pėdą pakeliant, jos grįžta į pradinę padėtį atiduodamos energiją atgal. Tokiu būdu sukuriamas ėjimo oru pojūtis, o permatoma oro pagalvė sukuria įvaizdį, jog einate neliesdami žemės.

Istorija. Ji yra svarbiausia. Tik istorija sukuria legendas.

Kuomet išleidžiamas naujas modelis, mes apie jį norime surinkti visus faktus kaip jis buvo kuriamas, kas buvo dizainerio įkvėpimas, kokios technologijos panaudotos bei apsiavę norime juos “pajausti”. Visgi kuomet tai ką tik išleistas modelis, jis turi žavaus “kūdikio” sindromą ir net jei matomi kažkokie trūkumai, jie tampa kažkiek ignoruojami, nes gal tai tik asmeninė nuomonė, nes galbūt kitiems tai bus ne trūkumas, o kaip tik privalumas. Tad jie neturi daugumos įvertinimo ir lentynose kartais stovi išdidūs, blizgantys, su į juos nukreiptomis šviesomis bei jiems sukurtomis reklaminėmis kompanijomis. Tarsi spindintys Hummer automobiliai, važinėjantys miesto gatvėmis ir niekada nenusukantys nuo kelio.

kix art kedų galerijoje vyko 12PM by Botko rudens kolekcijos rūbų fotosesija. Kūrėja prie moteriškų suknelių, paltų ir sijonų priderino moteriškus Nike kedus, su kuriais modeliai atrodė išties ĮSPŪDINGAI!

Jei norėtumėte ir jūs pas mus galerijoje surengti savo fotosesiją, renginį ar vakarėlį - susisiekite telefonu +370 695 37882 arba el. laišku info@kixart.lt ir pasistengsime padaryti viską, jog jūsų renginys būtų išskirtinis.

Nuotraukos Saulius Ke Photography
Rūbai: 12PM by Botko
Modeliai: Laima Janusevičiutė, Miglė Teresė, Justina Krasauskaitė, Gabija Dembinskytė


Kartais pamatai ant praeivio kojų naujus kedus ir iškart norisi sustabdyti bei paklausti „Ei, koks tai modelis!? Kur juos galima įsigyti?“ – tai yra emocija, kurios siekia kiekvienas dizaineris kurdamas naują siluetą. Žinoma, tai yra labai individualu ir kas vienam sukelia norą tai turėti, kitą galbūt kaip tik atstumia, tačiau tai taip pat emocija, o žiūrint į Nike React Element 55, neabejotinai jo išvaizda nepaliks abejingų.

Daugybė Nike klasikinių modelių buvo sukurti siekiant tikslo, kad judėjimas būtų kiek įmanoma komfortiškesnis, o kuriant React Element 55 didžiausias dėmesys būtent ir buvo skirtas veikliems žmonėms, kuriuos Nike įvardija kaip kiekvienos dienos atletais, tad modelio siluetas gana sportiškas, tačiau taip pat nesunkiai derinamas prie įvairių laisvalaikio rūbų.

Chunky stiliaus kedų dinastija tęsiasi besibaigiant 2019 metų vasarai ir antrus metus iš eilės jiems karaliaujant perkamiausių kedų viršūnėse, išgirdus jog dar vienas naujas modelis bus šio stiliaus, kartais atrodo jog viskas apie juos jau papasakota ir lyg gamintojai spaudžia paskutinį lašą, vis prikeldami dar kokį nors seniai pamirštą retro modelį. Tad pirmą kartą išgirdus apie Nike ZoomX Vista Grind nebuvo didelių ovacijų, tačiau išvydus pirmąsias nuotraukas, o vėliau paėmus juos į rankas... Viskas apsivertė aukštyn kojom – dad shoes stiliaus kedai atgijo dar vieną kartą!

Tai visiškai naujas požiūris į chunky stiliaus kedus, įkvėptas prancūzų fotografo Laurent Kronental darbų, siekiant sukurti modelį, kuris būtų maištaujantis, tačiau tuo pačiu rafinuotas, sujungiantis modernumą su autentika ir tinkantis aukštajai madai bei kasdieniniam nešiojimui.

Praėjusią savaitę pas mus parduotuvėje apsilankė klientė ir uždavė klausimą – „tai kada visgi buvo sukurti pirmieji kedai?“. Nors klausimas lyg ir akivaizdus bei turėtume žinoti aiškų atsakymą, tačiau taip nebuvo ir išėjus klientei tarp mūsų užvirė diskusija ieškant atsakymo. Tad kas tie kedai ir kada jie atsirado?

Turbūt svarbiausias klausimas atsakant į pagrindinį klausimą būtų kas išvis yra kedai? Taip į šį klausimą atsako Valstybinė lietuvių kalbos komisija: „Kedai (angl. keds), tekstiliniu viršumi ir guminiais padais nebrangūs pusbačiai ir batai, atsiradę pirmiausia kaip vaikiški JAV XIX a. pab. (angl. kid – vaikas) (žr. „Aiškinamasis aprangos terminų žodynas“, Kaunas, 2014, p. 186).“ Keistas aiškinimas, dėl ko būtų galima ginčytis, tačiau visgi tai istoriškai pagrįstas apibūdinimas.

1988 metais, kino filmų režisierius Robert Zemeckis, ieškojo įkvėpimo ir idėjų filmui „Atgal į ateitį II“, kuriame jis nukelia žiūrovus beveik trisdešimt metų į priekį, į 2015 metus. Skraidantys automobiliai, hologramos ir daugybė kitų ateities vaizdinių buvo Robert galvoje, tačiau to buvo negana. Reikėjo daugiau detalių, o viena jų – kuo pagrindinis veikėjas Marty McFly bus apsiavęs? Šioje srityje daugiausiai galėjo padėti inovatyvusis Nike dizaineris Tinker Hatfield kartu su jaunu padėjėju Mark Parker.

Kuomet filmo žiūrovai ar avalynės pirkėjai mato galutinį gaminį, dažniausiai viskas atrodo taip natūralu ir dažnai net nesusimąsto kiek daug reikia pereiti kūriniui, kad jis įgautų galutinį vaizdą. Juk filme galėjo visai nebūti išskirtinių kedų, o galbūt jie galėjo būti visai kitokie ir kaip viena pirmųjų idėjų buvo skraidantys batai. Visgi Tinker ši idėja pasirodė lyg iš komiksų ir nusprendė sukurti ką nors realistiškesnio. „O jei sukurtume kedus, kurie tampa gyvi, kuomet jais apsiaunama? Jei savo gyvybę jie parodytų užsidegusiomis lemputėmis ir jie patys prisitaikytų prie pėdos? Ar nebūtų nuostabu, jei batai galėtų tai padaryti?“.

Ikoniniai modeliai iš kitų išsiskiria netik dizaino elementais ir netik dėl panaudotų technologijų ar medžiagų jie išlieka populiarūs daugybę metų. Ikonos savyje turi daug daugiau nei tik tai. Jie turi istoriją. Jie turi dvasią. Jie tampa tais, kurie lyg išmintingi seneliai pabaigė savo kovą dėl išlikimo prieš daugybę metų ir dabar gulėdami prie baseino mėgaujasi šlovės spinduliais. Jiems jau nieko nereikia įrodinėti, jie jau užsitarnavo savo puslapį istorijoje bei turi pirkėjų rodomą meilę.

Tačiau nors karalius dar gyvas, bet kam perduoti karūną jis ruošiasi iš anksto ir į ją pretenduoja ikonos pagrindu kuriami nauji modeliai. Ne išimtis ir istoriniai krepšinio kedai Nike Vandal, kurie buvo sukurti dar 1984 metais. Atmintyje jie išlikę kaip grubūs tų laikų batai, kurie nešiojami netvarkingai, o po krepšinio varžybų metami kur papuola į kampą, kad išsivėdintų iki kitų varžybų. Šios įvaizdžio detalės Vandal‘ų charakterį grūdino kiekvieną dieną kol jie tapo rūsčia legenda, kuri 2019 metais sulaukė šviesios, spindinčios ir stilingos anūkės pavadinimu Nike Vandalised.

Kuomet Marty McFly filme “Atgal į ateitį II” persikėlė laiku iš 1985 spalio 26 dienos į 2015-uosius metus ir apsiavė savaime užsiveržiančius batelius, lyg įpareigojo avalynės gamintojus, kad 2015 metais vaikščiosime su visiškai kitokiais kedais. Laikas bėgo ir daugeliu atveju atrodė, kad viskas, kas susiję su sportine avalyne jau sukurta. Keitėsi technologijos, naudojamos medžiagos, tačiau pats principas išliko tas pats – pėda kišama į batelį ir kad jis maksimaliai prisitaikytų prie pėdos, suvarstomas raišteliais. 

Batelių varstymas daugeliui žmonių lyg ir nesukelia jokio diskomforto, todėl galbūt artėjant lemtingai datai, kuomet “Back To The Future Part II” parodė tuo metu įsivaizduotą ateitį, mados ratas kaip tik sukosi ratu atgal ir vis populiaresni buvo retro serijos kedai. Taip lyg sakėme, jog jei nesame ateity, tai mes grįžtame atgal į praeitį ir džiaugiamės aštuoniasdešimtųjų - devyniasdešimtųjų kedais.

Mums kedai tai ne tik prekė kurią parduodame. Mes su jais užaugome, jie visada buvo kartu, todėl ir ši galerija įkurta tam, jog į kedus pažiūrėtume kitaip. Ne tik kaip į apavą, tačiau kaip į kūrinius. Meno kūrinius, kuriuos kurdami dizaineriai praleido daugybę valandų ieškodami sprendimų kaip sukurti ikonas nepavaldžias laikui bei leistų jaustis išskirtiniais kiekviename žingsnyje.

Kviečiame aplankyti naująją kedų galeriją (parduotuvę) kix art Kaune, adresu Pilies g. 1 (įėjimas iš Valančiau gatvės).

Jerry Lorenzo pirmą kartą pamatė Nike Air Raid kedus, kuomet dar mokėsi mokykloje ir juos apsiavęs į klasę atėjo bendramokslis. Juodos ir pilkos spalvų derinio kedai iškart atkreipė Jerry dėmesį ir tai buvo pirmieji kedai, ant kurių nesipuikavo Jumpman logo, bet prie kurių jis prisirišo emociškai ir tas prisiminimas neišblėso iki šių dienų.

“Kuomet klasioką pamačiau su Nike Air Raid kedais, niekas man nesakė, kad aš turėčiau juos mėgti ar nemėgti, niekas nesakė, kad jie yra trendiniai ar eiliniai kedai. Bet jie mane pavergė. Tai buvo dizainas, spalvos, pojūtis. Tai buvo nuoširdus jausmas “Oh my God, what is this?”. Prisimenu šią emociją ir ja vedinas, norėjau sukurti naują modelį.”

Nors Nike Air Max Limited (LTD) nėra hibridinis modelis, o kuriantis savo istoriją kaip atskiras Air Max serijos siluetas, visgi 2002 metais sukurti bėgimo bateliai savyje turi aiškiai išreikštus vyresnių brolių, tokių kaip Air Max 93 ir Air Max 90, detales.

Pirmiausiai į akis krenta didelis oro burbulas kulne, kuris pasiskolintas iš 1993 metais sukurto Air Max 93 modelio, o bato kontūruose galima įžiūrėti daugybę ikoninių Air Max 90 detalių. Dėl šių panašumų, kurie lyg apjungia ankstesnių modelių išskirtinumus, visai nenuostabu, jog Air Max LTD pamėgo daugybė žmonių visame pasaulyje ir šį paplitimą patvirtina vienas keistas, tačiau įdomus faktas, jog pagal skirtingus šaltinius, šie bateliai dalijasi 1-3 vietas pagal dažniausiai randamus batų pado antspaudus nusikaltimo vietose, kurie buvo įvykdyti Jungtinėje Karalystėje. Tad jei ieškote patogumo, reikėtų nepabijoti ir pasitikėti blogiukų pasirinkimu dėl šių kedų – juk bėgant nuo teisingumo reikalingi ypač patogūs kedai, o Air Max LTD karaliauja jų pasirinkimų viršūnėje.

Jerry Lorenzo po Nike vardu pristatęs dvi versijas Nike Air Fear Of God 1 kedų bei išleidęs Nike Air Fear Of God Raid batelius pristatė ir trečiąjį savo kūrinį, kuriuo lyg apjungė ankstesniuosius modelius bei labiau pritaikė kasdieniniam nešiojimui. Taip gimė mokasinai Nike Air Fear Of God Moc

Padą panaudojo tokį patį kaip ir ankstesniuose modeliuose, kuriame didžiausias dėmesys krenta į dvigubą suspausto oro pagalvę, o batviršį lyg išlaisvino nuo egzoskeleto ir pristatė minimalistinio dizaino versiją su dirželiu, kuris įtvirtina pėdą batelyje. Ir nors iš pirmo žvilgsnio kedas vientisas ir be didesnių detalių, tačiau priekyje esančios siūlės, jau minėtas dirželis, šone esantis sujungimas susegamas saga palengvinantis batelio apsiavimą bei gale išlindęs raištelis ir šį kasdieninį modelį paverčia išskirtiniu kūriniu, į kurį Jerry Lorenzo įdėjo visas savo idėjas, kad batelis gatvėje įsimintų kiekvienam sutiktam praeiviui.

2011 metais Jerry Lorenzo pirmą kartą apsilankė Nike būstinėje. Tuo metu jis atstovavo beisbolo žvaigždę Matt Kemp ir tikėjosi, jog galės sukurti jam skirtus vardinius kedus po Nike vardu. Tuo metu tai neįvyko, tačiau toliau nenustojo svajoti, jog vienaip ar kitaip jam pavyks sukurti kedus, ant kurių puikuosis Swooshas.

Per tą laiką jis įkūrė savo brandą „Fear Of God“, kūrė collabus su kitais sportinės avalynės gigantais, kol 2018 metais svajonė dirbti su Nike pagaliau tapo reali ir praėjus septyniems metams, per šeštosios „Fear Of God“ kolekcijos pristatymą, kuriame filmavosi ir kino žvaigždė Jared LetoJerry Lorenzo išlipo iš sunkvežimio su ne kieno nors kito, tačiau su savo vardiniais kedais Nike Air Fear Of God 1. Sunku net įsivaizduoti kokias ypatingas emocijas tai kėlė pačiam dizaineriui bei visa tai jis stengėsi perteikti batelyje.

Nuo šių metų pradžios, Kanye West sekmadieniais rengia išskirtinius pasirodymus, kuriuose grojama gospelo muzika maišyta su R&B. Tai gana slapti susibūrimai, apie kuriuos sužino tik kviestiniai svečiai, bet iš tų video, kurie paplitę internete atrodo, kad Kanye jais tiesiog mėgaujasi ir juose jis gali būti savimi be žurnalistų apsupties. Šie pasirodymai patį Kanye taip užvedė, jog liepos viduryje jis patentavo naują brandą, pavadinimu “Sunday Service” su kuriuo jis planuoja gaminti įvairius rūbus, aksesuarus bei žinoma batus. Be galo įdomu ką Kanye sugalvos su šiuo pavadinimu.

Treniruotėms skirta avalynė dažniausiai pasižymi funkcionalumu ir patvarumu, tačiau labai retais atvejais įdomiais dizaino sprendimais, kurie viliotų batelius nešioti ne tik sporto salėje, tačiau ir už jos ribų. Geriausiai tai patvirtina retro modelių perleidimais, kuomet profesionaliems sportininkams sukurti kedai, praėjus kuriam laikui, atsiduria laisvalaikio batelių lentynose. Visos didžiausios sporto šakos turi savo ikonas, tačiau treniruočių segmente kol kas žiba tik kelios žvaigždutės. Galbūt prie jų prisijungs nauja žvaigždė pavadinimu Nike Air Max Alpha Savage?

Dizaineris batelių įkvėpimo ieškojo žmogaus kūno raumenyne. Būtent dėl to jo forma primena atleto ištreniruotą kūną su giliais rėžiais ir ryškiomis detalėmis. Patyrusios akys taip pat pastebės ir kitą dizainerio įkvėpimo šaltinį – devyniasdešimtųjų Air Max serijos modelių DNR gana ryškiai parodo dizainerio pagarbą retro kedams. Nors batelis turi ypač daug detalių, bet turbūt pagrindinis akcentas, kodėl jie tokie išskirtiniai, krenta į liežuvį. Jis ypač aukštas ir sukuria modeliui išskirtinio žavesio.

Kaip jūs įsivaizduojate sneakerhead‘ą? Turbūt būtų sunku jį apibūdinti keliais žodžiais, visgi tai skirtingi žmonės ir dėl skirtingų priežasčių tokiais tampa, bet turbūt niekas neabejotų, jog vienas skiriamųjų bruožų būtų tas, jog jis visą laiką nešioja kedus. Daugeliu atveju tai būtų tiksliai apibūdinanti detalė, bet kaip ir visur, būna išimčių. Šį mėnesį vienu didžiausiu sneakerheadu tapo Kanados investuotojas Miles Spencer Nadal, kuris kaip pats sako, kedais žavėjosi jau seniai, bet kolekcionieriumi tapo liepos pradžioje aukcione įsigijęs 99 poras rečiausių kedų už $850 000. Įspūdinga suma! O kolekcijoje galima rasti tokius modelius kaip Nike MagJordan 4 Cactus Jack, įvairius Yeezy ir daugelį kitų, tačiau tos 99 poros atrodė keistai ir lyg kažko trūktų. Kažko vieno ypač įspūdingo. 

Taip nutiko vakar per Sotheby‘s aukcioną, kuriame buvo galimybė įsigyti pirmuosius Nike kedus Waffle Racing Flat „Moon Shoes“, kuriuos 1972 metais sukūrė Bill Bowerman ir jam prižiūrint, rankomis juos pagamino trečiasis Nike darbuotojas Geoff Hollister. Bateliuose panaudotas žymusis padas, kurį Bill sukūrė „iškepdamas blyninėje“. Tokių batelių iš viso buvo pagaminta vos dvylika porų ir tai vienintelė žinoma pora, kuri nebuvo avėta. Už šiuos istorinius batelius, naujai iškeptas sneakerheadas sumokėjo net $437 500. Tai tapo brangiausiai kada nors parduoti kedai istorijoje, gerokai pralenkę anksčiau brangiausius buvusius Michael Jordan avėtus ir pasirašytus Converse kedus, kuriuos jis avėjo 1984 metais Olimpiados finalinėse rungtynėse, už kuriuos 2017 metais buvo sumokėta $190 373.

Vieni svarbiausių dizainerių Nike istorijoje, Tinker Hatfield ir Bruce Kilgore, 1991 metais suvienijo jėgas ir sukūrė vienus ikoniškiausių modelių - Air Max 180. Jie tapo pirmaisiais Air Max serijos kedais, kuriuose oro pagalvė beveik lietė žemę, tačiau nors tai buvo technologiškai labai pažangus sprendimas ir istorijoje jie paliko ryškią žymę, visgi tuo metu bateliai nesulaukė didelio susidomėjimo dėl pernelyg „dad-like“ išvaizdos. Jie neatrodė futuristiniai. 

2019 metais, kuomet hypina „dad shoes“ stiliaus kedai, Nike nusprendė, jog nėra tinkamesnio meto sugrąžinti batelius iš praeities, kurie net 90’aisiais buvo atstumti dėl pernelyg tėvukiško stiliaus. Nike negrąžino Air Max 180 modelio, bet sukūrė naują, panaudodami šio modelio geriausias savybes ir pritaikė šiems laikams. Padidėjo oro pagalvė, sumažėjo Swoosh ant šono, pasikeitė paviršius, tačiau dvasia išliko ta pati ir laikant naujuosius Air Max 200 gali jausti batelio fresh stilių ir aerodinaminį paviršių, kurį dengia net keli sluoksniai odos ir lyg visomis išgalėmis stengiasi išlaikyti vienoje formoje viduje tūnantį greitį.

2013 metais Kanye West paskelbė apie savo sprendimą palikti Nike ir pereiti pas jų didžiausius konkurentus adidas. Tai sukėlė dideles apkalbas ir daugybė žmonių visame pasaulyje tai laikė kaip egoistiško, pasipūtusio ir save gerokai pervertinančio asmens eros pabaigą.

Niekas neabejojo, jog Kanye tikrai dar kažką sukurs, tačiau tai niekaip negalės būti kažkas pritrenkiančio ir panašaus į tai, ką jis kūrė po Nike ženklu. Iš Kanye beveik du metus buvo tyla, o pasirodžius pirmosioms prastos kokybės nuotraukoms Yeezy 750 batų, visiems pirma mintis buvo WTFKanye sukūrė kažkokią nesąmonę. 

Tai tikrai buvo neįprasti batai, o jų pristatymas kolekcijoje "Yeezy Season 1" 2015 metais per New York mados savaitę sukėlė tikrą audrą. Tai nebebuvo tik batai, tai buvo visas stilius ir tai buvo aukštoji mada.

Kodėl 2017 metais prisikėlė dad shoes stiliaus kedai? Kodėl daugybė žmonių visame pasaulyje jau kelis metus nesiskiria su masyviais snykeriais? Kodėl tobulėjant technologijoms, daugybė gamintojų atsigręžė į 90‘-uosius? Kas viso to kaltininkas?

Mada turi savybę keistis ratais vis prikeldama tai, kas atrodo seniai pamiršta. Taip nutiko ir su kedais. Po eros, kuomet populiariausi bateliai buvo minimalistinio dizaino, atėjo laikas pasikeisti. Daugybei žmonių pabodo tai kas buvo parduotuvių lentynose ir jie pradėjo ieškoti ko nors naujo. Kanye West tai pajautė ir 2017 metų rugpjūtį, visiškai netikėtai gerbėjams, pristatė naują Yeezy modelį – adidas Yeezy Boost 700.

Dad shoes, ugly shoes, monster shoes. Vieniems tai džiaugsmas akims, o kiti negali jų pakęsti. Kad ir kaip būtų, šio stiliaus avalynė abejingų nepalieka ir vieni iš kaltininkų yra Balenciaga Triple S.

2017 metais, sausio mėnesį, Balenciaga pristatė vyrų žiemos kolekciją, kurios metu pirmą kartą buvo galima išvysti tai, kas pakeitė ne tik aukštosios mados pasaulį, tačiau ir visos kedų industrijos vaizdą. Balenciaga Triple S pasirodė įvairių spalvų bei po pasirodymo sulaukė pačių įvairiausių komentarų, o ir kitaip būti negalėjo. Dizaineriai Demma Gvasalia ir David Tourniaire-Beauciel sukūrė modelį, kuris nuo pirmosios akimirkos tapo pasmerktas būti ikona. Tikrąja ikona, kuri atpažįstama bet kurioje aplinkoje, bet kokių spalvų ir prie bet kokio apsirengimo. 

1987 metais Nike pirmą kartą keduose panaudojo Air Max pagalvę, kuri tuo metu buvo revoliucinė ir kėlė nuostabą daugeliui žmonių. Vieni juokais, o kiti rimtai klausinėjo – „negi dabar vaikščiosime ant oro?“ Nike link šio tikslo artėjo kiekvienais metais. Kiekvienais metais oro pagalvė didėjo, plėtėsi, kol 1997 metais pagamino pirmuosius kedus su oro pagalve esančia per visą padą. Tuo metu atrodė, jog siekti daugiau nėra ko ir lubos pasiektos – mes turime galimybę vaikščioti oru! Visgi Nike nesustojo ir toliau stebino savo išradingumu, kol 2019 metais pristatė pačią didžiausią oro pagalvę. Dabar tikrai galime sakyti, jog turime galimybę pajausti visus oro amortizacijos teikiamus malonumus. Oras ir Nike tapo tikrais sinonimais.

Feet You Wear technologija sukurta išradėjo Frampton Ellis, kurios tikslas sukurti padą, kad sumažintų traumų tikimybę atkartojant kuo natūralesnius pėdos judesius. Jis sukūrė išskirtinės išvaizdos platesnį ir arčiau žemės esantį padą, kurį adidas naudojo kuriant turbūt vienus įsimintiniausius krepšinio kedus, kurie buvo gaminami amžių sandūroje. Kobe Bryant tuo metu buvo adidas priklausantis krepšininkas ir jo linija pasižymėjo bateliais su šia technologija, tačiau vienas modelis atgulė į užmarštį ir net didžiausi Bryant gerbėjai turbūt neprisimena jo trečiųjų po adidas vardu nešiotų kedų – KB III.

Juos prisiminė Kanye Westadidas Yeezy 500 dizaineris, kuris kurdamas trendus, atsigręžė į praeitį ir pastebėjo neįprastus tam metui, didelio ir išskirtinio pado Kobe vardinius kedus. Batelių padas buvo toks išskirtinis, jog jis jų net nekeitė. Jie visiškai atitiko dad shoes stiliaus kedų atgimimo įvaizdį, tad jie tapo pirmaisiais Yeezy serijos kedais, kuriuose nėra panaudota Boost technologija. Batviršis pritaikytas prie išskirtinio pado, ant kurio matomos ryškios siūlės bei keli sluoksniai medžiagų puikiai simbolizuoja devyniasdešimtųjų chunky avalynės stilių.

Prekių dizainerė, inžinierė, vystytoja ir vadybininkė. Keturios skirtingos moterys, lyg draugės iš serialo „Seksas ir miestas“, suvienijo jėgas, kad moterims sukurtų išskirtinius laisvalaikio batelius. Dirbant keturiese prie vieno dizaino, tampa svarbu ne tik sugebėjimai bei vizijos, tačiau ir darbas komandoje, atsižvelgimas į kitų nuomonę taip pat savo nuomonės apgynimas. Šie bateliai pirmiausiai tuo ir išsiskiria, jog jie sukurti bendradarbiaujant skirtingų specialybių žmonėms, su skirtingomis patirtimis ir skirtingais norais. Šį keturių asmenybių bendrą kūrinį pažymi keturi taškeliai esantys ant kulno.

Batelių dizainerės norėjo sukurti modernius kedus su kiek įmanoma didesne oro pagalve. Turint tikslą, kilo daugybė klausimų kaip tai įgyvendinti: „kaip turėtų atrodyti kulnas, kaip oro pagalvė paveiks batelio išvaizdą ir kaip sukurti kedus tokius, kad bateliai atrodytų gražiai, bet ne masyviai?“ užduodant klausimus, kūrėjos po truputį atrado atsakymus. Oro pagalvę, kurią parinko panašią į pirmųjų Air Max‘ų, uždarė kulne po permatoma plokštele, kuri suteikė bateliui elegantišką išvaizdą bei išskirtinumą. Nors dizainerės batelio padą sukūrė didelį ir storą, tačiau jis išliko minimalistinis bei turintis lengvumo pojūtį. 

Nike Cortez… Bateliai, kurie atsirado anksčiau nei pati Nike kompanija. Bateliai, nuo kurių prasidėjo Nike istorija.

Prieš Nike buvo Blue Ribbon Sports, kurią įkūrė Phil Knight kartu su bėgimo treneriu Bill Bowerman. Ši jauna kompanija prekiavo Japonijos gamintojo Onitsuka Tiger bėgimo bateliais, o kadangi Bill norėjo viso ko geriausio savo treniruojamiems atletams ir vienam iš pagrindinių bėgikų patyrus traumą, jis suprato, kad daugelis tuometinių bėgimo batelių neturi pėdos arkos apsaugos, tad atsižvelgdamas į tai, sukūrė naują batelio dizainą, kurį nusiuntė Onitsukai į Japoniją. Bateliai buvo sukurti greičiui – aerodinaminis paviršius ir per visą padą esančios skirtingo kietumo EVA putos, tarsi atspindėjo Bill mėgiamą frazę – „tigras geriausiai medžioja kuomet yra alkanas“. Baltos, raudonos ir mėlynos spalvų derinio bateliai buvo sukurti aukščiausių rezultatų trokštantiems bėgikams.

Ką bendro turi meksikietiški sandalai ir vandenlenčių batai? Juos sudėjus gauname Nike Air Huarache. Neskamba viliojančiai? Bet jų istorija ir nebuvo sviestu teptas kelias, todėl juos puikiai galima apibūdinti posakiu „from zero to hero“.

Tinker mėgo slidinėti ant vandens bei per vieną iš tokių pasislidinėjimų atkreipė dėmesį į slidžių batus. Gaminant įprastus sportinius ar laisvalaikio kedus tenka dirbti su medžiagomis, iš kurių nė viena neprisitaiko prie skirtingų žmonių pėdų ir dėl to ne visi žmonės gali pajusti įsigytų batelių komfortą. Neoprenas, naudojamas gaminti vandens sporto batams, apgaubia bet kokios formos pėdas. Tinker iškart pajautė įkvėpimą ir grįžęs į studiją nupiešė pirmąjį siluetą.

Praėjus dešimčiai metų po paskutinio Michael Jordan iškovoto NBA čempiono žiedo, Nike įamžino visus jo, kartu su Chicago Bulls komanda iškovotus, šešis čempiono titulus, pristatydami hibridinius laisvalaikio batelius Jordan 6 Rings. Nors nėra žinomas konkretus dizaineris, kuris tai sukūrė ir nuopelnai priskiriami visai Jordan dizainerių komandai, tačiau turbūt tai vienas geriausių įamžinimų, kokį tik galėtų sukurti avalynės gamintojas.

Prisimindami titulus bei atkreipdami dėmesį į kokius batelius tuo metu Michael avėjo, dizaineriai paėmė iš visų batelių po detalę ir iš jų sudėjo vieną, naują modelį, kuris buvo pristatytas 2008 metais.

“Jailwinds”. Taip buvo vadinami šie blogiukai prieš daugiau nei dvidešimt metų bei yra kelios versijos iš kur kilo šis pavadinimas.

Nike Air Max Tailwind IV pristatyti 1999 metais, kurie jie yra tęsinys pirmųjų Tailwind'ų, kuriuose Nike pirmą kartą panaudojo oro pagalvę dar 1978 metais. Jie buvo tokie technologiškai nauji, tokie populiarūs, jog daugiau nei dešimtmetį prie šios batelių serijos niekas nelindo ir tik devyniasdešimtųjų pradžioje Nike sukūrė antrąjį Tailwind modelį su Air Max pagalve. Nors Air Max Tailwind IV žymimi kaip ketvirtieji serijos bateliai, visgi dėl skirtingo numeravimo, jie yra šeštasis modelis po šiuo pavadinimu.

Kuomet Onitsuka Tiger nutraukė sutartį su Blue Ribbon Sports kompanija, jos įkūrėjams Phil Knight ir Bill Bowerman reikėjo pasirinkti – arba nukeliauti į užmarštį, arba atsitiesti ir sukurti kažką didelio. Jie pasirinko ir taip gimė Nike

Nors pirmaisiais bateliais po Swoosh ženklu tapo futbolui skirti batai, bet jie nebuvo tas modelis, kuriuo kompanija galėtų didžiuotis, tad pirmuoju Nike atskaitos tašku laikoma Phil Knight kelionė į Japoniją, kurioje jis užsakė pirmuosius modelius – teniso batelius Wimbledon ir Forest Hill, krepšinio kedus Blazer ir Bruin bei bėgimui skirtus batus MarathonOboriBostonFinlandWelt-Flyte ir žinoma Cortez.

Modelis, kuris išgelbėjo Jordan Brand. Modelis, kuris padėjo išlaikyti Michael Jordan pas Nike.

Galbūt buvęs Michael nusistatymas prieš Nike dar prieš jiems pasirašant sutartį, o galbūt buvo ir kitų priežasčių, tačiau Nike ir Michael santykiai pirmuosius du metus nebuvo lengvi. Michael turėjo priekaištų pirmajam modeliui, dar daugiau jų pažėrė ir antrajam, tad artėjant prie trejų metų sutarties pabaigos, šis modelis galėjo viską pabaigti arba ištraukti.

Daugybei sneakerheadų visame pasaulyje egzistuoja vienintelis gamintojas - Jordan Brand, o šio vardo nebūtų be vieno geriausių krepšininkų istorijoje Michael Jordan.

Kuomet 1984 metais Michael Jordan trečiuoju šaukimu NBA naujokų biržoje pasirinko Chicago Bulls komanda, Nike dėjo visas pastangas, kad pasirašytų sutartį su šiuo jaunu talentu. Visgi pats Michael labiau domėjosi adidas ir Converse gamintojais, kurių kedus avėjo žaisdamas koledže. Nike tai netrikdė ir nestabdė net tai, jog Michael atvirai sakė, jog nemėgsta Nike gaminamos avalynės. Jam Nike batai atrodė per storo pado, su kuriais neįmanoma jausti krepšinio aikštelės parketo. Nike pažadėjo, jog sukurs visą brand apie jį ir avalynė bus tokia, kokios tik jis norės. Po ilgų derybų, Nike pasiekė savo – Michael Jordan tapo Nike veidu ir tai tapo diena, kuri iki šiol keičia visą kedų kultūrą.

Kuomet esi fresh kid, seki tendencijas, bet tas retro dad shoes hype atrodo kiek per daug. Norėtųsi ko nors šviežio, naujo, bet ir nesinori atsilikti nuo mados. Nike supranta tave ir skuba į pagalbą, serviruodama geriausių du tūkstantųjų kedų savybių įkvėptą, tačiau su šių laikų modernumu sulietą, Nike Zoom 2K modelį.

Modelis, kuris pirmą kartą pristatytas 2018 metų pabaigoje, iš pirmo žvilgsnio atrodo lyg iš praeities grįžę krepšinio kedai. Pirštus dengiantis odos (arba sintetikos, priklausomai nuo modelio) gabalas, kuris išraižytas taip, kad žiūrint iš viršaus, lyg demonstruoja iškeltą vidurinį pirštą, suteikdamas netašyto grubumo, taip būdingo praėjusiems laikams. Maži, tačiau ryškūs Swoosh’ai, įvairios raižytos detalės ir aiškiai matomi apsiuvimai tarsi simbolizuoja viską, kas buvo taip populiaru šio ir praėjusio amžiaus sandūroje.

Turbūt niekas nepaprieštarautų, jog Kanye West diktuoja madas. 2017 metais jam pristačius adidas Yeezy Boost 700 iškart tapo aišku, jog kedai taps masyvesni, atsiras daugiau detalių ir atgims viskas, kas seniai pamiršta.

Taigi visai nenuostabu, jog 2018-ieji tapo back to 2k metais. Šiais metais daugybė brandų, nuo pačių mažiausių iki pačių didžiausių, pristatė savo kedų modelius, kuriuose ypač jaučiamas du tūkstantųjų vibe. Žinoma, šioje bangoje ryškiu banginiu tapo Nike, kuri nusprendė atgaivinti turbūt vieną ikoniškiausių tų laikų dad shoes modelį – Nike Air Monarch

Bateliai, kurie turi „bad boys“ reputaciją, kurie nesiskaito su kitais, kurie spinduliuoja pasitikėjimą savimi ir kurie nepaklūsta jokioms taisyklėms. Tokį įvaizdį šis modelis įgavo per daugiau nei dvidešimt metų, tačiau ironiška, jog jie gimė dizainerio Sean McDowell galvoje visiškoje ramybėje, gulint Floridos paplūdimyje po palme ir stebint kaip šviesų dangų pasiglemžia vakaro tamsa.

Sean McDowell Nike kompanijoje įsidarbino 1997 metais ir iškart pradėjo dirbti prie projekto, skirto sukurti bėgimo batelius didžiausiai sporto prekių parduotuvei Foot Locker. Projekto darbinis pavadinimas buvo „dangus“, tad vos išgirdęs šį žodį, Sean iškart prisiminė vakarą praleistą gulint po Floridos palme bei nieko nelaukęs nupiešė pirmąjį eskizą.

Geri dizaineriai, inovatyvūs sprendimai, kritikų aukšti vertinimai ir klientų susidomėjimas negali garantuoti, jog batelis bus sėkmingas. Net ir sukūrus nepriekaištingą dizainą, modelio pristatymo laikas bei daugybė kitų niuansų gali nulemti batelio sėkmę ar nesėkmę. Negalima pristatyti per anksti – rinka nesupras naujovės, o pristačius per vėlai – nebus susidomėjimo. Negalima pristatyti ir per daug inovatyvaus bei per daug iššaukiančio, tačiau taip pat negalima pristatyti ir per mažai naujovių – vienu ir kitu atveju dizainas gali susilaukti palaikymo, tačiau tai netaps trendu. Tad kaip šiais laikais sukurti modelį, kuris išsiskirtų iš daugybės kitų, būtų išskirtinis ir iškart taptų geidžiamas pirkėjų? Į šį klausimą turbūt geriausiai galėtų atsakyti adidas NMD batelių dizaineris Nic Galway.

Po adidas vardu 2015 metais pasirodė pirmieji Kanye West kurti bateliai adidas Yeezy Boost 750. Tai buvo „hate it or love it“ metas. Modelis buvo ypač prieštaringas ir nepanašus į nei vieną kitą, todėl apie juos buvo kalbama daug ir ypač plačiai. adidas su Kanye West pradėjo diktuoti avalynės madas ir adidas šios paukštės neplanavo paleisti, tad tai buvo ypač tinkamas metas pristatyti dar vieną naują modelį – adidas NMD. Su šiais bateliais adidas dar kartą sukrėtė rinką.

Stambios detalės, agresyvi išvaizda ir didelė oro pagalvė kulne - tai išskirtiniai bruožai, kurie Nike Air Max 93 batelius išskiria iš visų kitų modelių.

Nike skyrė ypač didelį dėmesį oro pagalvei ir kiekvienais metais ji didėjo bei Air Max 93 (arba Air Max 270, kaip jie buvo vadinami išleidimo metais) tapo ypač svarbūs šiai amortizacinei technologijai. Šiuose bateliuose ji užpildė visą kulną ir tai buvo revoliucija, suteikusi impulsą toliau didinti orą sekančiuose modeliuose. Ši oro pagalvė save „išlaisvino“. Ji nebebuvo suvaržyta rėmais ir jai nebereikėjo papildomo palaikymo iš kraštų. Visgi kas šių batelių dizainerį Tinker Hatfield įkvėpė taip atidengti oro pagalvę ir kaip technologiškai tai buvo išspręsta?

„Visada norėjau sukurti kažką, kas būtų nepavaldu laikui ir iškart atpažįstama“ - apie Tennis HU kolekciją kalba jų dizaineris Pharrell Williams.

1964 metais, prancūzų tenisininkui Robert Haillet, adidas sukūrė teniso batelius, kuriuos pavadino jo pavarde, o kedai pasižymėjo ypač minimalistiniu dizainu. 1971 metais Robert paskelbė apie karjeros pabaigą ir adidas ieškojo naujos teniso žvaigždės, kuri perimtų Robert‘ui sukurtų batelių nešiojimą. Tinkamiausiu kandidatu tapo kylanti teniso žvaigždė Stan Smith. Per ilgą tenisininko karjerą, Stan laimėjo daugybę apdovanojimų ir tapo teniso legenda, tačiau net visi sportiniai pasiekimai tapo mažiau prisimenami nei bateliai, su kuriais jis žaidė. adidas tik 1978 metais oficialiai Haillet kedus pervadino į Stan Smith, nors to meto daugybė Stan gerbėjų, dar prieš oficialų pervadimą, jo avėtus kedus vadino adidas Stan Smith.

Jaunas dizaineris, Sergio Lozano, kuris prieš įsidarbindamas Nike, svajojo tapti architektu ir tikėjosi, jog šioje kompanijoje tik įgaus patirties ir neužsibus ilgiau nei kelis metus, dirbo prie teniso, treniruočių ir ACG kategorijų prekių, kuomet sulaukė kvietimo tapti pagrindiniu dizaineriu, kuriant pagrindinius Nike bėgimo batelius. Sergio nebuvo bėgikas ir apie bėgimą žinojo tik tiek, kiek matė bėgiojančius žmones pro langą. Visgi tai ir buvo viena priežasčių, kodėl Nike jį pasirinko. Devyniasdešimtųjų viduryje Nike krepšinio kategorija tiesiog boomino, o bėgimo avalynė traukėsi į šešėlį. Bėgimui reikėjo naujų idėjų, naujų žmonių ir nematytų konceptų, kad vėl primintų apie save. Jiems reikėjo žmogaus, visiškai nesusijusio su šiuo sportu, kad sukurtų kažką naujo ir nematyto.

Nors Sergio turėjo visišką laisvę kuriant naujo modelio išvaizdą, tačiau jis tai taikė prie jau pagaminto pado su kulne esančia didele oro pagalve bei pirmą kartą atsiradusiu oru batelio priekyje. Vien padas kėlė dideles emocijas kūrybinei komandai ir norėjosi sukurti kažką ypatingo.

Dažnai nustembame išgirdę, jog vienas ar kitas mums patinkantis kedų modelis skaičiuoja jau ne pirmą dešimtmetį, tačiau vis dar atrodo fresh lyg ką tik sukurtas jauno vizionieriaus dizainerio. Tokie modeliai dažniausiai turi gavę laiko patikrintus įvertinimus ir vadinami ikonomis. Visgi jei mus stebina dizainai, kurie buvo kurti prieš dvidešimt, trisdešimti ar net keturiasdešimt metų bei vis dar atrodo šiuolaikiškai, tai kokie vizionieriai turėjo būti Marquis Mills Converse ir Charles "Chuck" Taylor, kurie prieš šimtmetį sukūrė kedus ir jie vis dar nešiojami iki šių dienų bei be jokių abejonių bus nešiojami ir po mūsų?

1891 metais James Naismith sukūrė krepšinio žaidimą, kuris sparčiai populiarėjo, tačiau krepšininkai neturėjo tinkamos avalynės, todėl sportavo su batais kokie pakliūdavo. Žinoma, tuometinis žaidimas nė iš tolo neprilygo tam, ką matome šiuo metu, tačiau net ir primityvus žaidimas su kamuoliu, neturint tinkamos avalynės, neleido siekti geresnių rezultatų bei didino traumų riziką.

Converse All-Star bateliai ilgą laiką dominavo krepšinyje, kol po truputį pradėjo augti nauji gamintojai kupini ryžto nuversti karalių nuo sosto. Converse teko konkuruoti, o jų vis dar gaminami medžiaginiai krepšinio bateliai pradėjo atrodyti pasenę, lyginant su odiniais jaunųjų konkurentų modeliais. 

Tai turbūt geriausias pavyzdys kaip konkurencija padeda tobulėti ir vartotojai iš to pajaučia didžiausią naudą. Net penkiasdešimt metų, kol nebuvo kitų gamintojų, Converse gamino vieną ir tą patį All-Star modelį. Visi krepšininkai, metai iš metų, žaidė su tais pačiais bateliais, o tik atsiradus naujiems gamintojams, iškart viskas pradėjo keistis. Medžiaginius batus pradėjo keisti oda ir kas mums šiais laikais atrodo taip įprasta, tuo metu buvo ypač nauja ir technologiškai pažangu. 1970 metais Converse pristatė pirmuosius Converse All-Star krepšiniui skirtus batelius pagamintus iš odos, o 1974 metais iš verstos odos. Krepšininkams atsirado pasirinkimas su kokia avalyne žaisti.

Šiais laikas žodis "ikona" vartojamas labai dažnai ir ne visada tai būna tiesa, visgi kalbant apie Nike Air Force 1 batelius ir nepaminėti žodžio "ikona" būtų tiesiog nuodėmė. Tai tikra IKONA tarp visų IKONŲ.

Šiuos batelius sukūręs dizaineris Bruce Kilgore įkvėpimo sėmėsi iš hiking batų ir kaip bebūtų keista (o gal kaip tik ne?) tai buvo pirmas jo prisilietimas prie krepšinio kedų. Pirmas bandymas ir dizaineris sukūrė tai, kas ant mūsų kojų nuo 1982 metų iki dabar, o batelių populiarumas ne tik nemažėja, tačiau išlieka tarp pačių perkamiausių. Kas gi šiuos batelius padarė tokius įsimenamus ir nepavaldžius laikui?

Tik moterims sukurti bėgimo bateliai, kurie pirmą kartą pasirodė 1993 metais. Kaip dažnai nutinka, kas prieš keliasdešimt metų buvo naudojama profesionalių sportininkų, šiais laikais tampa patogiais laisvalaikio kedais.

"Mano nuomone, Air Max 90 "Infrared" yra geriausias kada nors išleistas kedų modelis" - taip pasakytų daugybė tikrų sneakerheadų

Nike Air Max 90 arba Nike Air Max III, kaip jie buvo vadinami iki pat 2000 metų, istorija prasidėjo 1990 metais, o pagrindinis dizainerio tikslas buvo sukurti bėgimo batelius su dar daugiau oro nei prieš tai buvusiuose modeliuose Air Max I ir Air Max Light. Oro atsirado daugiau, visgi tik dėl to šie bateliai nebūtų susilaukę turbūt labiausiai ikoniškų batelių titulo. Galima nuimti Swoosh nuo batelio šono, nuo galo ar nuo liežuvio, netgi galima uždėti kitą logotipą ar batelį nuspalvinti kitomis, neįprastomis spalvos, bet jo forma visada sufleruos, jog tai Tinker Hatfield kūrinys - Nike Air Max 90. Tai tikros ikonos pavyzdys.

Nike Air Max 97 sukūrė dizaineris Christian Tresser, o pirmą kartą bateliai debiutavo 1997 metų rudenį. Kadangi šie bateliai atrodė kaip atkeliavę iš ateities, todėl galbūt tai ir įtakojo gandus, jog dizaineris šių batelių įkvėpimo sėmėsi iš Japonijoje važinėjančių greitųjų traukinių. Visgi tai nebuvo tiesa, o kurdamas išskirtinės išvaizdus batelius, Christian daugiausiai stebėjo gamtą ir todėl batelio paviršius primena lyg nuvilnijusias bangas, kuomet į vandenį nukrenta lietaus lašas.

Kitas dizainerio idėjų objektas buvo kalnų dviračiai ir ant jų esančios metalinės detalės, dėl ko pagrindinė šio modelio spalva tapo sidabrinė ir ją imta vadinti "sidabrine kulka", kas dar labiau pakurstė gandus apie dizainerio idėjas pasisemtas iš greitųjų traukinių, tačiau paaiškinimas buvo paprastas - "sidabrinė kulka" skamba nepalyginamai geriau nei "sidabrinis dviratis".

Neišeik iš parduotuvės, nešdamasis batelius dėžėje. Apsiauk juos. Pasirink ilgiausią kelią namo ir tikrai nepasigailėsi. Taip Nike pristatė Internationalist bėgimo kedus, su kuriais Alberto Salazar laimėjo New York maratoną ir kelios dienos po šios pergalės, Nike pristatė savo pirmąją televizijos reklamą, kurios svarbiausiu akcentu tapo Alberto kertama finišo juosta.

Visa tai vyko 1982 metais, o Internationalist kedus avėjo daugybė profesionalių sportininkų ilgų distancijų bėgimui. Batelių komfortas jiems leido ilgai būti vienais pagrindinių bėgikų pasirinkimų, tačiau kaip visuomet nutinka – atsiranda technologiškai pažangesni modeliai ir senesnieji užleidžia savo pozicijas. Internationalist ne išimtis, tačiau tik išskirtiniai kedai atgyja iš naujo laisvalaikio kedų kategorijoje. Šį modelį greit pamėgo daugybe žinomų žmonių, o po pasirodymo filme „The Breakfast Club“ tapo legenda, kuri tęsiasi iki šių dienų.

Kovo 26 diena daugybei žmonių visame pasaulyje niekada nebebus tik dar viena eilinė diena. Šią dieną gimė legenda ir šią dieną visa kedų bendruomenė pažymi apsiaudami gražiausius Air Max kedus. Šią dieną mes žinome kaip Air Max Day. Visgi nuo ko viskas prasidėjo ir kodėl mums tai svarbu?

1987 metais oro pagalvė nebuvo naujiena, o buvusio NASA inžinieriaus Frank Rudy sukurtą technologiją Nike naudojo beveik dešimtmetį, tačiau visi žinojo jog ji yra, bet niekas jos nematė. Nors Nike augo ir tuo metu jau užėmė net 50% JAV rinkos, visgi kompanija susidūrė su inovatyvumo stoka. Pardavimai augo iš inercijos, tačiau bėgimo bateliai nebebuvo tokie fresh kaip anksčiau. Klientai laukė kažko naujo.

Nike Air Max Command, pasirodęs 2011 metais, netapo bomba ir iki šiol tyliai tūno daugybės kitų populiaresnių brolių Air Max'ų šešėlyje. Visgi nebūtinai turi būti gražiausias vaikas šeimoje, kad rastumei tave suprantančius. Retro stilius su keletu medžiagos sluoksnių perdengimų, neslepiamos siūlės, ryškus Swoosh ir žinoma didžiulis Max oro burbulas kulne, leidžia šiam modeliui mėgautis ramybe ir be didelio hype atrasti vis naujas ir naujas pėdas ieškančias ko nors naujo ir nestandartinio.

“Mes nugalėjome!” – po mūšio prie Maratono, keturiasdešimt kilometrų atbėgęs į Atėnus, karys Filipidas tik pranešęs apie atėniečių pergalę prieš persus, krito negyvas. Šiais laikais šią legendą atkartoja kiekvienas bėgikas įveikdamas maratono distanciją. 

Praėjus beveik dviem su puse tūkstančio metų, prieš Barselonos Olimpines žaidynes, Nike šią istoriją atgaivino pristatydama ilgiems nuotoliams skirtus bėgimo kedus Pegasus 92. „Jei Filipidas būtų avėjęs batus, jis būtų pasirinkęs Air Pegasus“ – skelbė reklaminės žinutės. Nors batelių dizaino dauguma detalių pasiskolintos iš ypač populiarių 1989 metais pagamintų Pegasus kedų, tačiau pagrindinis dėmesys skirtas komforto suteikimui ir būtent dėl jo, Nike taip užtikrintai naudojo šį reklaminį šūkį. Batelius išties pamėgo daugybė sportininkų, o Olimpinei JAV komandai skirti balta/raudona/tamsiai mėlyna/auksinė spalvų derinio bateliai tapo atpažįstami visur bei nutiesė jiems tiesų kelią į laisvalaikio kategoriją, kurioje jie populiarūs iki šių dienų.

Kad taptumei atletu, kurio vardinius batelius išleidžia Nike, turėtumei būti ne tik pirmo ryškumo žvaigždė, tačiau taip pat sportas kuriuo užsiimi, turėtų traukti minias sirgalių. Krepšinis ar futbolas nuo senų laikų buvo tie sportai, kurie traukė kompanijas atverti pinigines ir ieškojo būdų kaip prisivilioti geriausius sportininkus avėti jų gaminama produkcija. Į riedlentininkus retai kas kreipė dėmesį ir jie dažnai buvo vertinami kaip žmonės, neturintys krypties gyvenime, gyvenantys šia diena ir nekenčiantys komandinių sportų, kadangi pagal juos, jie žlugdo žmogaus individualumą. Vieni į kitus žiūrėjo iš skirtingų perspektyvų, o kadangi riedlentininkų mažiau, jie tapo išsišokėliais, nepritampančiais prie visuomenės ir keliančiais problemas. Su jais nenorėjo dirbti didžiausi gamintojai, jie nebuvo populiarūs ir jais domėjosi tik maža žmonių grupė, tad skeiteriams nebuvo gaminama ir speciali avalynė, kol 1985 metais, krepšininkas Michael Jordan, per batus suvienijo šias dvi skirtingas žmonių grupes.

Pagaminus per daug pirmųjų Jordan batelių, domėjimasis jai slopo ir tapo vis sunkiau juos parduoti, todėl kainos pradėjo mažėti ir daugybė jų atsirado išparduotuvėse, kuriose kaina tesiekė $20. Plonas padas, leidęs Jordan‘ui jausti aikštės parketą, skeiteriams taip pat leido jausti riedlentę ir bateliai greitai pradėjo populiarėti tarp riedlentininkų, o vėliau tokie patys populiarūs tapo ir Nike Dunk krepšinio kedai.

Pirmą kartą pristatyti 1985 metais, šie bateliai puikiai atspindi erą, kuomet pasaulis dar tik laukė pasirodant Air Max pirmojo modelio. 

Nike Air Vortex sukurti bėgimui ir pasižymi lengvumu bei stabilumu. Jie sulaukė ypač didelio pripažinimo bėgimo entuziastų tarpe ir ilgą laiką nedingo nuo lentynų, o taip pat ne kartą buvo perleisti iš naujo kaip laisvalaikio bateliai, kuriuos ypač mėgsta siauresnio kedų stiliaus mėgėjai.

Turbūt niekas nesiginčys, jog 2018 metai buvo prisikėlimų metai. Tiek daug prikeltų modelių, jog nei vienais metais anksčiau nėra to buvę. Kai kurie iš jų nieko nestebina ir atrodo kaip tikri dad shoes tipo kedai, o apie kitus galėtume drąsiai sakyti, jog tai naujai sukurtas modelis ir vėliau nustembame išgirdę, jog tam dizainui jau keliasdešimt metų. Pastarųjų gretoms galime drąsiai priskirti Nike Air Skylon II.

Skylon II pirmą kartą buvo pristatyti 1992 metais. Jie sekė bėgimo batų „tėvo“ Bill Bowerman tradicijomis kuriant patogius ir kokybiškus kedus, kurie padėtų atsiskleisti geriausioms bėgikų savybėms. Nike Air Skylon II sukurti taip, kad tai būtų tinkamiausias bėgimo batelis bėgikams, turintiems vidutinę pronaciją ir supinaciją (bėgikams svarbūs terminai renkantis batelius, nurodantys pėdos ypatumus). Nors tuo metu ypač boomino Air Max oro pagalvės, šiam modeliui Nike sukurti panaudojo paslėptą AIR pagalvę, dėl kurios bateliai tapo šiek tiek lengvesni ir arčiau žemės. Su jais bėgiojo daugybė bėgikų, tačiau kaip dažnai būna, visi modeliai negali išlikti per amžius, todėl praėjus kuriam laikui, gamyba buvo nutraukta ir pirmą kartą atgaivinta tik 2018 metais, kaip laisvalaikio kedų modelis.

Pirmą kartą išleisti tuo metu, kuomet savo erą pradėjo Nike Air Max 90Nike Air Span II buvo žymiai tylesni nei Air Max serijos modeliai, tačiau kaip kartais būna, tyli kiaulė gilią šaknį knisa, taip ir šis batelis tyliai, bet užtikrintai tuo metu rado savo gerbėjų, kurie ieškojo lengvumo, patogumo ir modernumo. Visa tai galėjo ir vis dar gali pasiūlyti šie bateliai, kuriuos naujam gyvenimui Nike prikėlė 2018 metais, suteikdami galimybę naujajai kartai pajusti tikrą klasiką ant savo kojų.

Originalūs Span II buvo skirti bėgikams, o naujai prikelti kedai, su nedideliais pakeitimais, kurie vistiek leidžia pajusti devyniasdešimtųjų dvasią, rekomenduojami nešioti laisvalaikiui.

2017 metų pabaigoje, kuomet adidas pristatė Prophere modelį tiesioginės transliacijos metu iš trijų Europos miestų – Berlyno, Londono ir Paryžiaus, dizaineris Nic Galway sakė: „Su šiuo modeliu, mes norime sujungti devyniasdešimtųjų masyvių kedų stilių ir grubų grožį su šių dienų modernumu. Paėmėme provokuojantį ir bekompromisį stilių iš buvusios eros ir sukūrėme naują, bet praeičiai rodantį pagarbą modelį“.

Grubus masyvumas šiame batelyje tikrai jaučiamas ir juose didžiausias dėmesys krypsta į įspūdingo dydžio padą su ryškiais kontūrais, kurie batelių savininką tikrai išskirs iš minios. Batviršis atspindi dizainerio siekį sujungti dvi eras – be ryškaus pado, matomos ryškios adidas juostos šonuose, o po jomis slepiasi vientiso audinio viršus, kuris Prophere paverčia „kojinių“ tipo modeliu (kuomet batelis apsiaunamas lyg kojinė).